Bank Norwegianin säästötilin vuosikorko on 0,75 % 1.10.2018 lähtien. Tähän astihan se on ollut 1,75 %.
Bank Norwegianin säästötilin korko laskee
30
1101
Vastaukset
- Jalat
Joukkopako odotettavissa. Tyhjensin jo tililläni olevat varat.
- Outo__pankki
Katson hetken ja harkitsen, mitä teen. Olen käyttänyt Norwegianilta vain tiliä, en lainkaan esimerkiksi luottokorttia. Syy on, että koska en tarvitse senttiäkään lainaa, joutuisin joka kuukausi manuaalisesti muuttamaan luottokorttilaskuni summan vastaamaan koko kuukauden ostoja. Norwegian ei suostu velottamaan kaikkia ostoksiani automaattisesti.
Näin minusta on Norwegianille vain haittaa, koska en tuota sille mitään. - Säästäväinen
Todennäisesti nousee taas jossain vaiheessa nopeammin kuin kotimaisissa pankeissa. Ei mitää kiirettä ottaa rahoja pois...
- sori_norwegian
Itse siirrän viimeisenä päivänä instabannkkiin. Samat ehdot kuin Norwegianilla mutta 1% korkoa maksetaan vain 100 000€ asti. Jätän Norwegianille tasan yhden euron ;)
- liikettä
Avasin Instabankissa tilin ja siirsin sinne heti pienen summan. Katson miten nopeasti siirtyy. Sen jälkeen siirrän summasta osan vastatilille, jotta näen, miten nopeasti tämä tapahtuu.
Lokakuun 1. päivä sitten kotiutan Bank Norwegianista ja siirrän Instabankiin. Tätä ennen jo siirtyy pieni irtoerä.
Tuli mieleen, jos kaikki siirtävät talletuksensa 1. lokakuuta pois Norwegianista, riittääkö siellä massi? Norwegian on kuitenkin jokaisen velvollisuus hylätä.- InstaPankki
Tuskin on pelkoa siitä että suomalaiset siirtäisivät liikaa rahoja pois. Suomalaiset ensinnäkin ovat vain osa Bank Norwegianin asiakaskunnasta, ja suomalaiset tunnetusti tykkäävät nurista enemmän kuin oikeasti vaikuttaa asioihin.
Mitä kommentteja olen lueskellut eri palstoilla, niin laiskasti ollaan siirtämässä rahoja minnekään, varsinkaan johonkin "neverheard" Instabankiin. Kun ero korossakin on "vain" 0,25 prosenttiyksikköä. No, ero näiden pankkien korossa on suurempi kuin koko korko joillakin suomalaispankeilla, joten kaikkihan on suhteellista.
Kokeillessani raha siirtyi Instabankiin 2 pankkipäivässä, eli kohtuullisessa ajassa. Instabankissa on muuten se etu, että sieltä voi tehdä maksuja minne tahansa ja jopa kotimaisella viitenumerolla.
Esim. N26:sta ei mielestäni onnistu maksu suomalaisella viitenumerolla. Norjalainen säästötili voittaa käytettävyydessä saksalaisen käyttötilin. - wapiti987
Yllättävää nokittelia koroilla kahden norskipankin välillä! Norwegian ei ole kyllä 0.75%lla kestävällä pohjalla... No katsotaan... Ei suomalaiset enää tyhmiä ole, ehkä vähän laiskoja...
- wapiti987
Katselin näiden 2 pankin sivuja päätteellä .no ja instabank tarjoaa korkoa säästötilille norjassa 1.95% ja banknorwegian lokakuussakin 1.75%. on se niin väärin...
- KalatehtailleJaTiliAuki
Eihän tuo nyt vielä mitään, Monobank maksaa Norjassa 1,90% ja Komplett Bank 1,85% korkoa yli 50 000 kruunun talletuksille (noin 5 250 €).
Suomessa kumpikaan pankki ei maksa mitään korkoa, sillä eivät tarjoa säästötiliä lainkaan. Komplett on sentään lupaillut luottokorttia Suomen markkinoille loppuvuodesta.
Instabankille Suomi on ensimmäinen maa Norjan ulkopuolella, missä palveluita tarjotaan. Toivotan onnea ja menestystä. Bank Norwegianilla on ollut se etu, että Norskin koneet ovat lennelleet Suomessa jo jonkun aikaa, joten brändi on tuttu.
- pysynedelleen
Norjan valtiolla riittää massia joten ei syytä huoleen.
Onko 250 euroa on joillekin iso raha?- InstaPalkka
Jos 250 € pystyy tienaamaan noin 10 minuutin työpanoksella (siirtämällä 100 000 € toiseen pankkiin), niin pääseehän siinä ainakin kohtalaisille tuntipalkoille.
Samalla työllistää itseään. Työllistämisen edistäminen Suomessa on juuri nyt äärimmäisen tärkeää.
- Artobryhare
Asiakkuudesta haittaa pankille jos heikot tulot
- PalveluaKaikille
Kaikki asiakkaat tuntuvat kelpaavan ainakin norjalaiselle Instabankille.
Kertovat sivuillaan, että Säästötilin voi saada esimerkiksi alle 18-vuotias, työtön tai maksuhäiriömerkinnän omaava asiakas. Talletettavalle summalle ei ole minimirajaa, vaan alkuun pääsee pienilläkin säästöillä.
Säästötililtä ei voi tehdä maksuja jos sillä ei ole katetta, eikä siihen voi liittää maksukorttia, joten ei sen tarjoamisessa kaikille olekaan mitään riskiä. Nettipankin kulurakennekin on hyvin kevyt, asiakkaathan eivät saa omaa IBAN-tilinumeroakaan, vaan homma pelaa pankin sisäisillä järjestelmillä ja viitenumeroilla.
- HarvaHammas
Näin menivät tekemään. Kyllä syö miestä kun juuri ehdin avata tilin kyseiseen pankkiin ja näin käy.... tällaiset oli meikämandoliinin tunnelmat: https://www.facebook.com/rahattiskiin/photos/a.1338157529652975/1341013689367359/?type=3&theater
Mutta tosissaan kyllähän 0,75 % on suomalaisiin pankkeihin verrattuna parempi vaihtoehto. Tämän Instabankin korko olisi piirun verran parempi, mutta vähän epäilyttää siirtää varoja suht ''nevahööd'' tilille (kuten joku mainitsikin) vain siksi, että ennemmin tai myöhemmin nekin laskevat korkoaan 0,80 prosenttiin.
Ehkä tässä nuollaan hetki haavoja norskilla ja mietitään sitten jatkosuunnitelmaa. TF Bank näytti tarjoavan myös 1 % korkoa lähes samoilla ehdoilla kuin Instabank. Tosin niillä näyttäisi olevan nostopalkkio toisin kuin Instabankilla.- Reu_ert
Ja TF Bank:ssa huonompi käyttöliittymä eli lomakkeita saa lähetellä, ei siis sähköistä asiointia.
- hjbnmkg
Norwegianilla on syyskuun loppuun asti korko 1,75 % 0 - 100 000 talletuksille. 100 000 euroa ylittävälle osalle talletusta 200 000 euroon asti maksetaan 0,75 %. Maksetaanko jatkossa 0 - 200 000 euron talletuksille 0,75 %?
Minulla ei kylläkään tuollaisia yli 100 000 euron summia siellä tule olemaan sattuneesta syystä. 😁 - RajatontaKoronmaksua
Bank Norwegianilla on ollut 200 000 euroon asti 1,75% korko, ja 200 000 euron ylittävälle osalle on maksettu 0,75% korkoa.
Kauppalehti kertoi 21.5.2016 tuosta 200 000 € rajasta näin: "Raja on nimenomaan asetettu sekä suojan mukaiseksi että riittävän alas, että isot instituutiosijoittajat eivät tule apajille."
Bank Norwegianin 30.8.2018 asiakkailleen lähettämän tiedotteen mukaan 1.10.2018 alkaen korko on aina 0,75%, myös yli 200 000 € talletuksille. Nettisivuillahan korkoa luvataan vain 200 000 € asti, muttei siellä ennenkään ole ollut suurempien talletusten 0,75% korosta tietoa. Tiedon muistaakseni sai tiliä avatessa, ja nyt sitten kun muutoksesta tiedotettiin.
Rajaa talletukselle ei siis periaatteessa ole Bank Norwegianilla ja korkoa maksetaan aina. Saako rahoille talletussuojaa, sehän on sitten asia erikseen.
Talletussuoja Norjan pankeilla (luonnollisesti myös Instabank) on tällä hetkellä 2 miljoonaa NOK, mutta tippuu vuodenvaihteessa Norjan ulkopuolisilla asiakkailla 100 000 euroon, eli harmonisoidaan EU-tasolle.
Instabank markkinoikin jo tällä hetkellä tulevaa 100 000 € suojaa, ettei tarvitse heti alkaa päivittämään sivuja. Eivätkä maksa korkoakaan 100 000 € ylittäville talletuksille. - Kekkonen3
RajatontaKoronmaksua kirjoitti:
Bank Norwegianilla on ollut 200 000 euroon asti 1,75% korko, ja 200 000 euron ylittävälle osalle on maksettu 0,75% korkoa.
Kauppalehti kertoi 21.5.2016 tuosta 200 000 € rajasta näin: "Raja on nimenomaan asetettu sekä suojan mukaiseksi että riittävän alas, että isot instituutiosijoittajat eivät tule apajille."
Bank Norwegianin 30.8.2018 asiakkailleen lähettämän tiedotteen mukaan 1.10.2018 alkaen korko on aina 0,75%, myös yli 200 000 € talletuksille. Nettisivuillahan korkoa luvataan vain 200 000 € asti, muttei siellä ennenkään ole ollut suurempien talletusten 0,75% korosta tietoa. Tiedon muistaakseni sai tiliä avatessa, ja nyt sitten kun muutoksesta tiedotettiin.
Rajaa talletukselle ei siis periaatteessa ole Bank Norwegianilla ja korkoa maksetaan aina. Saako rahoille talletussuojaa, sehän on sitten asia erikseen.
Talletussuoja Norjan pankeilla (luonnollisesti myös Instabank) on tällä hetkellä 2 miljoonaa NOK, mutta tippuu vuodenvaihteessa Norjan ulkopuolisilla asiakkailla 100 000 euroon, eli harmonisoidaan EU-tasolle.
Instabank markkinoikin jo tällä hetkellä tulevaa 100 000 € suojaa, ettei tarvitse heti alkaa päivittämään sivuja. Eivätkä maksa korkoakaan 100 000 € ylittäville talletuksille.Missä tieto siitä, että nimenomaan vuoden vaihteessa talletussuoja laskee 100ke:oon?
- VippipankitMaksumiehiksi
Tieto löytyy Norjan pankkien talletussuojan Bankenes Sikringsfondin sivuilta. Päätös aikataulusta on tehty Norjan parlamentissa 6.3.2018 ja tiedote muutoksista julkaistiin 26.3.2018.
"From January 1, 2019, the coverage level of 100,000 euros will apply to all customers with deposits in Norwegian banks' operations in EU countries, regardless of organisation (branch or cross-border activity)."
Lisäksi jatkossa suuririskistä toimintaa harrastavat pankit joutuvat rahoittamaan talletussuojajärjestelmää suhteessa suuremmilla osuuksilla.
Maksuaika korvauksille Norjan talletussuojajärjestelmässä on 7 työpäivää. Suomessa ensi vuonna päästään 15 työpäivään, ja 2020 pitäisi päästä 7 työpäivään eli samaan kuin Norjassa. Laki rahoitusvakausviranomaisesta määrää maksuajasta, mutta siinä on siirtymäaikaa vuoteen 2020 asti, jotta ehditään saamaan järjestelmät kuntoon Suomessa. - KorkoYlittavalleOsalle
hjbnmkg kirjoitti:
Norwegianilla on syyskuun loppuun asti korko 1,75 % 0 - 100 000 talletuksille. 100 000 euroa ylittävälle osalle talletusta 200 000 euroon asti maksetaan 0,75 %. Maksetaanko jatkossa 0 - 200 000 euron talletuksille 0,75 %?
Minulla ei kylläkään tuollaisia yli 100 000 euron summia siellä tule olemaan sattuneesta syystä. 😁Löytyy Bank Norwegianin sivuiltakin näköjään tietoa yli 200 000 € talletusten korosta, Asiakaspalvelun kysymysosiosta:
"Jos talletuksesi on enemmän kuin 200 000 euroa, tämän rajan ylittävältä osalta saat saman 0,75 % vuosikoron koko vuodelta."
- liikettä
No niin. Rahat on siirretty Norwegianista Instabankiin. Eilen aamulla siirsin Danske Bankiin Norwegianista. Olivat tänä aamuna siirtyneet. Samantien siirsin rahat Instabankiin Danske Bankista.
Saa nyt nähdä, miten tässä käy korkojen kanssa jatkossa. Instabank saa niin paljon lisää talletuksia, että pudottaa korkonsa tuosta 1 %:sta vielä alle Norwegianin 0,75 %:n? Vai nostaako Norwegian korkoja, jotta kaikki talletukset eivät häviä? 😁
Jätin Norwegianiin vain muutaman euron. Siellä on vielä sisällä vuoden alusta alkaen kertyneet korot, jotka saisi käyttöönsä heti lopettamalla tilin. Uuden tilin voisi avata myöhemmin, jos on tarvetta.
Joka tapauksessa talletuksille on tarjolla niin matalia korkoja, että en muista koskaan tilanteen olleen tällainen. Suhteellisen vakaille pörssiosakkeille on tarjolla yli 5 prosentinkin osinkotuottoja. Jos voi ottaa riskiä pääoman heilahteluille, ovat tietysti parempi vaihtoehto. - liikettä
No niin, tänään tuli Instabankilta viesti:
"Muutamme säästötilisi talletuskorkoa 1,0 %:sta 0,8 %:iin. Uusi talletuskorko myönnetään talletuksille 100 000 euroon asti.
Muutos koskee kaikkia asiakkaitamme ja tulee voimaan 15. joulukuuta 2018.
Talletuskoron muutos johtuu viimeaikaisista muutoksista markkinatilanteessa.
Terveisin Instabankin väki " - Tallettaja0
Suunta on alaspäin, kohta 0,50, 0,25, 0,15....0,05.....
Itse sijoitan ylimääräiset varat osakemarkkinoille, edes pikavippipankit ei maksa enään korkoa.
Oikea syy näiden talletustili toimintaan on kerätä asiakaslistaa tahoissa joilel voisi lainaa / luottokorttia tarjota.
Pikavippimarkkinat alkaa olla kyllästetty, luottokelpoisista asiakkaista on pulaa. - Vanhat_hyvät_ajat
70-luvulla Yhdyspankki maksoi korkoa 4,5 prosenttia. Tosin inflaatiokin oli 14 prosenttia, joten taloudellinen hyöty jäi niukanlaiseksi...
- olineaikoja
Joku pankki maksoi 80/90 luvun taitteessa 11 prosentin talletuskorkoa. Inflaatio oli muistaakseni 14 - 16 prossan luokkaa.
- nollakorollanyt
olineaikoja kirjoitti:
Joku pankki maksoi 80/90 luvun taitteessa 11 prosentin talletuskorkoa. Inflaatio oli muistaakseni 14 - 16 prossan luokkaa.
Muistan samoin. Laitoin asunnon myynnistä saadut rahat kasvamaan ennenkuin ostin uuden.
- liikettä
Suomalaisilla on miljardi euroa talletuksia Bank Norwegianisssa Helsingin Sanomien mukaan.
- sdfghjklkdx
Tuollaisen pankin toiminnot kaatuu, jos suomalaiset nostaa puoletkin rahoistaan pois, siksi se 1% koronlasku sisältää tiettyjä riskejä. Tallettajalla pitää olla muuallakin rahaa säästössä, jos pankki ajautuu vaikeuksiin, voi kulua aikaa, kun talletussuojan kautta rahojaan joutuu kotiuttamaan.
- havaintoja
sdfghjklkdx kirjoitti:
Tuollaisen pankin toiminnot kaatuu, jos suomalaiset nostaa puoletkin rahoistaan pois, siksi se 1% koronlasku sisältää tiettyjä riskejä. Tallettajalla pitää olla muuallakin rahaa säästössä, jos pankki ajautuu vaikeuksiin, voi kulua aikaa, kun talletussuojan kautta rahojaan joutuu kotiuttamaan.
Moni siirsi rahansa Norwegianista Instabankiin sen jälkeen, kun Norwegian oli laskenut korkonsa 0,75 prosenttiin. Instabank maksaa korkoa suunnilleen samoilla ehdoilla 1 %. Rahaa tuli varmaan Instabankiin niin paljon, että sekin ilmoitti laskevansa korkonsa 15.12.2018 alkaen 0,8 prosenttiin. Tuo miljardin suuruinen vellova raha on korko-ongelman syynä ilmeisesti. EI Norwegian eikä Instabank löydä tarpeeksi heidän kriteerinsä täyttäviä pikavippaajia.
- Rommelin-sukulainen
TF Bank laskee myös korkoa reilusti alaspäin. Tässä sitä sitten lasketellaan, korkorommaukset.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 793204
- 492410
- 322127
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812122- 1371889
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313311802- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101579Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51320Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264