https://www.iltalehti.fi/autouutiset/201809172201202429_oa.shtml
Taas yksi edistysaskel sähköautoilun saralla. VW näyttää teknistä etumatkaa Teslalle ja MB:lle.
Taas yksi edistysaskel sähköautoilun saralla. VW näyttää teknistä etumatkaa Teslalle ja MB:lle.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitenkäs tuo latausverkosto, missä päin suomea on 150 KW CCS latausasemia? Koska noita audeja saa suomessa ostaa kun tuotantomäärät ovat pienet? Ei autopilottia. 4,6s 0-100... Hidas. Kotilataus käytännössä hidas koska ei ole 3-vaihelatausta.
Ei jatkoon.
"missä päin suomea on 150 KW CCS latausasemia" - näitä on tulossa
"Ei autopilottia" - mitä väliä?
" 4,6s 0-100... Hidas" - mitä väliä? Mihin sinulla on kiire? Tiedäthän, että 0-100 kiihdytykset tuottaa eniten mikromuoveja lasten hengitettäväksi. Et halua tehdä niin, ethän? Haluat kiihdyttää rauhallisesti, haluathan?
"Kotilataus käytännössä hidas koska ei ole 3-vaihelatausta." - yön aikana ehtii kotona ladata. Asiointilataukset saa ja pitääkin olla nopeita. Mitä väliä?
Tesla on varmastikin hieno auto, mutta hyvä että vaihtoehtoja tulee. Kannattaa olla kuitenkin realisti. Tärkeintä olisi saada se 30teur C-segmentin auto mielellään farmarina ja peräkoukulla varustettuna, vähintään 300km latauksella. Sitten räjähtää sähköautojen myynti taivaisiin Suomessa.
"yön aikana ehtii kotona ladata"
Pistäpä pienet laskelmat väitteesi tueksi.
https://www.msn.com/fi-fi/autot/uutiset/tesla-skeptikko-peruu-puheitaan-audin-uusi-sähköauto-osoittaa-kuinka-pitkä-etumatka-teslalla-on/ar-AAAr7VL?MSCC=1537552052&ocid=spartanntp
Eurooppalaiset pahasti perässä.
Audi on todella hyvä-!
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/audi-esitteli-ensimmaisen-tayssahkoautonsa-ja-tahtoo-sahkoautoilun-karkimerkiksi/eLNSKsbg