Uudestisyntymä on mahdollista

Pidän sitä täysin mahdollisena että ihminen voi syntyä uudelleen. Tai sanotaan niin että sama tietoisuus voi siirtyä toiseen kehoon. Todennäköisyys uudelleensyntymään on kuitenkin todella pieni, mutta voin hyvin olla myös väärässäkin vaikken usko sitä. Toivon kuitenkin että olen väärässä. En haluaisi koskaan lakata olemasta vaan elää ikuisesti.
4594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ensin ne hyvät uutiset:

Kuolemanrajakokemusten mukaan me todellakin elämme ikuisesti. Kuolema merkitsee vain ruumiimme ja psyykemme tuhoutumista, ei sen enempää. Sielu pääsee irti ja tajunta säilyy irtikytkennän jälkeen.

Sitten ne huonot uutiset:

Oletan, että tarkoitat uudestisyntymisellä jälleensyntymää (re-inkarnaatiota). Kuolemanrajakokemusten perusteella reinkarnaatiokin on totta. Mutta se ei suinkaan ole mitään kivaa, vaan se tarkoittaa samaa kuin elämänkoulussa luokallejääminen. Ne meistä, ketkä eivät opi yhdestä kerrasta, joutuvat tänne uudelleen, kunnes oppivat. Tämä on käynyt ilmi noin 40% kuolemanrajakokemuksista.

Tietysti ihminen voi asettua täysin Jumalaa vastaan ja hylätä hänet täysin ja rikkoa Hänen tahtoaan vastaan. Sellaisille on luvassa Helvetti kuoleman jälkeen. Noin 17% kuolemanrajakokemuksista kuvaa Helvettiä.

Äänestä
  • ... eihän se helvettikään välttämättä ole sellainen jossa kidutetaan ja poltetaan, voihan olla niinkin että paha ihminen asettuu saatanan puolelle eikä piinapenkkiin. Saatana kannattaa pahuutta ja se hyvyys on se alkuperäinen voima.

    Äänestä

  • Uskonnot ovat niin ristiriidassa keskenään ettei niihin voi luottaa. Varmaa tietoa saa vain tutkimalla asioita eikä lukemalla satukirjoja (vaikka niissäkin on yleensä jotain totta).

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Uskomaton kirjoitti:

Pidän sitä täysin mahdollisena että ihminen voi syntyä uudelleen. Tai sanotaan niin että sama tietoisuus voi siirtyä toiseen kehoon. Todennäköisyys uudelleensyntymään on kuitenkin todella pieni, mutta voin hyvin olla myös väärässäkin vaikken usko sitä. Toivon kuitenkin että olen väärässä. En haluaisi koskaan lakata olemasta vaan elää ikuisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu