Eurooppa on kastettua pakanuutta

Mitä hyötyä on kastaa vauvoja kun hei eivät kuitenkaan saa siinä Pyhää Henkeä ja ala seurata Jeesusta? Vauvakastetuista valtaosa elää kuin pakanat.
5105
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sitä sanotaan uskonnollisuudeksi, nimikristilisyydeksi, jälkipakanallisuudeksi.

Äänestä
  • Tai tasa-arvoksi. Kaikkein on päästävä kasteelle.

    Äänestä

  • Mutta kaikki eivät pääse taivaaseen, onko se epätasa-arvoa? Vaikka täällä kuinka rypisi ja Jumalaa pilkkaisi niin elämän lopuksi pitäisi taivaspaikka saada palkaksi tai ainakin leipäpappien lupaus taivaspaikasta????

    Äänestä

  • ArtoTTTeikirjautunut kirjoitti:

    Mutta kaikki eivät pääse taivaaseen, onko se epätasa-arvoa? Vaikka täällä kuinka rypisi ja Jumalaa pilkkaisi niin elämän lopuksi pitäisi taivaspaikka saada palkaksi tai ainakin leipäpappien lupaus taivaspaikasta????

    Tasa-arvoa on se, että olitpa ateisti, agnostikko, nimikristitty tai vaikka kuinka kunnon uskova, loppusijoituspaikka on sama, eli paluu ravintoketjuun. Kun tämä maallinen tomumajamme kuolee, katoaa myös aineen ja sen monimutkaisten kytkösten tuottama tietoisuus, eikä kenenkään tarvitse murehtia enempää.

    Äänestä

Siitä ei ole kyllä mitään hyötyä jos lahkosaarnaaja tyrkkää aikuisen ihmiseen selälleen johonkin lampeen tai järveen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvauintia kirjoitti:

Mitä hyötyä on kastaa vauvoja kun hei eivät kuitenkaan saa siinä Pyhää Henkeä ja ala seurata Jeesusta? Vauvakastetuista valtaosa elää kuin pakanat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu