Aina kun tietokoneessa, läppärissa tai Android-puhelimessa on virrat päällä Google kuuntelee koneen mikrofonin kautta kaikkia huoneessa käytäviä keskusteluja. Google käyttää puheentunnistusta, ja ohjelma koettaa tunnistaa mistä tuotteista huoneessa puhutaan.
Kun tuote tai palvelu, vaikka etelänmatka Mallorcalle on puheesta tunnistettu, Google alkaa ohjata sen sisältöisiä, Mallorcan matkailumainoksia ruudullesi. Tämä video todistaa asian.
https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I
Google tunnistai puheesta "dog toys" eli "koiran leikkikalut" sanat. Parissa minuutissa Google alkoi ohjata koiranlelujen mainoksia testaajan ruudulle.
Kun tuote tai palvelu, vaikka etelänmatka Mallorcalle on puheesta tunnistettu, Google alkaa ohjata sen sisältöisiä, Mallorcan matkailumainoksia ruudullesi. Tämä video todistaa asian.
https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I
Google tunnistai puheesta "dog toys" eli "koiran leikkikalut" sanat. Parissa minuutissa Google alkoi ohjata koiranlelujen mainoksia testaajan ruudulle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Androidissa loppuu kuuntelut, kun ottaa sovelluksen "Google" pois käytöstä.
Minulla on tapana pieraista puhelimeen.
Saavatko vihapuhujat asemainoksia?
tveestä tuli kun hakkeri seurasi äly puhelinta ei auttanut kortin vaihtokaan,
voihan tuota mennä microsoft lumia puhelimeen
minusta siinä turvallisemman tuntuista oli mutta ainaki tuos halvemmas mallis uupui jotain pikkuominaisuutta esim. netin jakaminen usb .. mut hyvinhä se jakaa wifinäkin sen, silti usb mukavampi
google kaupasta tulee todennäköisemmin hakkerien sovelluksia, ..hmm enpä sano enempiä, ..
toki microsoft myös windows puhelimia mahdollista urkkia mutta on se jotenkin asiallisempi tuntuma kokonaisuutena
en ole mistää lukenut ainaka yhtä paljon suhteellisesti että microsoft urkkisi microfonia tms..
siinä on jotain apuohjelmia kuten googlessakin, mitkä aktivoi vaan lisää noita, ne pitää osata ruksia pois jos et oo joku todella vammainen kädetön ja jalaton, nämähän operoi jollain otsahiirellä tietokoneellakin ja avustajat nussuttaa niitä samalla ku pesevät
Onko 2009-pöytiksessäni mikki?
Kummallista kyllä miten ne osaakin, minun läppärissä ei ole edes mikkiä, miten voin suojautua ?
Tangenttipuhelimet pitää saada takaisin. Niissä tietää milloin oma ääni lähtee taivaan tuuliin.
Aivan paskaa eikä totta. Ton voi jokainen itse kokeilla.
Ainakin oma Android-puhelimeni heräilee sille höpötellessä. Googlen palvelimilta saa kuunnella sitten omia höpinöitään. Kannattaa käydä tarkastamassa!
Tuota avausviestissä olevaa videota on katsottu yli 8 miljoonaa kertaa. Avausvideon testi vain on hölmöyksissään tehty Live-nauhoittamalla testiä suoraan Youtubeen.
Silloin Google ei suinkaan salakuuntele testin tekijä Mitchollowia tietokoneen mikrofonin kautta. Vaan puhe menee sisään kaverin oman, headset mikrofonin kautta, jolla hän livenä höpöttää suoraan Google/Youtube palvelimelle.
Ilmaisen Youtuben koko idea on siinä, että kun katsot vaikka "kissanruokinta" aiheista videota, niin Google/Youtube tunnistaa tuoteaiheen, ja alkaa lähettää sinulle kissanruoka-aiheisia mainoksia. Tuotesanoja Youtube tunnistaa videoiden puhetekstistä.
Saatuaan katsojilta kritiikkiä tästä oman testinsä hölmöydestä, Mitchollow teki uuden testin, jossa hän ei nauhoittanutkaan testiään livenä Youtubeen. Kas kummaa. Google ei reagoinut mitenkään. Mainoksia ei alkanut tulla.
https://www.youtube.com/watch?v=MFacwD-aRjM
Ainakaan tämän hetkisen tiedon perusteella koneiden mikrofoneja ei Googlen toimesta salakuunnella. Sen sijaan Google kuuntelee suoraan Youtubeen postattujen videohöpötysten tekstejä, ja tunnistaa sieltä tuotemerkkejä. Toisaalta NSA:n mikrofonien salakuuntelemisista ei ole mitään tietoa.
Tämä jälkimmäinen Mitchollowin testi on tehty vain pari viikkoa ensimmäisen jälkeen. Silti jälkimmäisellä videolla on vain 1 miljoona katselukertaa. Alkuperäinen, raflaava Googlen salakuuntelustoori siis myy 8 kertaa paremmin, kuin tosiasia.