Kuun vaihteessa tulee "vaihteeksi" uusi hailelffa ensi-iltaan. Megalodon, tuttavallisesti "meg" oli valtava hai, ehkä isoin koskaan elänyt. Tämän elokuvan juonena näyttää olevan, että yksi sellainen eläisi edelleen.
Ei siis erityisen omaperäinen juoni.
Katsokaamme nyt traileri ja että mitä kummallisuuksia siihen on ehditty sovittaa. Traileri löytyy täältä:
https://www.youtube.com/watch?v=udm5jUA-2bs
1. Lukemista
2. "Mana yksi tutkimusasema 200 mailia Kiinan rannikolta
3. Liittyen edelliseen kohtaan: Jos joku sattuisi sekoittamaan Manilaan, noin 2000 mailia Kiinan rannikolta
4. Vedenalainen käytävä on kuin uusintaversio Deep Blue Sean vastaavasta.
5. Kohtiin 2 ja 3 liittyen, asema tuskin voi sijaita valkoisten asuttaman maan rannikolla. Ei riittävästi kiksejä jos on SJW-agenda
6. Tytön lelu jäljittelee a) Star Wars -leffojen halpishiirilelua kuolemantähdellä ja tähtiristeilijöillä sekä b) Reyn typerää roboa Star Warsin ns episodeissa 7 ja 8.
7. Tytön lelu käyttäytyy kuin se yrittäisi lisääntyä käytävälle jätetyn randomin vaatemytyn kanssa.
8. Kun traileri on reilut kaksi min pitkä, niin kannattaako näin iso osa siitä uhrata typerälle lelulle.
9. Meg-voyeurismia
10. Tytön selässä olevat enkelinsiivet
11. Esineen putoaminen kädestä tarkoittaa että jotain pahaa tapahtuu -klisee
12. Onneksi megalodon mieluummin näyttää pelottavalta kuin syö pikkutytön juuri nyt
13. Hirviö söi sankarittaren kun 80 prosenttia katsojista tajuaa ettei sankaritar kuollutkaan -klisee
14. Mustapaitainen mies pysyy kädet puuskassa kuin kirkuna olisi jokapäiväinen tapahtuma.
15. Mikä se oli -klisee
16. Miksi noilla käytävillä lojuu tuota ylimääräistä rojua?
17. Tuolla on hirviö -klisee
18. Good you no huut the hand... onneksi noista megalodonin hampaanjäljistä ei vuoda liikaa vettä tms...
19. Kolme sekuntia logoja
20. "Look at the size of that thing"...
21. Lisää lukemista
22. Kerrontaa
23. SJW-agenda ei olisi riittävän hyvin palveltu jos ei ainakin yksi tutkijoista olisi raskaasti tatuoitu (vrt Jurassic World 2), myös tatskattu tutkija kiinalaisen tutkijan kanssa vierekkäin.
24. Luulimme ettei tuollaisia enää ole -klisee
25. Jättiläiskalmari jump scare. Myös, on hieman kohtuutonta, että kalmari vie kunnian olla ensimmäinen jump scare leffan päähirviöltä tässä trailerissa.
26. "Aina löytyy isompikin kala"... joka rakastaa mustekalarenkaita
27. Roll credits
28. Hän juksaa eikö niin -klisee
29. Lukemista
30. Hai tai ei haita, tuon pikkupiskin päästäminen hyppäämään mereen on typerää.
31. Miksi tuo piski on päästetty noin kauaksi laivasta?
32. Mosalodon
33. Nämä leffat eivät olisi täydellisiä, jos vähintään yksi sankari ei pystyisi kuten tässä sukeltamaan ilman laitteita ja näkisi täydellisesti veden alla.
34. Näyttelijälistaus näyttää, että näyttelijöiden pääjoukko on korkeintaan keskinkertaista.
Meg(alodon) traileri - Mitä pielessä?
BogBoomers
0
156
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837