Suomi24:n lapselliset

Derhan

Miksi täällä keskustelupalstoilla on niin hyvin paljon lapsellisia ihmisiä, jotka eivät ota kantaa keskustelun aloittajan kysymykseen tai sanomisiin, vaan päättävät viettää elämästään pari minuuttia kirjoittaessaan jotain typerää ja lapsellista, joskus jopa joillekin osapuolille loukkaavaa materiaalia?

Onko kyseessä keski-ikäisiä tätejä ja pappoja, jotka eivät ole kasvaessa opetelleet hyviä käytöstapoja taikka edes siedettävän ymmärrettävää suomea, vai onko nämä palstojen kommentoijat hyvin nuoria ihmisiä, jotka keräävät huomiota ja reaktioita palstoilla huonolla ja lapsellisella käytöksellään, koska eivät usko muuten saavansa huomiota?

Vaikea kuvitella kyseisiä ihmisiä oikean elämän kohtaamistilanteissa. Viestini ehkä hieman rant -tyylinen, mutta asia häiritsenyt mieltäni jo monia vuosia. Jotkut vetänyt keskusteluissa esille eräänlaisen selityksen, että tämä Suomi24 on hupipalsta. Uskoisin kyllä Suomi24:sen olevan ihan asiallisiin kysymiksiin ja keskusteluihin tarkoitettu, eikä palsta "trollaamiseen" tarkoitettu. Ihmiset saattavat tulla tänne ihan tosissaan kysymään jotain, mihkä he eivät ole saaneet selkoa. Minäkin tein näin parisen vuotta sitten kunnes löysin parempiakin paikkoja joista etsiä apua, joista sentään tulee saamaan tarvittavaa apua, ja henkisesti syventävää aineistoa sekä ihmisiä.

1

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäniin

      Eiköhän kyseessä ole keski-ikäisiä narsisteja jotka vain ottavat uusia uhreja, kun eivät itse ole tajunneet hakea apua pakkomielteeseensä.Ja siihen,etteivät osaa kuunnella toista ihmistä. Ainoa mitä tietenkin osaavat on, että runkkaavat narsistisesti itseään yhä uusiin uhreihin. Ja ammattina heillä usein on jokin psykiatriaan liittyvä ja syyttelevät vainonsa kohteita narsisteiksi,eikä itsensä runkkaamista uusiin uhreihin joita eivät kuuntele itsetyydytykseksi. Jollain logiikalla heitä voisi kutsua seksuaalirikollisiksi. Mutta antavat itselleen titteleitä lukemalla toisten kirjoittamia kirjoja joissa itsensä ulkopuoliset nimitetään narsisteiksi. Joka oikeuttaa heidät käyttäytymään miten käyttäytyvätkään. Kirjojen kirjoittajatkaan eivät taida olla käyneet täysillä valoilla. Jos oppilapset ovat ihan sekavia. Kirjojen nimetkin pitäisi muuttaa: mitenkä tämän kirjan lukemalla alan syyttämään muita ihmisiä itselleni kuuluvilla tautinimikkeillä.

      Ja joukossa jokusia nuoria jotka yrittävät ymmärtää outoa käyttäytymistä parhain päin. Mahdoton tehtävä heille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe