Jotta pimeästi asuva henkilö pääsee iltamyöhään "kotiinsa". Mikäli ovi vahingossa laitetaan kiinni esim. talvella, rikotaan alaoven ikkuna, jotta talvipakkaseen ei jäädytä. Näin se homma etenee. Luulisi että raksaduunareiden palkoilla olisi vara asua omassakin vuokra-asunnossa, mutta ei. Kiva se on yli kolmekymppisenäkin asua soluasunnossa vähän kuten opiskeluaikanakin.
Ulko-ovea pidetään tarkoituksella
Auki_
285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Samaten huumenarkkarit ja ryöstöjä suunnittelevat kyttäävät iltaisin, että joku tulee ulos ja ovat sitten menevinään "kotiinsa" vaikkeivät asu kyseisessä talossa.
Saattaa siinäkin miettiä elämänsä tarkoitusta :) Onko se elämää asua jossain miesten kesken solukämpässä, ilman omaa kotia, ilman vakituista työtä, jopa vieraassa maassa.. Vaikka en tiedä koska olen suomalainen ja suomeen syntynyt yli 40 vuotta sitten niin täällä on aika hyvin yhteiskunta järjestetty, kukaan ei jää oman onnensa nojaan tässä maassa jos menee vähän heikommin. Siksi ulkomaalaiselle Suomi voi olla aika lottovoitto päästä tänne töihin, hyvässä lykyssä saat työtä niin pitkään että voit anoa kansalaisuutta suomeen.