Missä te säilytätte asuntoautoa talvella?
Viime talven seisoi auto ulkona ilman suojaa, mutta tiedän olevan tarjolla telttakatoksia joihin korkeakin auto sopii.
Peitteen helma pitäisi ankkuroida maahan, kaivaa , tai laittaa muuta painoa.
Kuinka olette asian ratkaisseet, ettei auto hankeen peity, katos, halli tms.
Mikä paras?
Talvisäilytys; matkailuauto
5
674
Vastaukset 5
- gt4tg
Riippuu ihan siitä onko sulla paikka johon tollasen laittaa. Vai pitääkö seista kadunvarressa tms.
Jos on paikkaa ja rahaa niin mitä tukevampi sen parempi. - Silläselvä
Talvisäilytys??? Katto pitää ei tarvitse peittoja / tiivistä huputusta - ilmankierto.. Onko autot esim. Liikkeessä " huputettu" tai alueilla joissa niitä käytetään talvellakin. Lumet pois tarvittaessa päältä kuten muistakin autoista talvella.
- Asuntoaunuhuoltamo
Nykyään on omassa autotallissa. Ennemmin oli vaunut ja autot katoksen alla pihassa sekä myös vuokratussa pellihallissa, jota eräs yritys vuokrasi veneille ja karavaanareille. Tärkeää on, että jonkinlaisen katoksen alla ja ilmavasti. Pahinta on jää, joka jäätyy ja sulaa vuorotelle tunkeutuen joka raosta rikkoen sisälle.
- Ätenei
Täällä lautarakenteinen varasto, jossa auto talven. Autossa 200 W lämmitin pitämässä pientä lämpöä ja ilmankiertoa yllä. Akut latautuvat kahdesti viikossa viikkokellon ohjauksessa.
Autoissa pakkaa olemaan jotakin virrankulutusta (radion muisti, lämmityslaitteen elektroniikka tms.).
Pressutallin lähettyvillä on asuttava vahtimassa lumikuormia katolla. Pressutallissa. Aika vaivatonta ja nykyiset kestää jo hyvin, joskus 90 luvulla oli aika kuttaperkaa peitteet. Nykyään on jo 580g/m2 peitteitä jotka todella on ilmoitetun vahvoja (punnitsin). Ja alle 700e saa jo Pro mallin. Ei kannata kakkosnelosista askarrella ja pressuja viritellä, eikä varsinkaan laittaa autoa homehtumaan pressun alle.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721522
- 1151098
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.15944Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen37895- 78811
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,34782En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56771Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki54755Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle25739- 70701