GPS ja satelliitit ovat valetta.

Katsopaanpa kuinka liikennekone suunnistaa Atlantin päällä:
https://www.youtube.com/watch?v=6PfIBtjRBIY

Loran C:tä käytetään myös laivaliikenteen ohjaukseen.
16390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Litteän maan "gps" paikannus perustuu mastoilla suoritettuun kolmiomittaukseen. Yksi masto on grönlannissa, yksi australiassa ja yksi etelä-amerikassa. Näiden mastojen sijaintitiedoilla pystytään navigoimaan, ja paikallisilla operaattorien pienempi tehoisilla mastoilla gps mastojen sijaintitiedot välitetään puhelimeen ja saadaan tarkka sijaintitieto puhelimen näytölle

Äänestä
  • Kaikki meri- ja lentoliikenne merten yllä käyttää Loran- C- paikannusta. Se perustuu radioaalloille ja on hyvin tarkka. Mittausalueilla tarkkuus on jopa 100- 200 m.
    Tämän voi tarkastaa alan ammattilaisilta.

    Suurten etelämerien päällä liikennekoneet ovat pelkän kompassin varassa kunnes ovat jälleen Loran-C:n kantaman ulottuvilla.

    Muistamme hyvin kadonneet liikennekoneet Air France 447:n ja MH 370:n tapaukset.
    Ne olivat Loranin ulottumattomissa.

    Mitään satelliittiseurantaa ei ole.

    Äänestä

  • TässäTotuus kirjoitti:

    Kaikki meri- ja lentoliikenne merten yllä käyttää Loran- C- paikannusta. Se perustuu radioaalloille ja on hyvin tarkka. Mittausalueilla tarkkuus on jopa 100- 200 m.
    Tämän voi tarkastaa alan ammattilaisilta.

    Suurten etelämerien päällä liikennekoneet ovat pelkän kompassin varassa kunnes ovat jälleen Loran-C:n kantaman ulottuvilla.

    Muistamme hyvin kadonneet liikennekoneet Air France 447:n ja MH 370:n tapaukset.
    Ne olivat Loranin ulottumattomissa.

    Mitään satelliittiseurantaa ei ole.

    "Mitään satelliittiseurantaa ei ole. "

    Tämä olisi tärkeä viesti lukuisille paranoidisille skitsofrenikoille jotka ovat varmoja että satelliitit seuraavat heitä yötä päivää sisällä ja ulkona.

    Äänestä

  • A. Lituskojen mielestä Australiaa ei ole olemassa.
    B. MH370 tapauksessa gps suljettiin koneen ohjaamosta.
    C. Jos kolmella mastolla katettaisiin koko lätty, olisi lähetystehot niin suuret, että eläisimme käytännössä mikroaaltouunin sisällä.

    Äänestä

  • Korjaan itseäni, seurantajärjestelmä sammutettiin. Gps järjestelmällä navigoidaan, mutta ulkopuoliset ei tiedä missä kyseinen gps laite liikkuu.

    Äänestä

  • "Litteän maan "gps" paikannus perustuu mastoilla suoritettuun kolmiomittaukseen. Yksi masto on grönlannissa, yksi australiassa ja yksi etelä-amerikassa. Näiden mastojen sijaintitiedoilla pystytään navigoimaan, ja paikallisilla operaattorien pienempi tehoisilla mastoilla gps mastojen sijaintitiedot välitetään puhelimeen ja saadaan tarkka sijaintitieto puhelimen näytölle"

    Muuten hyvä teoria mutta kun se GPS-tekniikan mahdollistava matematiikka ei ole mikään salaisuus vaan ihan yleisesti saatavilla, onhan noiden GPS-laitteiden valmistajia maailmassa aivan valtavan paljon. Joten kaikilla halukkailla (ja jotenkin matematiikkaa ymmärtävillä) on mahdollisuus katsoa että miten se GPS-laite sen sijaintinsa käytännässä laskee. Ja valitettava totuus on että se matikka jolla paikka lasketaan, ei perustu millekään kolmelle isolle paikallaan pysyvälle lähettimelle vaan ihan juuri niille satelliiteille ja myös oletukselle maan pallomaisuudesta.
    Siitä vain tarkistamaan jos ette usko.

    PS. esittämäsi kolmen maston systeemi olisi myös littanassakin maassa käytännössä aivan toimimaton. Lukemattomissa paikoissa maapallolla ainakin yhden lähettimen singnaali jäisi jonkun vuoriston tai vastaavan maastoesteen taakse jolloin navigointi lopettaisi heti toimintansa.

    1Äänestä

  • Rantasipi kirjoitti:

    Korjaan itseäni, seurantajärjestelmä sammutettiin. Gps järjestelmällä navigoidaan, mutta ulkopuoliset ei tiedä missä kyseinen gps laite liikkuu.

    "Korjaan itseäni, seurantajärjestelmä sammutettiin. Gps järjestelmällä navigoidaan, mutta ulkopuoliset ei tiedä missä kyseinen gps laite liikkuu."

    Juuri näin. On yleinen harhaluulo että jokainen GPS-navigaattori olisi paikannettavissa. Oikeasti tavallinen GPS on vain "tyhmä" vastaanotin, ihan kuten tavallinen autoradiokin. Se ei tee muuta kuin kuuntelee satelliittien singnaaleja ja laskee oman paikkansa niiden lähettämien kellosingnaalien aikaeron perusteella.
    Se ei siis lähetä itse mitään mihinkään ja ei näinollen ole paikannettavissa. Jotta olisi, siinä pitää olla myös lähetinosa joka lähettäisi tiedon sen sijainnista johonkin. Siis vasta jos navigaattori on liitetty nettiin tai matkapuhelinverkkoon, se voidaan paikantaa.
    Käytännössä siis yleensä vain kännykkä on laite josta sijaintisi voidaan paikallista koska se sisältää sekä GPS-vastaanottimen että lähettimen jolla se voi lähettää tiedon sijainnistasi muualle.

    1Äänestä

  • Lisäksi kännyköiden paikannuksessa käytetään tukiasemien antamaa paikannustietoja.

    Äänestä

  • Rantasipi kirjoitti:

    Lisäksi kännyköiden paikannuksessa käytetään tukiasemien antamaa paikannustietoja.

    "Lisäksi kännyköiden paikannuksessa käytetään tukiasemien antamaa paikannustietoja."

    Normaalisti kyllä koska se on tietoa joka saadaan ilman että tunkeudutaan itse kännykän tietoihin. Mutta viittasin tässä juuri GPS-vastaanottimen paikantamiseen joka on mahdollista myös kännykästä jos se saadaan lähettämään ulos se paikannustieto.

    1Äänestä

Kaikki paikannustiedot kulkevat mastojen kautta joita nyt on maailmassa kai miljoonia?

Eteläisten merien päällä lennellään ainoastaan kompassin turvin.

Äänestä
  • "Kaikki paikannustiedot kulkevat mastojen kautta joita nyt on maailmassa kai miljoonia?"

    Ei. Kännyköiden paikantamiseen käytetään kyllä myös tukiasemien mastoja mutta puhtaat GPS-navigointilaitteet kuten autojen navigaattorit, urheilukellojen GPS jne. käyttävät vain juuri noita GPS-satelliitteja.

    1Äänestä

Googlen hakutulokset antoivat seuraavia määriä:
- Satellite hoax 3 680 000,
- Satellite lie- haun Google hylkää kokonaan...D ja ehdottaa tilalle Satellite live....D

Äänestä

On se sitten kumma kun on satelliittipuhelimia, jotka pelittävät paikoissa, joissa ollaan kaukana normaalien matkapuhelinverkkojen ulottumattomissa.
Kova on työ lättäreillä takoa maata litteäksi. Vielä on paljon työtä.

Äänestä
  • Yllättäen navigaattoritkin toimii, vaikka kännykkä ei saa signaalia.

    Äänestä

  • Rantasipi kirjoitti:

    Yllättäen navigaattoritkin toimii, vaikka kännykkä ei saa signaalia.

    Kyllä minulla tabletin navigaattoriohjelma näyttää lentokoneen sijainnin kartalla, nopeuden yms lentokorkeudessakin, tiedä sitten tarkkuudesta.

    Äänestä

Hah hah, satelliittipuhelimet ovat huijaus vailla vertaa.......D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FlättäriniloinenPäivä kirjoitti:

Katsopaanpa kuinka liikennekone suunnistaa Atlantin päällä:
https://www.youtube.com/watch?v=6PfIBtjRBIY

Loran C:tä käytetään myös laivaliikenteen ohjaukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu