Mormonien hautausmaat

Onko mormoneilla omat hautausmaansa temppelinsä ympärillä? Millainen hautaan siunaaminen mormonien uskontoon kuluu?
Uskonnottomien hautausmaita on muutamia, ja olen ymmärtänyt, että niihin haudataan kirkkoon ja kristinuskoon kuulumattomia vainajia. Suomen hautausmaihin kyllä voidaan haudata kaikki vainajat, siinä ei ole eroa eikä uskontoon liittyviä vaatimuksia.
5185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meilä ei pidetä hautausmaata temppelin ympärillä eikä lähellä. Voit itse todeta tämän käymällä Espoon Karakalliolla olevan temppelin luona. Kirkon jäsenet haudatan tavallisen hautausmaahan, joka on tällä hetkellä Lut.kirkon omistuksessa.

Vainajaa ei siunata haudan lepoon, vaan hauta pyhitetään vainajan ruumin leposijaksi ylösnousemuksen aammun asti ja rukoillaan että hauta pysyisi koskematomana.

Myös uskonnotomien hautausmaat ovat valtionkirkon omistuksessa, vaikka ovat erotetut uskonnotomille ( ateisteille) omaksi alueeksi.

Äänestä
  • Menee vähän asian vierestä, ei Karakallion temppelin luona koskaan näy mitään liikettä, onko edes toiminnassa. Oli joulu tai pääsiäinen tai muu juhlapyhä , ei mitään "henkeä" Mutta on teillä rahaa pitää moista hökötystä pystyssä.

    Äänestä

  • rahatonateisti kirjoitti:

    Menee vähän asian vierestä, ei Karakallion temppelin luona koskaan näy mitään liikettä, onko edes toiminnassa. Oli joulu tai pääsiäinen tai muu juhlapyhä , ei mitään "henkeä" Mutta on teillä rahaa pitää moista hökötystä pystyssä.

    Temppeli on toiminnassa tiistaista lauantaihin ja suljettu sunnuntaisin ja maanantaisin.
    Asia koski kuitenkin hautausmaan sijaintia. Jokainen voi todeta, että Karakallion temppelitontilla ei ole hautausmaata. Sen toteamiseen ei tarvitse päästä temppeliin sisälle.

    Äänestä

  • Niin koski juu, hautausmaata, mutta kerroinhan "menevän vähän asianvierestä"

    Äänestä

  • Miksi Elohim haluaa että hauta siunataan ruumiin lepopaikaksi? Jumalan luulisi tietävän että ruumis alkaa kyllä hyvin nopeasti (poikkeuksena esim. suohon haudattu) hajoamaan. Kahdessa
    - kolmessa viikossa suurin osa lihaksista ja sisäelimistä on hajonnut. Toukat ja bakteerit syövät ruumiimme. Luut hajoavat hitaammin mutta jos kalkkia ei ole runsaasti maaperässä niin kyllä luutkin hajoavat. Lisäksi polttohaudattujen mormonienkin kohdalla nimenomaan hauta siunataan - nyt siis tuhkan lepopaikaksi. Mikäköhän idea Jumalallanne on tällaisen rituaalin takana?
    Asiasta ei taida olla ilmoitusta, mitenköhän tämä traditio on saanut alkunsa mormonikirkossa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takapenkkiläinen kirjoitti:

Onko mormoneilla omat hautausmaansa temppelinsä ympärillä? Millainen hautaan siunaaminen mormonien uskontoon kuluu?
Uskonnottomien hautausmaita on muutamia, ja olen ymmärtänyt, että niihin haudataan kirkkoon ja kristinuskoon kuulumattomia vainajia. Suomen hautausmaihin kyllä voidaan haudata kaikki vainajat, siinä ei ole eroa eikä uskontoon liittyviä vaatimuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu