Olen kysellyt ja ihmetellyt pätkätyöläisen terveydenhuollon perään. Työpaikoilla korostetaan aina vakituisen henkilöstön terveystarkastuksia. Meidät määräaikaiset työntekijät syrjäytetään näistä tarkastuksista kokonaan. Tiukkaa näyttää tekevän, että saa edes akuutissa sairastapauksissa käyttää työterveyshuoltoa. Tällöinkin pitäisi esimieheltä ensin tarkistaa onko rahaa varattuna terveystarkastukseen ennen kuin menee lääkärille. Työpaikallani on kymmeniä määräaikaisia, eikä kyseessä ole kuukauden tai kahden työ. Olemme vähintään kaksi vuotta kukin tehtävässämme, eikä meillä ole terveydenhuoltoa.
Milloin yhteiskunta ottaa tiukemman otteen tässä asiassa? Eikö olisi jo aika pitää huoli määräaikaisistakin työntekijöistä?
Milloin yhteiskunta ottaa tiukemman otteen tässä asiassa? Eikö olisi jo aika pitää huoli määräaikaisistakin työntekijöistä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuules.
Ei läheskään kaikilla (varsinkaan yksityisillä) työpaikoilla ole minkäänlaista työterveyshuoltoa edes vakituisille työntekijöille. Ei se ole mikään itsestäänselvyys, vaan kyseessä on joillekin tarjottu lisäetu.
Yhteiskunta ON jo ottanut "otteen" tässä asiassa järjestämällä terveyskeskuspalvelut kaikkien ulottuville. Sinne se on meikäläisenkin suunnattava jos sairastuu.
Laki työterveyshuollosta koskee ainoastaan työterveyshuollon ennaltaehkäisevää osuutta, työnantajan ei ole pakko järjestää työntekijöilleen minkäänlaista sairaanhoitoa. Työterveyshuollon tehtävänä on ennalta estää työn aiheuttamia sairauksia, hoitaa siitä aiheutuneita terveyshaittoja yms.
On siis työnantajasta kiinni ostaako hän työtekijöilleen myös sairaanhoidon, osa ostaa sen ja osa ei.