Svenska Yle hylännyt kristillisyyden!

Juttuja tehdään rikollisista, jotka ovat syyllistyneet murhapolttoihin ja muuhun rikolliseen toimintaan. Svenska Yle:n huolella laatiman sankarin osallistuminen Turussa jihadistien mielenosoitukseen on viimeinen pisara.

Julkisen palvelun median on tarkoitus välittää yhteiskunnallisesti merkittäviä uutisia ja niiden pitää perustua tosiasioihin.
Svenska Yle ottaa vastaan poliittista ohjausta journalistiseen toimintaan RKP:ltä.
Napanuora on aivan liian lyhyt. Poliittisten päättäjien on katkaistava napanuora.
Ilmeisesti ainut keino on vähentää määrärahoja. Finlandssvenskar osuus väestöstä on 5%, joten ruotsinkielisen ohjelman tuotantoon 5% julkisen palvelun budjetista on riittävästi.

12

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi Svenska Ylen pitäisi olla kristillinen?

      Mikä laki Suomessa niin määrittelee?

      • Perustuslaki


      • Finlandssvenskar kirjoitti:

        Perustuslaki

        Mikä kohta perustuslaissa, kerrohan.


      • Finlandssvenskar kirjoitti:

        Perustuslaki

        Jospa laittaisit sen kohdan, missä perustuslaki tosiaan noin kertoo.


    • BeenThereDoneThat

      Ja musta tämän palstan uskovaisvakkariporukka on hylännyt kristillisyyden kun puhuu enimmäkseen homostelusta ja ylistää puolimutkaa joka puhuu pedofiliasta ja on kontillaan huhtasisaren edessä joka on hylännyt rehtiyden.

      • ruikulle

        Mistä pitäisi puhua?


    • Kirkkouskovainen

      Kristittyjen pitäisi hyljätä keskuudestaan henkilöt, jotka veljeilevät muslimien kanssa.
      Seurakunnan ovia ei pidä avata SPR;n työntekijöille, varsinkaan ei vapaaehtoistyöntekijöille.
      Piispat ja kirkkoherrat sekä papit, jotka hyväksyvät muslimit pitää erottaa.

      • Mitenkäs se käy yhteen J.Nasaretilaisen opetusten kanssa vai tokko niillä ole merkitystä?


      • sage8 kirjoitti:

        Mitenkäs se käy yhteen J.Nasaretilaisen opetusten kanssa vai tokko niillä ole merkitystä?

        Meidän ystävämme islamilaiset eivät käännä toista poskea. Viilto terävällä veitsellä vääräuskoisen kurkkuun on vastaus.


    • Eivätkö juuri kristilliset tahot puhu rikoksista, synneistä ja pahuudesta, pahantekijöistäkin?

      Pahuutta ja rikoksia todellakin esiintyy. Kun Yle - Svenska tai suomenkielinen - käsittelee sellaista, niin eikö silloin käsitellä tosiasioita.

    • ”Svenska Yle ottaa vastaan poliittista ohjausta journalistiseen toimintaan RKP:ltä.”

      Öh??? RKP on oikeistolainen puolue. Ruotsinkielisiä suomalaisia on aika vähän, että ehkä jotain kytköksiä voi olla. Mutta mitäs siitä sitten?

      ”Svenska Yle:n huolella laatiman sankarin osallistuminen Turussa jihadistien mielenosoitukseen on viimeinen pisara.”

      Eihän siellä edes sellaista ole ollut. taidat nyt vain levittää pelkkää propagandaa. Miksi? Etkö hyväksy suomalaisia, joiden äidinkieli on ruotsi?

      Samaa sarjaa on tämä ”Kirkkouskovainen ” 28.8.2018 2:54 möläytys ”Seurakunnan ovia ei pidä avata SPR;n työntekijöille, varsinkaan ei vapaaehtoistyöntekijöille.”

      Sitä paitsi Svenska Yle tuottaa hyviä ohjelmia, joita katsoo aika moni suomenkielinenkin suomalainen.

      • RKP oli oikeistolainen puolue vielä Carl Haglundin aikaan. A-M Henriksson ja muut feministit Biaudet i toppen ovat vieneet vihervasemmistolaisiksi. Eva ehdotti yhdistymistä Vihreisiin.

        Hassan "hassulainen" Zupier oli todellakin sähkömopolaan läsnä jihadistien mielenosoituksessa Turussa. osa mielenosoitukseen tulijoista joutui poliisin erikoisjoukkojen haltuunottamiksi.
        Mummon pitäisi seurata uutisia.

        Svenska Ylen:n tuottamia hyviä ohjelmia? Mummo voisi kertoa mitä ne ovat?
        Alla syns skifta till eget navel.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe