Mitä mieltä olette autojen ensihuollon (n.3000 km)tarpeellisuudesta? Monessa automerkissä ei edes ole ko. huoltoa. Markkinointi osasto on jättänyt huollon pois kustannussyistä. Auto näyttää olevan edullisempi huoltaa, kun ensimmäinen huolto on vasta noin vuoden kuluttua. Asentajat pitävät ensimmäistä huoltoa auton tärkeimpänä huoltona.
Ensihuolto
rasvari
103294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaihdata ainakin öljyt 3000 km:n nurkilla - tuo lisää kilometrejä auton käyttöiän loppupuolelle. Näin siis ainakin jos aiot pitää auton itselläsi pitkään.
En väitä vastaan, mutta haluaisin tietää miksi ensihuolto on sitten niin tärkeä.
Uudessa koneessa on sisällä kaikkea koneistusmoskaa ynnä muuta kokoonpanolikaa. Valupurskeita ja porausjäysteitä on aina vähän on jotka pian hioutuu pois. Eli ihan alkuun öljyyn tulee kaikenlaista metalli- yms. murua joukkoon jotka on hyvä laskea pois ennenkuin vahinkoa aiheuttavat.
Kokeilkaa vaikka paljain sormin sitä ensiasennusöljyä, joka on valutettu koneesta pois. Sormet on verillä hyvin pian.
Lisäksi ensiasennusöljyt ei aina ole ihan parhaat mahdolliset suomen talveen.
Siis öljyt ja suodatin vaihtoon 2000-3000 km kohdalla.
riippuu ihan autosta, kai jossain vieläon sisäänajot ja ensihuollot mutta ei läheskään kaikissa. Esim. Vag:lla tai Psa:lla ei ole tarvetta ensihuoltoon. Jos ja kun koneesta lähtee lastua kuten myös myöhemmin, jää se suodattimeen. Öljyt on volkarilla 0w-30 eli sopii vaikka pohjoisnavan talveen.
uuteen autoon öjynvaihto parinsadan kilometrin jälkeen!! tämän jälkeen normaalirytmi, niinkuin huoltokirjassa sanotaankin!!
uus moottori hiotuu eniten noitten parinsadan kilometrin aikana joten jos aikoo pitää koneen terveenä pitkään nii suosittelen, menkää kattomaan kun "mukamas vielä uuet" öljyt valuu...
yllätytte.
Ainakin Toyotalla se 1000-3000 km:n "huolto" on vapaaehtoinen, ts. ei vaikuta mitenkään auton takuuseen. Toisaalta olen ajatellut asian niin, että jos on varaaa ostaa uusi auto, niin on se myös varaa huollattaa, siitä en tingi.
Ei kai se kovin kalliiksi tule jos ostaa merkkisuodattimen ja öljyt sitten jostain halpahallista ja vaihtaa ite.
tein ensi huollon -05 corollaani mittarissa 4.5t maksoi 68e sisältäen öljyt, suosatin, renkaspaineiden tarkistus,/ ajovalot, ym.. ei niinkään paha hinta kun öljyt maksaa jo kaupassa malttaita ja ei itse tarvinut mitään tehdä.