Energiaomavaraisuus on turvallisuutta

Lainaus artikkelista /1/

"Ener­gi­ao­ma­va­rai­suus on myös tur­val­li­suus­ky­sy­mys. Lu­ke­mat­to­mien pien­ten ener­gi­a­lai­tos­ten va­raan ra­ken­tu­va maa on pal­jon tur­val­li­sem­pi kuin muu­ta­man ison ydin­myl­lyn va­ras­sa ole­va Suo­mi."

Suuret sähköntuotantolaitokset merkitsevät aina mahdollisuutta suuriin sähkökatkoksiin laajalla aluella, samoin kuin niiden verkkoyhteydet. Tietyin edellytyksin jopa ydinvoimalat voivat kansainvälisten sopimusten mukaisesti olla aseellisen hyökkäyksen kohde. Jo pelkätään noista syistä runsas uusiutuvien energioiden käyttööntto on osa kansalaisten perusturvallisuutta. Ulkomailta tuotu sähköntuotantolaitosten uusiutumaton polttoaine ei edistä Suomen energiaomavaraisuutta.

/1/ https://www.siikkis.fi/kolumnit/tavoitteeksi-energiaomavaraisuus-6.532.415542.adc58af10b

17

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulivoimalat aiheuttavat valtavaa tarpeetonta kuormaa sähköverkolle, mikä nostaa hintoja ja heikentää toimivuutta. Hieman erikoista, että tarjoat sitä todistetusti toimivan, vakaan ja puhtaan ydinvoiman tilalle juuri tähän tarkoitukseen.

    • NoinhanSeOn

      Taitaa noin 80 % Suomen tuulivoimasta sijaita Perämeren rannikkoalueella, eli se on jopa keskittyneempää kuin ydinvoima. Tuulivoimalaitokset liittyvät korkeajänniteverkkoon, joten jos siihen tulee vikaa, eivät edes tuulivoimaloiden lähellä asuvat saa sähköä. Suuret kaupungit ovat joka tapauksessa haavoittuvia, sillä ei niiden sisälle voi rakentaa suuria määriä uusiutuvaa energiaa.
      Muuten, energiaomavaraisuus on eri asia kuin huoltovarmuus kriisitilanteessa. Ydinvoimalaitoksilla on 1-2 vuoden polttoaine varastossa, mikä lisää huoltovarmuutta.

    • kunhantotesin

      Tuulivoimaloiden ratkaisemattomaksi jäävä ongelma on niiden tuotannon keskinäinen autokorrelaatio.
      Kaksi samanlaista lähekkäistä tuulivoimalaa tuottaa sähköä saman verran ja niiden tuotanto vaihtelee ajallisesti samalla tavalla.
      Tuulivoimaloiden autokorrelaatio on voimakas myös koko Suomen alueella. Siitä osoituksena on Suomen tuulisähkön tuotannon samankaltainen ajallinen, usein suuri vaihtelu.

      Tuulisähkön tuotanto heikentää Suonen sähkönhuollon luotettavuutta.

    • NakkiLähteeKävelylle
      • Saksa ajaa alss myös hiilivoimalansa. Niitä on pakko käyttää vielä ydinvoiman säätövoimana (ydinvoima ei jousta, kuten tiedetään). Siksipä ydinvoimalat onkin ensin poistettava käytöstä. Uuusiutuvia energioita voidaan lisätä sitä mukaan kuin ydinvoimaa poistuu kokonaan, mikä jonkin näkemäni arvion mukaan se voisi tapahtua v. 2050. Yksi ydinvoimala on tarkoitus jättää varavoimalaksi.

        Saksassa on myös ruotsalaisten energiayhtiöiden omistamia hiilivoimaloita. Niiden alasajosta on kai vielä oikeusriitoja. Vielä voidaan sanoa, että Ruotsin hiilivoimalat sijaitsevat Saksassa.


      • NakkiAllikossa
        stuxnet kirjoitti:

        Saksa ajaa alss myös hiilivoimalansa. Niitä on pakko käyttää vielä ydinvoiman säätövoimana (ydinvoima ei jousta, kuten tiedetään). Siksipä ydinvoimalat onkin ensin poistettava käytöstä. Uuusiutuvia energioita voidaan lisätä sitä mukaan kuin ydinvoimaa poistuu kokonaan, mikä jonkin näkemäni arvion mukaan se voisi tapahtua v. 2050. Yksi ydinvoimala on tarkoitus jättää varavoimalaksi.

        Saksassa on myös ruotsalaisten energiayhtiöiden omistamia hiilivoimaloita. Niiden alasajosta on kai vielä oikeusriitoja. Vielä voidaan sanoa, että Ruotsin hiilivoimalat sijaitsevat Saksassa.

        Pieleen menee, mutta menköön !

        https://www.vihrealanka.fi/reportaasit/ydinvoima-roskakoriin-–-onko-saksan-energiapolitiikka-käännös-harhaan


      • NakkiAllikossa kirjoitti:

        Pieleen menee, mutta menköön !

        https://www.vihrealanka.fi/reportaasit/ydinvoima-roskakoriin-–-onko-saksan-energiapolitiikka-käännös-harhaan

        Linkki toimii kun sen maalaa kokonaan ja kopio leikepöytään -> selaimelle. Tai klikkaa tästä:
        https://tinyurl.com/ycntqa25

        Lukekaa viestini https://keskustelu.suomi24.fi/t/15402832/energiaomavaraisuus-on-turvallisuutta#comment-94973355

        ja huomioikaa esittäåmäni tietojen lisäksi Saksan energiakäänteen aikataulut. Ja lukekaa https://keskustelu.suomi24.fi/t/14381128/energiavallankumous-(energiakaanne)

        Jos nyt oikein, oikein yksinkertaisesti pitää esittää erittäin, erittäin yksinkertainen asia, niin sanotaan vaikka niin, että hiilivoimaa tarvitaan säätövoimana niin kauan, kuin verkossa on ydinvoimaa tai muuta kuin uusiutuvaa energiaa. Jos hiilivoima olisi ensimmäisenä ajettu alas, Saksan sähköntuotanto olisi todella suurissa vaikeuksissa.


    • 2valintaa

      Suomen valinta:
      - fossiiliset alas, ydinvoimaa lisää

      Saksan valinta:
      - ydinvoima alas, fossiilisia lisää

      • Väärää tietoa. Saksan valinta on:

        - ydinvoima alas
        - hiilivoima alas

        Molemmat lisäksi hallitustu alas, toisin kuin esim. Japanin noin 50 ydinvoimalaa vuoden 2011 Fukushiman ydinkatastyrofin seurauksena noin viiden vuoden ajan.


    • Oikeaa.tietoa

      Oikeaa tietoa:

      Saksan valinta
      - ydinvoima alas
      - fossiiliset ylös

      https://www.talouselama.fi/uutiset/vattenfall-rakensi-saksaan-valtavan-hiilivoimalan-helsinki-maksaa-kalliisti-hiilivoimasta-luopumisesta/8f32183c-8da7-3c14-9b0d-b9b94fbc2ac0

      "Vattenfallin uusi hiilivoimala Saksassa päästää hiilidioksidia yli kaksi kertaa Helsingin kaikkien voimaloiden päästöjen verran."

      https://www.talouselama.fi/uutiset/kiistellyn-nord-stream-2-putken-asennustyo-alkaa-lahiviikkoina-suomen-talousvyohykkeella/5d4275dc-de62-30fd-8c22-c59d517ada61

      " Nord Streamin kapasiteetti on 55 miljardia kuutiometriä kaasua vuodessa, ja Nord Stream 2:n myötä Itämeren venäläisten kaasuputkien yhteenlaskettu kapasiteetti kaksinkertaistuu ensi vuosikymmenen alussa, ellei hankkeen tielle tule yllättäviä esteitä. Putkista riittäisi kaasua yhteensä noin 50 miljoonalle kotitaloudelle."

      • uusiutuva.maakaasu

        Olet oikeassa ja näköjään perehtynyt asiaan. Saksa on lisäännyt runsaasti ruskohiilen käyttöä ja lisää edelleen maakaasun käyttöä. Tämän tosiasian tietävät kaikki, mutta jotkut eivät poliittisista syistä myönnä tietävänsä.


    • outo.juttu

      Muutamia tuulivoimaloita ohjataan ulkomailta käsin. Turvallisuus kaukana kun kaikennäköisiä viruksia on tietokoneilla ja puhumattakaan nettiyhteyksistä.
      Onko tämä energiaomavaraisuutta vai pelkkä irvikuva turvallisuudesta.

      • SÄÄNTÖMAFIAN_VASTUSTAJA

        Näen ongelman huomattavasti suurempana palstan aiheen mukaisessa sähköntuotantotavassa. Juuri ongelman suuruuden vuoksi Sääntömafia on poistanut useita kymmeniä keskusteluja aiheesta "Ydinterrorismi".

        Tiedoksi @Aller


      • SÄÄNTÖMAFIAN_VASTUSTAJA
        SÄÄNTÖMAFIAN_VASTUSTAJA kirjoitti:

        Näen ongelman huomattavasti suurempana palstan aiheen mukaisessa sähköntuotantotavassa. Juuri ongelman suuruuden vuoksi Sääntömafia on poistanut useita kymmeniä keskusteluja aiheesta "Ydinterrorismi".

        Tiedoksi @Aller

        Anteeksi väärä sana: "poistanut" pitä'isi olla "poistattanut ylläpidolla".

        Nykyisin yritän korvata sanan "valvoja" sanalla "ylläpito" syystä, että ylläpito on vastuussa keskustelujen sääntöjen mukaisuudesta, jota valvoo myös robotti-sääntömafia, eli automaattinen ja aivoton Sääntömafian ohjaama viestien poistaja.

        Googlatkaa:

        sääntömafia site:suomi24.fi

        Tiedoksi @Aller


    • sääntö

      Viestien poisto ei ole tämän ketjun aihe, varsinkaan kun tästä ketjusta ei ole poistettu yhtään viestiä.

      Ok, pian poistettaneen kaksi edellä olevaa viestiä ketjun aiheeseen liittymättöminä.

    • Säämtömafia on itse tehnyt itsestään erottamattoman osan ydinvoimapalstan keskuskustelukulttuuria: väärät mielipiteet pois palstalta!

      Tiedoksi @Suomi24 @Aller

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4518
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3641
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2322
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2189
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1535
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      108
      1401
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1393
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1311
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1244
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1154
    Aihe