Olen 179.5cm pitkä niin pitäisikö minun sanoa, että olen 180cm pitkä vai 179cm?
Mitä mieltä olette?
17
407
Vastaukset
- parieli2M
Ylöspäinhän sitä pyöristetään, eli 2 metriä.
- starwari
179.5 cm ei ole Suomessa noudatettu merkintätapa. 179,5 cm on oikein.
- starwari
Jou86 kirjoitti:
Kiitos, en olisi tiennyt mitä olisin tehnyt ilman sinua
Sinulla kävi uskomaton ZÄGÄ! :D?
- pöhöpöhö
Käy kerro se myös Fingridille. Minä annoin asiasta jo palautetta.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Tosin tässä toisessa näkymässä desimaalierotin on jo oikein lukuun ottamatta aikapoikkeamaa.
https://www.fingrid.fi/-/custom/sahkojarjestelman-tila-169/
Toinen mikä risoo on tämä Suoli-foorumi, jonka avatussa viestiketjussa on kellonajan tunnit ja minuutit erotettu virheellisesti kaksoispisteellä. Pelkässä otsikkolistauksessa kellonaika on ilmaistu oikein tunnit ja minuutit pisteellä erotettuna.
- mitä_sitä_häpeämään
Myönnät vaan reilusti, että olet alle 180 senttinen hukkapätkä.
- Sauli.172cm
Minäkin pyöristän reilusti ylöspäin, joten valehtele huoletta 5 senttiä, kuten minäkin teen"!
- teiniköoot
Olen sitä mieltä että laita stoppia narsismin pulskalle taimellesi. Mut ehkä maailma sinuu vielä koulii.
- 356857
Pyöristyssääntöjen mukaan se on ylöspäin, jos nyt siis sentin tarkkuudella jostakin syystä mennään. Eli mieluummin 180 cm kuin 179 cm.
- Numeronviilausta
Eikös sääntö ole noissa x,5 tapauksissa, että lähimpään parilliseen. Eli 178,5 on noin 178, mutta 179,5 on noin 180.
Tasakymmenissä on tietenkin se "ongelma", että siitä ei tiedä onko kyseessä 1cm, 5cm vai 10cm tarkkuudella ilmoitettu luku. Pituuden ilmoittamisessa kukaan tuskin kuitenkaan olettaa, että 180cm voisi oikeasti olla 175,5cm.
- Virhetarkastelua
Kun ilmoitetaan 179,5, niin se on jotain väillä 179,45–179,55.
Luku 180 voi olla mitä tahansa välillä 175–185.
Nopeusrajoitus 100 rajoittaa maksiminopeuden välille 50–150.- 356857
Pyöristyssääntö on, että puolikas ylöspäin. Lisäksi on tietysti merkitystä sillä, millä tarkkuudella pyöristetään.
Jos pyöristys on sentin kymmenesosan tarkkuudella, 179,5 on siis pikemmin 179,45–179,54.
Ja kymmenen sentin tarkkuudella pyöristettäessä 180 on siis pikemmin 175 - 184.
Ja lopuksi nopeusrajoitus 100 on sadan km/h:n tarkkuudella pikemmin 50 - 149.
Ihan sama
- VeikkoVoiVeikkonen
Asia varmaan piinaa mieltäsi ja sekoittaa elämääsi, joten ole rauhassa ja kerro olevasi 180 cm. Sen verran voit kotiin päin vetää.
En usko, että poliisi sakottaa sinua siitä 5 millistä. - VeiVei
Olet 179 lyhyt jos olet oikeistolainen, Jos vasemmistolainen niin 180 pitkä
- Sillä_hoituu
Korkokengät jalkaan vain
- Kkkkkkiii
Olet mikä olet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1373352Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291964
Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471960Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913