Ari Jalonen pitää harjata kunnolla!

Nyt täytyy Soinin tai Torvisen harjata tämä pyristelevä pikku-uuvatti oikein saippuan kanssa, sillä poliittisessa Terhokodissa ei sovi sooloilla. Sininen tulevaisuus on nimittäin 5 ministeriä omaava suuri hallituspuolue eikä sen tule olla missään tekemisissä oppositiossa olevan SDP:n kanssa.


"SDP:stä kerrotaan, että Ari Jalonen (sin.) oli anellut vaaliliittoa kevään eduskuntavaaleihin demarien kanssa. Tämä tarkoittanee sitä, että mies ajelehtii nyt virran vietävänä yrittäen tarttua milloin mihinkin karahkaan.

Yhä kauempana on ensi kevään tilanne, jolloin Jalonen voisi helähyttää Leinoa tyyliin "olen tehnyt orjan työtä, kainnut karjoja elämän, kruunupääksi nyt palajan, iloiseksi itsekseni".

–En kommentoi, toteaa Jalonen itse."

https://www.satakunnankansa.fi/mielipide/tehtaan-jalkeen-palavat-usan-herrain-rahat-201199401/
21270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ari Jalosen poliittinen ura on päätöspisteessä. Hyvä näin kaikille.

Äänestä
  • Kuoleita kaloja lelluu viranmukana.

    Äänestä

Ajopuita siniset ovat. Kattelin Satakunnan tilannetta. Yrittää hypätä naisten kelkkaan. Sieltä SDP:stä 2 naista edustajina tällä hetkellä. Eikös se Simon Elo mennen tullen räksytä demareille. Muistaakseni sanoi,että vihervasemmiston kanssa ei tehdä yhteistyötä. No, Elo ei tee,mutta Jalonen tekee. Oisko viisainta Jaloselta loikata SDP:hen. Onkohan niin,että eivät huoli. Tais valita Jalonen SDP:n kun ovat galluppien kärjessä.
Torvisellakin puolue hukassa,hyppäiskö kepuun vai kokoomukseen. Eivät kuuleman ota edes vaaliliittoon.
Ajopuu on sellainen, että ei se ittekkään tiedä minne joutuu. Virta vie ja jää nähtäväksi, mihin päätyy. Kyllä Soinia suututtaa,mutta itteppä keiton keitti,vaikka nyt yrittää olla ulkopuolinen. Kun on se ylevä arvomaailma. Häpeämättömiä Soini ja sinitollot

Äänestä

Paniikkia pukkaa ja kurapaskaa uuvatin punttiin :D

Kuten sanottua: Tie Soinin hillotolpalle on päällystetty poliittisilla ruumiilla.

Äänestä

Äänestäjänsä pettänyt kokovartalokyrpä!

Äänestä

Soini ei heitä hukkuville sinisille uhrilampaille edes oljenkorsia, vaan nauraa röhkii heidän tyhmyydelleen ja hyväuskoisuudelleen jä päästää raikuvan xo-tuhnun uuvattien muistoksi.

Äänestä
  • Heille heitetään selkäpuukkoa se on ainoa ratkaisumalli ikinä

    Äänestä

Pitäisi tehdä pääkallonpaikalla eli puheenjohtajistossa ja puoluesihteerin kanssa linjauksia,että kenen kanssa voi mennä vaaliliittoon. ITietysti kansanedustajat mukaan neuvotteluun.lmeisesti on sellaisia teknisiäkin vaaliliittoja,että mikä tahansa kelpaa,jos sillä voidaan saada jonkinlaista kannatusta. Tällaisella taktikoinnilla tulee vain sellainen kuva, että ei ole monkäänlaisia periaatteita. Ei minkäänlaista arvopohjaa.No eihän sitä ole. On lähdetty vain hillotolpalle rasistikorttia heiluttaen.

Äänestä

Kattelin tuon Jalosen kirjoituksia. Kovin oli mielissään yhden henkilön lausunnosta Soinin työstä ulkoministerinä. Soini oli kuuleman hyvin onnistunut. Aborttilausunnot ovat vain mielipiteitä,jotka eivät kuulu Soinin työhön. Naisviha on tiukassa myös Jalosen kirjoituksissa. Tietysti Soinilla ja muilla sinisillä on naisten ihmisoikeudet vieras asia. Ihmettelen suuresti,että miten sinisissä porukoissa on naisia mukana. No näyttävät olevan siellä kissa,kukka ja saunaosastolla jutuissaan. Sellaista kivaa kesäpäivän viettoa. Ilmeisesti päärooli kahvinkeittäjänä.Samanlaista kuin niillä ,jotka eivät ole mukana politiikassa. Näille sinisille on satojen tuhansien maailman naisten kärsimykset mitätön asia. Ajatellaanpa vaikka tollaista 12-vuotiasta tyttöä, joka on vanhemman miehen taholta raiskattu. Hän on täysin turvaton sukunsa hylkäämä. Luultavasti tytön veli tai isä tappaa tytön,jotta tämä ei olisi häpeäksi suvulle. Etelä-Amerikassa taas on paljon hyljättyjä katulapsia. Siellä äiti ja lapsi kadulla mahdollisesti myymässä itseään leipäpalaa tai huumeannosta vastaan. Eikö Jalonen tiedä,että SDP ei hyväksy sinisten naisvihamielistä linjaa eivätkä ota Jalosta siivelleen matkalla eduskuntaan. On nääs eri arvopohja. Sinisten arvopohja on kaikista eduskunnan puolueista naisvihamielisin.

Äänestä

Sinisten naisvihamielisyys on jotain sanoinkuvaamatonta. Suomessa ei olla koskaan ennen mitään vastaava nähty.

Äänestä

Tuosta sen näkee: jokainen sininen on omillaan ja yrittää pelastua kuka mitenkin. Ainoa sininen joka tästä farssista selviää on Timo Soini.

Enää ei vaikka polvillaan piruparat olisivat anelemassa!

Äänestä

Hyvinhän Jalonen sai asit järjesteltyä! Taustalla on Sinisten hyvä yhteistyökyky. Muistakaa äänestää!

Äänestä

Luen tässä kirjaa perussuomalaisen puolueen historiasta. Soini tosiaan ainoa, joka selviytyy sinne kaveriensa järjestämälle seuraavalle hillotolpalle. Surkuhupaisa tämä Jalonen. Ensin menossa SDP:hen ja nyt kokoomukseen. Sopimus semmonen , että jos sattuisi pääsemään läpi,niin menee kokoomuksen eduskuntaryhmään. Miksi pitäisi sinistä äänestää kun kokoomusta voi suoraankin äänestää, Tällaiselle epäselvälle mulkerolle ei kannata ääntään antaa. Koko ajan miettii, että mitä valehtelis, jotta saisi kannatusta.
Sitten vielä Sampo Terho ulkoministeriksi. Jalosen puheissa ei ole järkeä. Miten nollatuloksella voi päästä ulkoministeriksi.

Äänestä

Sekä kokoomus, että sininen tulevaisuus joutuvat käymään kovan kädenväännön Jalosesta.
Palomiehen ammattitaitoa tarvitaan molemmissa oikeistopuolueissa.

Porin ääniharava tullee saamaan tuhansia ääniä.

Äänestä

Jos on joskus saanut ääniä niin ei enää saa. Yritti päästä gallup johtajan SDPn kelkkaan, mutta ei huolittu.Nyt on loikannut kokoomukseen, koska oli pakko. Muuten eivät olisi huolineet.Jos sattuisi pääsemään niin kokoomus olettaa että on kokoomuslainen. Arvaukseni on, että sinisten rippeet otetaan kokoomukseen. Sinisiä ei kannata äänestää koska äänet menevät kokoomukselle koko maassa. Jos haluaa äänestää kokoomusta heitä voi äänestää suoraankin.
Tähän on tultu syrjäseutujen huono-osaisen köyhän pitäisi kannattaa kokoomusta sinisten kautta. MIkä huijaus

Äänestä

Jalonen kelpaa myös keskustalle.

Äänestä

Mehän tiedämme, että sinisillä tulossa nollatulos eduskuntavaaleissa. Jalonen yrittää olla sekä kokoomuslainen että sininen yhtä aikaa. Satakunnasta ei sinisillä ole läpimenomahdollisuuksia.En usko, että Jalosta kokoomuslaiset äänestäisivät.Suuremmat mahdollisuudet olisivat olleet jos olisi vaikkapa vuosi sitten loikannut kokoomukseen. Oikeastaan kaikkien sinisten olisi pitänyt loikata jonnekkin. Nyt on liian myöhäistä. Poikkeuksellisen tyhmää porukkaa nuo siniset.

Äänestä

Miten Jalonen, jos pääsee läpi vaaleissa, voi palata vaalien jälkeen siniseen eduskuntaryhmään, jos sellaista ei ole olemassa?

Äänestä

Jalonen palaa palokuntaan.

Äänestä

Miten ihmeessä Siniset suostuu pitään Jalosta omassa eduskuntaryhmässään, jos mies on eronnut puolueesta ja ilmoittaa, että mahdollinen jatko tapahtuu Kokoomuksen riveissä? Jalonen on siis LUVANNUT Kokoomukselle, että pysyy Kokoomuksessa, jos tulee valituksi. Kaikki puheet loikasta takaisin Sinisiin on pelkkää valetta. Jalonen siis loikkasi.

Yksikään itseään kunnioittava puolue ei pitäisi tuollaista loikkaria omassa ryhmässään!

Äänestä

Äänestystuloksen tietävää ihmistä vaan ei ole olemassakaan.
Kansa äänestää ja sillä selvä.
Kansaa tapaamalla sinisten viesti menee perille.
Näkyvästi oli Siniset eilen esillä kansan parissa.
Ministereitä mukana.
Kansa pääsee heitä tapaamaan jatkossakin toreilla ja kauppakeskuksissa.
Toivokaamme että kansa kuulee <<<<<<<<<<<sinisten turvallisuusviestin.

Pelkkä tekninen kasitien vaaliliitto Jalosen kohdalla. Kokoomus ja Rkp: kanssa. Tarkoitus saada kasitien kunnostamiseen määrärahat. Tie on huonossa kunnossa.
Eduskunnassa siihen voi vaikuttaa.

Liikenne- ja viesrintävaliokunnan puheenjohtaja eduskunnassa on Ari Jalonen.

Asiat joita liikenne- ja viestintävaliokunta käsittelee ovat ; tie-, rautatie-, vesi- ja ilmaliikenne. Merenkulku ja kuljetusoikeus sekä kuljetusalan työaikasäännökset.
Viestintäpalvelujen tietoturvallisuus; tietoliikenne, sähköinen ja muu viestintä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


BlueInsider kirjoitti:

Nyt täytyy Soinin tai Torvisen harjata tämä pyristelevä pikku-uuvatti oikein saippuan kanssa, sillä poliittisessa Terhokodissa ei sovi sooloilla. Sininen tulevaisuus on nimittäin 5 ministeriä omaava suuri hallituspuolue eikä sen tule olla missään tekemisissä oppositiossa olevan SDP:n kanssa.


"SDP:stä kerrotaan, että Ari Jalonen (sin.) oli anellut vaaliliittoa kevään eduskuntavaaleihin demarien kanssa. Tämä tarkoittanee sitä, että mies ajelehtii nyt virran vietävänä yrittäen tarttua milloin mihinkin karahkaan.

Yhä kauempana on ensi kevään tilanne, jolloin Jalonen voisi helähyttää Leinoa tyyliin "olen tehnyt orjan työtä, kainnut karjoja elämän, kruunupääksi nyt palajan, iloiseksi itsekseni".

–En kommentoi, toteaa Jalonen itse."

https://www.satakunnankansa.fi/mielipide/tehtaan-jalkeen-palavat-usan-herrain-rahat-201199401/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu