Ydinvoimaloita paukahtelee.

NakkiPukeutuuSuojakumiin

Tämähän on totta ja ne ovat aiheuttaneet käsittämättömän suuria korjaamattomia vahinkoja ja kärsimyksiä ihmiskunnalle.

On siis aivan mahdollista että tämä tapahtuisi myös omissa voimaloissamme.
Aiheesta kiinnostuneet matemaatikot voinevat jopa laskea todennäköisyyden.
Tulos ei taatusti ole nolla.

21

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joka ikisessä ydinvoimalassa voi sattua vakava ydinonnettomuus. Joskus laskeskelin, että Harrisburg/Tshernobtl/Fukushima -tasoinen ydinnnettomuus tapahtuu jossain n. 25 vuoden välein.

      Ydinvoimalat ovat ihan sisäsyntyisesti vaarallisia, joten niistä ei edes saa turvallista. Siitä kerroin keskustelussa "Ydinvoimasta ei saa turvallista",
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15403036/ydinvoimasta-ei-saa-turvallista

      • HulluJaTollo

        Voimakaksikko taasen vauhdissa


    • NakkiVältteleeKeittoja

      Tuo matemaattinen todennäköisyys on siis laskettavissa milloin Suomessa voi pamahtaa.

      Mahdollisuus on pieni mutta aivan mahdollinen ja sen riskin päättäjämme ovat ottaneet.
      He ovat siis valmiit uhraamaan ihmisiä ja oikeuttamaan hirvittävät tuhot vain saadakseen itselleen rahaa...rahaa...rahaa...

      Ajatukseni saattaa kuulostaa oudolta mutta se on täyttä realisimia eli todellisuutta.
      Eliittimme paskat välittää koska voivat itse paeta paukahduksen tullen ydinvoimattomaan maahan omaisuusmassat mukanaan.

      • NakkiLaskukoneena

        "Tuo matemaattinen todennäköisyys on siis laskettavissa milloin Suomessa voi pamahtaa."

        ja tuon laskelman tulos on, mikä ?


      • Ydinkatastrofin todennäköisyydestä ydinlobbarit kertovat jotain sellaisia arvoja kuin "yksi miljoonassa vuodessa". Se on ihan höpöä. Olen ihan satavarma siitä, että

        - yksikään ydinvoima ei ole käytössä miljoonaa vuotta

        - niin kauan kuin ydinvoimaloita vielä käytetään kansalaisille pelkoa tuottamaan, jossain saattaa tapahtua ydinonnettomuus ihan milloin tahansa.

        Hankkikaa joditabetteja lastenne turvaksi ydinonnettomuuden varalle. Ne säilyy n. viisi vuotta. https://keskustelu.suomi24.fi/t/15403182/riittaako-jodipillereita-kaikille


      • Ydinvoimailija
        stuxnet kirjoitti:

        Ydinkatastrofin todennäköisyydestä ydinlobbarit kertovat jotain sellaisia arvoja kuin "yksi miljoonassa vuodessa". Se on ihan höpöä. Olen ihan satavarma siitä, että

        - yksikään ydinvoima ei ole käytössä miljoonaa vuotta

        - niin kauan kuin ydinvoimaloita vielä käytetään kansalaisille pelkoa tuottamaan, jossain saattaa tapahtua ydinonnettomuus ihan milloin tahansa.

        Hankkikaa joditabetteja lastenne turvaksi ydinonnettomuuden varalle. Ne säilyy n. viisi vuotta. https://keskustelu.suomi24.fi/t/15403182/riittaako-jodipillereita-kaikille

        Niin tai sitten et vain ymmärrä tai et halua ymmärtää.

        Ihan tieteellisesti hyväksyttyjöä arvioimismenettelyjä nuo selvitykset on.

        Sydänvaurioon johtavien onnettomuuksien todennäköisyydet liikkuu 1e-5 /y - 1e-8/y alueella. Riippuen mitä onnettomuustyyppiä tarkoitetaan ja mistä laitoksesta on kyse.


    • se-vain-että

      Voisihan vaikka kadulla kävelessä tippua tiiliskivi päähän. Tai tuulimyllyn siivestä irtova jääpala voisi kalloon kumahtaa. Jos joka asiaa alkasi pelkäämään kovin elämä kävisi synkäksi.

    • NakkiSäteileeInnosta

      Kiitän herroja NakkiLaskukoneena ja se-vain-että vastineista.

      Matemaattinen tulos ydinvoimalamme paukahtamisen todennäköisyydelle saadaan kun ensin kerätään tieto laskutoimituksen tekijöistä.
      Kun tekijät ovat tiedossa on mahdollista laskea tulos. Tämä on peruskoulun matikkaa.

      Siis toiminnassa olevien ja/ sekä alasajettujen mutta muuten aktiivisten reaktoreiden määrä jaettuna pamahtaneiden reaktorien määrällä.
      Tulos ei ole nolla vaikka meille niin valehdellaan.

      Tiiliskiven päähän putoamista voi ennakoida kulkemalla turvallisempaa reittiä.
      Tuulimyllyn alle ei ole kenelläkään mitään asiaa tai sen voi välttää.

      Voimme siis ennakoida näitä vaaratekijöitä mutta meille ei ole annettu mahdollisuutta ennakoida sitä hetkeä jos ja kun oman maamme ydinvoimala possahtaa.

      Meille on vuosia sitten kerrottu että älkää syökö sieniä ja marjoja muutamaan vuoteen ja syökää vaikka joditabletteja; kyllä se siitä. Nämäkin mainiot ohjeet ovat jo kansalaisemme unohtaneet.
      Säteilyterveisin.....

    • K.Late

      "ja tuon laskelman tulos on, mikä ? "

      Tuloksia on julkaistu turvallisuusanalyyseissa. Itse kuitenkin olen sitä mieltä, että kyse on aikalailla arpapelistä, kukaan ei pysty sanomaan milloin kopsahtaa.

      Tähän asti on tarvittu apua suojelusenkeleiltä ja sitä on myös saatu. Kukaan ei vieläkään tiedä, miksi Forsmarkin kaksi hätädieselgeneraattoia käynnistyi vuonna 2006, vaikka niiden takometrejä syöttövät UPS-laitteet olivat väärin konfiguroitu. Barsebäckissä jäähdytyskierron tukkeutuminen tapahtui käynnistyksen alkuvaiheessa, jolloin tehoja ei vielä ollut. USA:ssa paineastian läpisyöpyminen todettiin vahingossa seisokin yhteydessä.

      Mutta kuinka kauan suojelusenkelit jaksavat hoitaa hommaansa?

      • Noinkohan

        Voidaan siis tulkita, että ydinvoimalla on Jumalan siunaus, kun on laittanut enkelinsä niitä vaalimaan.


      • Niin.on
        Noinkohan kirjoitti:

        Voidaan siis tulkita, että ydinvoimalla on Jumalan siunaus, kun on laittanut enkelinsä niitä vaalimaan.

        Jep,
        Jumala loi Ydinvoiman ja vaalii luomaansa.


    • NakkiMyymässäVakuutuksia

      "Voimme siis ennakoida näitä vaaratekijöitä mutta meille ei ole annettu mahdollisuutta ennakoida sitä hetkeä jos ja kun oman maamme ydinvoimala possahtaa."

      Sama juttu liikenteessä. Emme voi ennakolta tietää, milloin joudumme kolariin, lentokone tippuu tms. Kotonakaan emme voi ennakolta tietää, milloin tapaturma tai sydänkohtaus sattuu.

      Elämä ilman riskejä ei ole mahdollista.

    • K.Late

      "Voidaan siis tulkita, että ydinvoimalla on Jumalan siunaus, kun on laittanut enkelinsä niitä vaalimaan. "

      Voi olla, ja siksi kyselinkin, että kuinka kauan homma jatkuu? Pahin mahdollinen skenaario Jumalankin kannalta olisi, että biossfääri muuttuisi radioaktiiviseksi ja luomistyö olisi uhattuna. Se voisi turhauttaa isonkin päällikön.Tämä siis niille, jotka uskovat näihin satuihin.

      Suojelusenkeli tuli mukaan kielenkäyttöön Forsmarkin ydinvoimalan suunnitelijalta, joka kiitteli suojelusenkeliä vuoden 2006 tapahtuman jälkeen. Muistaakseni sitä samaa sanaa käytettiin myös Davis Bessen kohdalla, jossa vahingossa löydettiin paineastian läpisyöpyminen. Ja onhan näitä, vaikka toisille jakaa. Harrisburgissa sattumalta naapuriyksikön operaattori huomasi, että ulospuhallusventtiili oli auki. Sitä ennen operaattorit olivat tehneet vain vääriä johtopäätösiä ja vielä huonompia toimenpiteitä.

      Tuurillahan ne laivatkin seilaa.

    • NakkiTotisena

      " Pahin mahdollinen skenaario Jumalankin kannalta olisi, että biossfääri muuttuisi radioaktiiviseksi ja luomistyö olisi uhattuna. Se voisi turhauttaa isonkin päällikön."

      Tuo skenaario on toteutunut jo maapallon syntyessä. Biosfääri on aina ollut ja tulee olemaan radioaktiivinen.

    • K.Late

      "Tuo skenaario on toteutunut jo maapallon syntyessä. Biosfääri on aina ollut ja tulee olemaan radioaktiivinen. "

      No niin on, mutta radioaktiivisuutta on tahdistanut kosminen kello. Maaelämä syntyi vasta 500 miljoonaa vuotta sitten, vaikka merielämä syntyi jo 3miljardia vuotta sitten. Elämän alkuaikoina ei mikään maaelämä ollut mahdollista, koska säteilyn voimakkuus oli niin suuri.

      Kehittyneet lajit ovat syntyneet matalan taustasäteilyn aikajaksolla. Ihminen mm sietää säteilyä huonosti, koska puolustusjärjestelmä ei ole kehittynyt korkean säteilypaineen alla. Meressä elävät arkkieläimet, isot aitotumaiset, kestävät säteilyä yli miljoonakertaa ihmistä enemmän, koska ne ovat "vanhoja tyyppejä" yli kahden miljardin vuoden takaa.

      Ihmistä pystytään helposti vammauttamaan jo pienellä lisäsäteilyllä.

    • NakkiToiveikkaana

      "Maaelämä syntyi vasta 500 miljoonaa vuotta sitten, ...."

      Syntyi, vaikka taustasäteily oli silloin kaksinkertainen nykyiseen verrattuna !

    • K.Late

      "Syntyi, vaikka taustasäteily oli silloin kaksinkertainen nykyiseen verrattuna ! "

      Joo, se olikin varmaan pikkuisen vaikeata kömpiä merestä maalle.
      Joku voi väittää , että voimakas säteily nopeutti kehitystä ja elämän monimuotoisuutta. Itse olen sitä mieltä, että siitä oli pelkästään haittaa. Positiivisia mutaatioia ei juuri koskaan synny, tai joskus harvoin yhden suhde miljoonaan. Banaanikärpäsillä ei ole sadan vuoden yrittämisen jälkeen saatu todistettavaa positiivista mutaatiota.

    • Voimakas menneisyyden taustasäteily aiheutti sen että kalan- ja sammakon geeneistä syntyi nykyisenlainen ihmisen geeni.

      Banaanikärpästä ei tietenkään kannata tässä huomioida sillä vaikka se on syntynyt samoista kaloista kuin mekin. Se on täydellinen eikä sen tarvitse enää kehittyä.

      On riemastuttavaa huomata kannattavansa evoluutioteoriaa; onhan se maailman viisaimman miehen keksimä.
      Hän huomasi erään papukaijalajin nokan muuttuneen.....D

      • riamastuttavaa

        Kuinka niiden papukaijojen nokka muuttui niin lyhyessä ajassa? Eihän Darwin kauan elänyt?


    • Nakki.Miettii.Asiaa

      "Se on täydellinen eikä sen tarvitse enää kehittyä."

      Alkaa mennä jännäksi. Papukaijan nokka muuttui lyhyessä ajassa, mutta banaanikärpänen ei muutu pitkässäkään ajassa.

      Kuka on kertonut banaanikärpäselle, että olet täydellinen eikä sinun tarvitse enää kehittyä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1254
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      121
      1133
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    4. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      45
      855
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      843
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      316
      797
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe