Aloita nyt tässä ussi Nato-keskustelu ilman tiltuja ja nato-hiiriä !
Realismiin nojautuen !
Jätä satuilu ja vihapuheet koneesi sisään.
älä hyökkää lähimmäisesi päälle fyysisesti tai henkisesti.
Rauhantilan jatkaminen ja ylläpito on pienen maamme luontainen tavoite!
Se ei toteudu naapurivaltioita syytellen ja vihaa ylläpitäen !
Luota Armejaan ja Poliisin !
Realismiin nojautuen !
Jätä satuilu ja vihapuheet koneesi sisään.
älä hyökkää lähimmäisesi päälle fyysisesti tai henkisesti.
Rauhantilan jatkaminen ja ylläpito on pienen maamme luontainen tavoite!
Se ei toteudu naapurivaltioita syytellen ja vihaa ylläpitäen !
Luota Armejaan ja Poliisin !
Vastaukset 29
Vanhimmat
Suomen ei kannata liittyä nyt mihinkään natoon. Vaan tehdä vain kahdenkeskisiä sopimuksia eri maiden kanssa jos Suomea joskus uhkaa jonkinlainen sotilaallinen kriisi.
No mitä aloittajatiltu sitten täällä tekee?
Ja NATOon, ilman muuta!
RYSSÄN kanssa tilanteen normalisointia voidaan katsoa SEN JÄLKEEN kun ryssä on vetäytynyt Ukrainasta ml. Krim, noudattaa kiltisti Minskin rauhansopimusta, tunnustaa malesialaisen matkustajakoneen pudotuksen ja maksaa täydet korvaukset, selvittää Britannian myrkkyhyökkäyksen ja maksaa korvaukset YMS. KAIKKIA MUITA KOIRUUKSIA.
Katsellaan sen jälkeen tilannetta. ENNEN EI.
Sinultahan nyt ei kummnkaan koskaan kysytä yhtään mitään kyseisen asian suhteen.
Ryssältä VIELÄ VÄHEMMÄN!
Ryssän pitää tehdä täyskäännös käyttäytymisessään ennenkuin mitään lämmittelyjä edes aloitetaan.
Meillä Suomalaisilla ei ole sodasta mitään voitettava , vaan vain paljon menetettävää.Rauhan eteen pitää työskennellä, mutta sen varaan ei voi laskea !. Useissa Euroopan maissa on toimittu ikään kuin ikuinen rauha olisi puhjennut maanosaamme !, ajettu puolustus alas ja keskitytty kriisinhallintaan - ja herätty nyt kasankan nauruun. Suomi on sen sijaan huolehtinut puolustusvalmiudestaan, ja se on luotettavassa kunnossa, sille on hyvä rakentaa tulevaisuudessakin.
Oma TOIMIVA PUOLUSTUS ON PIENEN MAAN VARMIN TURVA PAHAJOA AIKOJEN VARALLE ! !
Oma armeija ja sehän perinne on ollut ja pysynyt, nyt pahin uhka on hallitsematon maahanmuutto.
Kumma kyllä, siitä ei mielellään puhuta Suomessa, mutta katsokaa ruotsin tapahtumia, saksan, ranskan....muutamissa maissa asia on tiedostettu ja toimitaan sen mukaisesti.
Eli mielestäsi kehitämme itse ydinaseemme, ohjuksemme, ydinsukellusveneemme, ohjuspuolustuskilpemme ja tiedustelusateliittiverkostomme SEN SIJAAN että saisimme kaikki nämä käyttöömme NATO-jäsenyyden myötä?
Voi voi noita juttujanne(!)
Mihin Suomi tarvitsee ydinasetta ja ydinsukellueveneitä? Entä minne tänne se Nato sen ohjuspuolustuskilpensä aikoo sijoittaa, ihan ilmaiseksi tietenkin?
Tiedustelutietojen vaihtoa harjoitetaan jo nyt, se on varmaa.
OMA USKOTTAVA puolustus Venäjää vastaan vaatii kaiken tämän.
Se tulisi NATO-jäsenyyden myötä.
Ohjuspuolustuskilpi pitää rakentaa Suomen itärajalle eikä mikään estä meitä ottamasta tänne ydinaseita.
Tässä tulee pelkkää realismia ilman kiihkoa.
Venäläisjoukkoja harjoituksessa. Russian MoD
Näin Venäjä osoitti, että Nato-jäsenyys olisi Suomen edun mukaista
KASPERI SUMMANEN | 20.10.2017 | 10:35- päivitetty 20.10.2017 | 13:53
– Naton perussopimus, strategia-asiakirjat, sotilaallisen voiman rakenne, päätöksentekokulttuuri, jäsenkunnan asenteet ja historia osoittavat, että se ei pysty hyökkäämään mihinkään. Venäjän poliittiset ja sotilasjohtajat tietävät tämän täsmälleen yhtä hyvin kuin heidän läntiset kollegansa, Jukka Tarkka kirjoittaa Etelä-Suomen Sanomien mielipidekirjoituksessaan.
Hän ottaa kantaa Venäjän Suomen-suurlähettilään Pavel Kuznetsovin Nato-lausuntoihin.
Tuore suurlähettiläs totesi lokakuun alussa Ilta-Sanomille, että Suomen Nato-jäsenyys johtaisi automaattisesti Venäjän vastatoimiin.
– Luulen kuitenkin kaikkien ymmärtävän, että Naton sotilaallisen infrastruktuurin tulo lähemmäs meidän rajojamme pakottaa meidät ryhtymään asianmukaisiin vastatoimiin. Ehkä joku tarvitseekin sitä, mutta eivät ainakaan Suomen ja Venäjän kansat, Kuznetsov sanoi.
Venäjän sotilaspolitiikan taustalla olevien piilotavoitteiden saavuttaminen vaikeutuisi Tarkan mukaan, jos Suomi liittyisi lännen puolustusliittoon.
– Vastustamalla Suomen liittoutumista Venäjä osoittaa, että Nato-jäsenyys olisi Suomen keskeisten turvallisuusetujen mukaista, hän toteaa.
Hän huomauttaa, että Venäjän ärhentely on perinteisesti ollut räikeämpää, kun Naton laajentumista valmistellaan kuin sen jälkeen.
– Taivas ei ole kertaakaan romahtanut siitä, että joku on liittynyt Natoon.
Tarkan mukaan Nato on laittautunut Baltian alueella toimintavalmiuteen Venäjän ottaman pysyvästi hyökkäävään asenteen takia.
HUOM!TÄSSÄ POINTTI
– Venäjä on neljännesvuosisadan aikana asevoimaa käyttäen tai sillä uhaten kaapannut neljältä rajanaapuriltaan seitsemän aluetta. Vasta Krimin ryöstö ja Ukrainan sisällissota havahduttivat lännen 2014
Venäjä on neljännesvuosisadan aikana asevoimaa käyttäen tai sillä uhaten kaapannut neljältä rajanaapuriltaan seitsemän aluetta. Riittävä peruste Natoon menemiselle
NATO olisi Suomelle KUVITTEELLINEN turva ... OLEMATONTA uhkaa vastaan !
Tarkkis on palstalla kuvitteellinen pöljä... olematonta älyä vastaan.
Minulla on tunnetusti erittäin vilkas mielikuvitus, jonka turvin luon itselleni naurettavia uhkakuvia. Nytkin NATO:n mainittuani, alkoi jalkovälistä kuulua sihinää ja reiteni tuntuu lämpimältä ja kostealta.
Nato on kuvitteelinen tivoli oikeaa elokuvaa vastaan .--- Kontulan Stalin ( 44 D) on olematon juippi tulpatonta mopoa vastaan !
NATO = olisi Suomelle KUVITTEELLINEN turva --- OLEMATONTA uhkaa vastaan !
Tämä totuus ei pala edes rakettimoottorin tulessa !
Jälleen kerran, NATOn mainittuani, reiteni alkoi tuntua lämpimältä ja kostealta. Elämäni inkontenssin ja tyhjästä luomieni uhkakuvien kanssa on todella rankkaa.
HARVINAISEN FIKSU Tänne tuo KORPISOTURI 1942
NATO olisi Suomelle KUVITTEELLINEN turva ... OLEMATONTA uhkaa vastaan >>>>>>>>> Nyt pojat ja tytöt_ Painakaa tämä lause TULIKIRJAIMIN mieleenne ja lopettakaa s e nato-hömppä !
Länsimainen perikato on oven takana kolkuttamassa ! Kiina ohittaa Jenkit 2020-luvulla ja länsimainen kulttuuri on tullut tiensä päähän.
Kyberulottuvuuden isäntämaat : Kiina ja Japani, polkee lännen karjapaimenet jalkoihinsa.
Aasian eksponentiaalinen kehitys on ollut sitä luokkaa ,että wanha ei tahdo mukana pysyä...
Vaikka tulevaa on vaikeampi ennustaa kuin menneisyyttä niin luulen ,että kohta alkaa kilpajuoksu maailman valtiaaksi vähän joka suunnalla tellusta !
Turha siis on suunnitella mitään jos ei VÄESTÖNKASVUA SAADA AISOIHIN..
Se on maailman prioriteetin ykkösaamu.
SUOMEN MIES ! Ole joka päivä valmis lunastamaan sotilasvalasi velvoitteet !
Heti .... kun tapaamme.
"+Nato+on+keskeinen+rauhanturvaoperaatio+joka+tapauksessa+tänä+päivänä.".++Näin+viisaasti+sanoi+suomalainen+presidentti+Martti+Ahtisaari.
Euroopan+Unionin+väestöstä+95%+asuu+Naton+jäsenmaassa+ja+siinä+selkeä+syy+miksi+myös+suomalaisten+on+viisasta+kuulua+tuohon+läntisen+euroopan+"rauhanturvaoperaatio"+Natoon.
NATOON tai PAKOON >>>>>>>>>>>>>>>>>>
Pelkäävät natohiiret naurattavat🤑🤑🤑
Natohiiri ei muista ottaa edes rotanmyrkyllä maustettua homejuustoa mukaansa kun PUTIINI- paniikki iskee !
( selkäkeikka naurua )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Hallituksen salainen pöytäkirja kertoo ,että Venäläiseten kanssa on valmisteltu salaa YYA:n kaltaista sopimusta , jossa Venäjän ja Suomen armejat yhdistyy.
Koska Venäjän armeja on suurempi kuin meidänb niin Venäjä ottaa Suomen armejan siipiensä suojiin ja ensimmäiset Venäjä-Suomi-armejan alokkaat astuu palvelukseen jo 1.1 2019.
Valitettavasti länsi ja Nato myöhästyi sen ratkaisevan ajan takia.
Yhdysvallat on maailman ylivoimaisesti woimakkain sotilasmahti.Siihen siis kannattaa pitää yllä toimivia suhteita. Tämä ei vaadi jäsenyyttä Natossa , sillä järjestö on vain USA:n ulkopolitiikan väline. ( kuin kynä kansakoulua käyvälle tarkkispojalle ) .Meillä on nyt hyvät suhteet Jenkkeihin, meillä mm myydään aseita , joita edes kaikki liittolaiset eivät saa ostaa ! Politiikassakin jää on alkanut, Suomen istuvan pressan ansiosta , sulaa. Jenkit arvostaa muita maita tekojen perusteella, eivät retoriikan tai hurskastelun !
Mietis sitä !