Tuliko jollekin yllätyksenä että kansankodissa halutaan vaieta kunniakansalaisten tekemät rikokset?
https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/rikostoimittajan-kommentti-ruotsin-poliisi-on-sossinyt-maata-riivaavien-autopalojen-tutkinnat-vallalla-taitaa-olla-suloinen-saamattomuuden-olotila/7049644#gs.XZ7DtJU
Suomessa ollaan menossa samaan suuntaan. Poliisi huutaa ettei ole resurssia muuhun kuin ABC:lla syömiseen ja sillä verukkeella ei tarvi tutkia muutakuin peltipoliisin kuvia.
https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/rikostoimittajan-kommentti-ruotsin-poliisi-on-sossinyt-maata-riivaavien-autopalojen-tutkinnat-vallalla-taitaa-olla-suloinen-saamattomuuden-olotila/7049644#gs.XZ7DtJU
Suomessa ollaan menossa samaan suuntaan. Poliisi huutaa ettei ole resurssia muuhun kuin ABC:lla syömiseen ja sillä verukkeella ei tarvi tutkia muutakuin peltipoliisin kuvia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ruotsissa sossut on jokapaikassa vallassa ja sossujen mielestä rikoksentekijät ovat uhreja eikä syyllisiä. Siksi ketään ei haluta saadakkaan kiinni. Ja vaikka otettaisiinkin niin lakimiehet 'ruotsissa ovat kaikki sossuja eivätkä he tuomitse suojavärillisiä mistään.
Luottamukseni on suuri Ruotsin suvakkipoliiseihin
Ruotsissa halutaan tehdä rikollisista poliiseja. Suomessa poliiseista tehdään suvakkeja eli kansansa pettureita eli rikollisia.
Sehän se on niin sanotun oikeusvaltion ongelma, että kun ihmisjoukko polttaa autoja tai raiskaa naisia, pitää voida osoittaa, kuka teki. Jos autoja on palanut ja paikalla olleita on otettu kiinni, pitää kyetä osoittamaan, että juuri tämä jamppa sytytti tuon auton ja tuo toinen jamppa sen toisen. Jos ei onnistu, niin kumpikin jamppa on vapaa.
Ruotsissa tapahtui takavuosina tämäkin: Uimalassa joukko ulkomaalaisia miehiä häiriköi: Noin kymmenvuotiaita monia tyttöjä kähmittiin, joiltakin revittiin uimapukuja ja yksi raiskattiin. Ketään ei tuomittu. Ei voitu näyttää toteen, että juuri tietty Ahmetti oli raiskannut, Hassani repinyt uimapuvun, jne.
Miettikään mitä syntyperäiset riviruotsalaiset ovat joutuneet sietämään kymmenien vuosien ajan. Syntyperäisistä valkoisista ruotsalaista on tehty perisyntisiä rasisteja ja ihmisyyden vihollisia omassa maassaan. Tuskin Ruotsissakaan kaikki ovat liputtaneet matuttamisen puolesta. Oikeasti matuttamisen puolustajat ovat pieni vähemmistö valtaapitävät. Valtaapitävät matuttavat kansansuosion vuoksi, joka takaa valta-aseman (=etuisuuksien) jatkumisen. Varmasti moni vallankäyttäjä olisi mieluummin vastustanut kansankodin tuhoamista, mutta on taipunut oman etunsa nimessä. 1980-luvun lopulle asti matuttamisen kanssa ei ollut ongelmaa, koska kaikille halukkaille riitti työpaikkoja. Työssäkävijöistä harva viitsii ruveta rettelöimään kadulla työpäivän jälkeen. Kasarin lopulle asti valta yhteiskunnasa oli normeja noudattavilla. 90-luvulla työpaikat alkoivat vähetä ja maahanmuuttajien mt-ongelmat ja anarkia nousivat pinnalle. 2000-luvun alkupuolella kansankoti oli turmeltunut pysyvästi. Paluuta rauhanomaiseen yhteiskuntaan ei ole.
Kun alue muuttuu nogo-alueeksi niin sen ongelmat ovat samat kuin kehitysmaissa. Tässä uutinen
Tukholman Husbystä jossa ihmetellään jo vuosia kestänyttä rottaongelmaa. Vanhemmat pelkäävät että heidän päiväkodeissa olevat lapsensa joutuvat mahdollisesti rottien hyökkäyksen kohteiksi.
https://mitti.se/nyheter/rattinvasion-forskolor-husby/?omrade=hela-stockholm
Råttinvasion på förskolor i Husby
Det kryllar av råttor kring flera förskolor i Husby.
Föräldrar är rädda för att råttorna ska ge sig på barnen, skriver Dagens Nyheter.
Flera förskolor i Husby har problem med råttor. Problemet har funnits i flera år, och trots flera larm till fastighetsförvaltaren fortsätter råttorna att härja kring förskolorna, skriver Dagens Nyheter.
Lena Rebane, förskolechef på tre av förskolorna som drabbats av råttinvasionen, säger till DN att de har gjort en handfull anmälningar om råttorna till fastighetsskötaren Sisab.
– Jag vet inte vad mer jag kan göra, jag kan inte sitta på gården och skjuta råttorna själv, säger förskolechefen Lena Rebane, till DN.
Viharikos Ruotsissa
https://www.suomenuutiset.fi/ruotsidemokraatti-bussiammuskelusta-luulin-etta-meidat-tapetaan/
Riittääkö Ruotsin autot. matuja kyllä riittää.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005808770.html?ref=rss
Paskanko väliä muuten, huolestuttaa vaan nuo vakuutusmaksut, ei ole kuulunut sanaakaan vakuutusyhtiöistä.
Autokanta uudistu taas
http://www.friatider.se/10-tal-bilbr-nder-i-sydsverige-i-natt