Kissani melkein kuoli noin tunti sitten Hauskanmaantiellä, naapuri tuli ovelleni kertomaan kuinka minun pitäisi pitää ”kattini” kurissa, kun poikajoukkio oli meinannut ajaa ylitse 5-10kmh vauhtia. Sehän olisi tarkoittanut kissalleni erittäin hidasta ja kituvaa kuolemaa, pojat olivat onneksi sen verran järjissään että olivat väistäneet ojaan, kiitos heille, ja anteeksi kissani puolesta autoon koituneet vahingot, valitettavasti en kuitenkaan halua niitä korvata koska ei kissani ole vapaalla ollessaan minun vastuulla...
Kunnollinen autoilija
Surullinenjapeloissaan
10697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suomi on voimaansaattanut asetuksella lemmikkieläinten suojelua koskevan
eurooppalaisen yleissopimuksen (SopS 49/1992). Sopimuksessa lemmikkieläimellä
tarkoitetaan mitä tahansa eläintä, jota ihminen pitää tai joka on tarkoitettu
ihmisen pidettäväksi erityisesti hänen taloudessaan omaksi iloksi ja
seuraksi.
Samaisessa sopimuksessa eläinten hyvinvoinnin perusperiaatteena on, ettei
lemmikkieläimille saa tuottaa tarpeetonta kipua tai tuskaa ja että lemmikkieläintä
ei saa jättää heitteille. Heitteillä oleva eläin tarkoittaa lemmikkieläinten
suojelua koskevan yleissopimuksen ensimmäisen artiklan 5 kohdan mukaan
joko koditonta lemmikkieläintä tai sellaista lemmikkieläintä, joka on
omistajansa tai haltijansa kotipiirin rajojen ulkopuolella, eikä kenenkään muun
omistajan tai haltijan hallinnassa tai suorassa valvonnassa.
Jahas. Kyllä luulen, että olisin mieluummin korvannut kulut kuin ottanut lemmikin raatona kotiin.
Olen itsekin kerran ollut liki ulosajoa... ja todellakin kun väistimme talon pihasta isontien varressa syöksynyttä koiraa.
Kyllä se vaan niin on, että kissan omistaja korvaa, jos kissa juoksentelee auton eteen ja tulee vaikkapa peltivaurioita. Minulla juoksi irrallaan oleva koira jostain puskasta autoni eteen. Kuolikin siinä samalla tietysti ja vein raadon koiranomistajan portaille. Omistaja joutui maksamaan puskuriremontin. Eihän se ollut kuin vähän alle 3000€ ja koira sai elää ja nauttia vapaana liikkumisesta aina tähän törmäykseen asti.
Oisin ajanut päälle ja vielä suditellut kunnolla!
Ois sen jälkeen vaatis vähän lisää harjaannusta että voisit suditella jalka-proteeseilla.
Kyseessä nyt on kuitenkin vain kissa. Väistän toki mutten niin että auto menisi ojaan yms. jos autoon tulee törmäyksessä vaurioita niin toivottavasti mirrillä on panta kaulassa että haen omistajan tilille.
Kissat kiinni! Se, joka omistaa myös vastaa
Kyllä ei järki päätä pakota kun kattelee näitä kissakuttuja ja mikä asenne porukalla on! Se kun on vain niin, että kissat on pidettävä aina kiinni. Ei siis ole aikaa, että kissat voisivat olla vapaana. Koirat voivat kun kiinnipitoaika loppuu.
Suomessa on noin 600 000 kissaa (2016), joiden kulkualue vapaana on keskimäärin noin neliökilometri. Kissoja ei saa pitää vapaana. Suomessa kissat tappavat arviolta yli miljoona lintua vuosittain, Ruotsissa tutkimuksen mukaan noin 7 miljoonaa, ja Englannissa arviolta 27 miljoonaa lintua kesäisin (BirdLife Suomi). Yksikin "vapaa kissa" aiheuttaa siis keskimäärin suuremmat lintutuhot kuin esimerkiksi tuulivoimala keskimäärin.
Nyt ei ole aika niin kuin ”ennen vanhaan” kissat kiinni.
Vapaana kulkevat kissat ovat vapaasti tapettavia vahinkoeläimiä.
Kyseinen typerä Suomen lakikin voisi ottaa huomioon lemmikin reviiri tarpeet, Vammanen aivojensa puolesta kun on niin syntyy tämmöstä typeryyttä kommentteihin ja lakeihin. Ei mitään Olkaa vammaset omissa piireissänne ja hiekkalaatikolla on tilaa lapsille, ottakaa sekin huomioon.
Annatte eläimien olla pihalla niin kuin ovat ja mikäli ette yhdy kommenttiini niin mitä helkattia te siellä tiellä sitten vaarannatte muita kulkijoita omissa "vapaus" aatteissaanne.
Tekisi niin mieli taas puristaa nyrkkiä ja miettiä jonkun löperö aivon naamaa, mutta hillitsempä kuitenkin itseni tai mörökölli minut vieköö.