Ruotsin vaaleissa jännitystä tulee lisää, kun mietitään pääseekö joku puolue äänikynnyksen yli. Feministit ja Vihreät ovat jäämässä alle ja ulos eduskunnasta.
Suoessa olisi tosi hauskaa, kun meillä olisi Siniset, KD Hjalliksen liike ja enenkaikkea RKP jota yrittäisivät kynnyksen yli. Suomeen sopiisi 5%:n kynnys
Miksei mikään puolue aja äänikynnystä?
Äänikynnys myös Suomeen!
19
259
Vastaukset
Valtavan hyvä ehdotus. Olisi tosi mukavaa seurata, kun jotkut pyristelevät kynnyksen kanssa. Toisi väriä politiikkaan. Kannatetaan!
- väyrystely.seis
No loppuisi nuo yhden miehen ja yhden asian puolueet. Kannatetaan.
Ajatelkaa mikä pulina på svenska, kun RKP:n äänestäjät yrittäis ylittää kynnystä!
- kansalle_lisää_valtaa
Lisämausteeksi vielä miinusäänet joilla voisi vaikuttaa ketä ei ainakaan halua kannattaa...
Sasassa ja Ruotsissa on äänikynnys, joten ehdottomasti myös Suomeen.
Olisiko kansalaisaloitteen paikka?Äänikynnystä ei ajeta, koska meillä on äärikansalinen micropuolue RKP.
Huonot politiikkomme ovat i fickaneivätkä uskalla ottaa asiaa esille.- ei.vähemmistö
No oikeassa demoktratiassa päättää enemmistö.
- oikea_mitoitus
Äänikynnys pitäisi asettaa niin että vihreät jäisivät pois eduskunnasta.
SETAhomoja ei tarvita Arkadianmäellähttps://svenska.yle.fi/artikel/2018/09/06/statsradet-beslot-om-minoritetsspraksstodet-for-tidningar-glada-miner-men-ocksa
Rahaa ei pitäisi tuhlata kuoleviin lehtiin.- hahahahahaahahahahaha
Jos näin toimittaisiin niin siinä tapauksessa eduskunta supistuisi kolmeen puolueeseen SDP, KOK ja KEPU. Eli jatkossa äänestettäisiin kolmesta hallitusvaihtoehdosta sinipuna, punamulta ja porvarihallitus. Ja pari vaalikautta myöhemmin olisi jäljellä enää kaksi vaihtoehtoa punikkihallitus tai lahtarihallitus.
hahahahahaahahahahaha kirjoitti:
Jos näin toimittaisiin niin siinä tapauksessa eduskunta supistuisi kolmeen puolueeseen SDP, KOK ja KEPU. Eli jatkossa äänestettäisiin kolmesta hallitusvaihtoehdosta sinipuna, punamulta ja porvarihallitus. Ja pari vaalikautta myöhemmin olisi jäljellä enää kaksi vaihtoehtoa punikkihallitus tai lahtarihallitus.
Onhan Ruotsissa ja Saksassa monta puoluetta äänikynnyksestä huolimatta.
Turhat puolueet, jotka eivät saa kannatusta vain jäävät pois parlamentista.
Mihin tarvitaan Sinisiä, KD:tä tai RKP:tä?
RKP ei ole hallituksessa ja kuitenkin ruotsinkieliset turhat lehdet saivat tukea.
Ruotsinkieli ei elä Suomessa ilman verovaroja. Se tulee kalliiksi ja on turha.
Ihmiset voivat kommunikoida suomeksi ja englanniksi, joka monelle riittää.
Mikäli on tarvetta lisäkielitaidolle se pitäisi perustua vapaaehtoisuuteen.
Inte kan man prata både svenska och finska samtidigt. Dom mesta talar finska så svenskspråkiga behöver lära finska . Svenska är helt onödig i livet.
- ideologiakynnys
Äänikynnys on huonompi ajatus kuin ideologiakynnys,
Vihreä homoilupuolue joutaisi blokata, koska mitään muuta asiaa se ei oikeasti aja.- hahahahaahahahahahah
Kyllähän se homoilua ainakin ajaa. Ja koska Suomessakin on vähintää 4% väestöstä homoja niin se tarkoittaa 160 000 äänestysikäistä joita tämä kiinnostanee.
hahahahaahahahahahah kirjoitti:
Kyllähän se homoilua ainakin ajaa. Ja koska Suomessakin on vähintää 4% väestöstä homoja niin se tarkoittaa 160 000 äänestysikäistä joita tämä kiinnostanee.
Homo päätti olla vegaani ja kasvatti porkkanoita. Vihreä homo tuli porkkana penkin päähän, niin porkkanoita keräävä kysyi:haluatko naattia, vai käytetäänkö porkkanoita?
- vihervinksahtaneet
Viimeksi homomääräsksi kerrottiin 1...2 %
Normaalin älykkyysjakauman mukaan alle puoli prosenttia äänestäisi vihreitä
Onko kaikissa muissa puolueissa homo, paitsi Perussuomalaisissa ja KD:ssä?
- Anonyymi
Tämä hallitus ei tule toimimaan koska työn antajille on annettu yli suuret valtuudet.ja toisaaltaan rakenteelliset asiat ,ei pysty kantamaan julkista sektoria.Elilkä kantapään kautta ei ole laskettu julkisen sektorin rahoitusta.No pitää eduskunnassa osata lasku oppia.???
- Anonyymi
Älkää tehkö mitä yritetään mainoskannalla ,vaan kuunnelkaa mitä luvataan.Se on pointti??
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5741242- 531135