Nytten Tanskassa ei tuule enää kuin 11 MW

Jotain mätää Tanskan hyrrävoimaloissa. Että tuota tällä tavalla sitten.
10122
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On rakennettava roottoripurjevoimaloita laparoottoripotkureiden tilalle , Roottoripurjeuskovaiset tietävät että ne tuottavat enemmän energiaa kuin sisään syötetään. Ei tarvita kuin pieni tuulenvire ja energiantuotto on valtaisa. Yksi iso roottoripurje tyydyttää 20 tuhannen asukkaan kaupungin vuotuiset energiantarpeet.

Äänestä

No nyt tuulee Tanskassa sentään 1829 MW. Että sitten tällä tavalla.

1Äänestä

Nyt on kova tuuli. 4430 MW. Päästötkin vain 47 g/kWh. Sillä tavalla sitten joo.

Äänestä
  • Tanskassakin tyyntyy, enää 3813 MW. Että tuota sillä tavalla taas.

    Äänestä

  • hyvin sujuu itsestään keskustelu ei tule riitaa

    1Äänestä

  • Eikös tuulivoimalat pysähdy, kun tuuli käy liian kovaksi? Eli tehotuotanto tippuu maksimista suoraan nollaan.

    Äänestä

  • Tuurivoimaa kirjoitti:

    Eikös tuulivoimalat pysähdy, kun tuuli käy liian kovaksi? Eli tehotuotanto tippuu maksimista suoraan nollaan.

    Yksittäisen voimalan kohdalla näin on. Että tällä tavalla sitten joo.

    Äänestä

No nytten Tanskassa tuulee peräti 3 411 MW. Sillä tavalla sitten että.

Äänestä
  • Tanskassa tuulee enään 575 MW. Hiilihappoa synnytetään 357 g/kWh. Tuota että sillä lailla sitten.

    Äänestä

No aloitus osui just asian ytimeen. No että tälleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöhöpöhö kirjoitti:

Jotain mätää Tanskan hyrrävoimaloissa. Että tuota tällä tavalla sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu