Sipilä yhteentörmäykseen SAK:n kanssa.

Ajautuuko Suomen poliittinen johto yhteentörmäykseen työväestön kanssa. Ei loputtomasti voi kiristää sillä muistissa on hyödytön KIKY jolla palkkoja laskettiin jo kertaalleen tällä vaalikaudella. Sipilälle ei mikään riitä joten nyt on työväenyhdistyksen laitettava stoppi tälle rahaeliitin kultopossukerholaiselle.

Kannatan jyrkkiä toimia Sipilän kyykyttämisesksi !
10159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mutta miten? Eduskunnassa on joka tapauksessa hallituksen edustajia määräenemmistö. Sisällissotaakaan ei voi taas julistaa,häviö tulisi taas. Keinoja on vähän nyt ja vielä vähemmän jos ei ensivaaleissa voiteta.
Mutta jos vasemmistolle tulee voitto tilanne muuttuu kerta laakista.

Oikeisto pystyy nyt tekemään melkein mitä lystää mutta menettää samalla kannatustaan koko ajan jopa pienillekin asioilleen,mutta eihän porvari siitä ole koskaan välittänyt,diktaattori kun on.

Äänestä
  • Pääasiahan on , että omat rikastuvat:

    44 minuuttia sitten
    Nyt ovat nuo talousihmiset ymmärtäneet vääri Juudas Sipilän tavoitteet. Sen tavoitteet oikeasti on omien ja sukulaisten kukkaroihin nuo miljardit, ja myös pikkaisen puolueenkin. Kun muistaa sen mainoksen, jonka tuo Islamisti Sipilä antoi Fahah Fijasille, tuolle 17 v. pikkupojalle, joka oikeasti olikin jotain 24 ja 30 vuoden välillä, niin ei sovi epäillä tulosta. Tulihan idiootin kutsumana maahan 45000 vähintään 20000 € vuodessa maksavaa aihiota, josta ei kuitenkaa valmista mihinkään saa. Kiitos Sipilä, olet surkea ihminen ja surkea pääministeri. Onni on se, että pääsemme sinusta viimeinkin eroon keväällä, mutta valitettavasti liian myöhään.

    Äänestä

  • hillonkeittäjät kirjoitti:

    Pääasiahan on , että omat rikastuvat:

    44 minuuttia sitten
    Nyt ovat nuo talousihmiset ymmärtäneet vääri Juudas Sipilän tavoitteet. Sen tavoitteet oikeasti on omien ja sukulaisten kukkaroihin nuo miljardit, ja myös pikkaisen puolueenkin. Kun muistaa sen mainoksen, jonka tuo Islamisti Sipilä antoi Fahah Fijasille, tuolle 17 v. pikkupojalle, joka oikeasti olikin jotain 24 ja 30 vuoden välillä, niin ei sovi epäillä tulosta. Tulihan idiootin kutsumana maahan 45000 vähintään 20000 € vuodessa maksavaa aihiota, josta ei kuitenkaa valmista mihinkään saa. Kiitos Sipilä, olet surkea ihminen ja surkea pääministeri. Onni on se, että pääsemme sinusta viimeinkin eroon keväällä, mutta valitettavasti liian myöhään.

    Voi chempolis sentään

    Äänestä

Eikö lihavat SAK-pomot saa enää kunnon kapinaa aikaan?
Vanhoina hyvinä aikoina olisi Sipilä-nukkea hirtetty eduskuntatalon edessä ja "työläisten spontaanit vihanilmaukset" kajahdelleet ilmoille.
Pankaas pojat yrittäen vielä kerran yleislakko! Liikenne ja satamat seis.
Tai edes uhka.
Ylityölakko kuulostaakin naurettavalta.

Äänestä
  • Naura vaan

    Äänestä

SAK Jarkko Elorotan avulla yrittää Rinteen massinoimaa vallankumousta. Tavoitteena ajaa suomalainen yritystoiminta alas. Näin he laskevan tulevan niin paljon työttömiä ja kurjalistoa, että SDP:n kannatus saadaan ylös.

Heidän mukaan perustuslaissa on pykälä minkä mukaan lainsäädäntö on alistettava Kojamon varkaiden ay-demareiden hyväksyttäväksi.

Äänestä

Onneksi enemmistö suomalaisista ymmärtää että yritykset eivät voi olla sosiaalihuolto. Yritystoiminnan pitää olla kannattavaa jotta pystytään tarjoamaan työtä ja voidaan maksaa palkat. Ei ole oikotietä.
N 10 vuotta sitten kun alkoi lama, työt väheni, eivät suomalaiset yritykset pysyneet kilpailussa mukana koska kustannukset oli liian korkeat. Moneen yritykseen oli silloin palkattu töihin jokainen joka oli pystynyt työn vastaanottamaan. Tässä joukossa oli osaavia ja ahkeria, mutta myös paljon niitä vetelehtijöitä joista ei ole hoitamaan tehtäviään. Aiemmin oli koeaika 4 kk. Näin omin silmin muutaman tapauksen jotka pysyivät juuri ja juuri sinnittelemään tuon ajan. Kun saivat vakkarisopimuksen, alkoi lorviminen ja muiden töiden haittaaminen.
Moni yritys ajautui ongelmiin, ja työpaikat katosivat. Tästä saa osaltaan kiittää SAKta.
Nyt pitäisi ottaa ns järki käteen ja tehdä koko kansakuntaa ja työllisyyttä tukeva sopimus.
Tuottava työ on ainoa pohja hyvinvoinnille. Silloin voimme pitää huolen myös vanhuksista ja sairaista.
En ole yrittäjä, koska en ole hullu, olen tavallinen duunari sorvin ääressä.

Äänestä
  • Täyttä fuulaa on juttusi duunareitten lorvimisesta työpaikoilla. Työpaikat menivät lamantakia ja pankkien holtittoman luotonannon seurauksena. Koiviston konklaavi ja Holkeri vapautti rahavarannot liian löysälle luotonannolle ohi Suomen pankin jolloin kuppaus alkoi. Koivisto pelkäsi ulkopuolista pankkitarkastusta, jolloin pankkien todellinen tila olisi tullut ilmi ja Eu:hun liittymiseen olisi voitu sanoa hyvästi. Koiviston konklaavin ehdotuksesta hallitus päätti ottaa pankkien velat vastuulle, jonka seurauksena sellaisetkin yritykset jotka olisivat selvinneet lamasta kaadettiin. SAK ei ollut jutussa mukana.
    Sama peli jatkuu. Ei mukamas löydy osaavaa väkeä työhön? Sata varmasti löytyy jos maksetaan sellaista palkkaa, että sillä pystyy elämään.
    Ulkolmaalaiset voivat tehdä minimillä ja lainvastaisesti allekkin, koska yhteiskunta antaa asunnot jonka vuoksi minipalkka jää suoraa muuhun käyttöön. Omat eivät asumistukea saa, koska minipalkka ylittää juuri rajan.
    Laitetaan yrittäjä maksamaan minipalkan lisäksi työntekijän asumiskulut niin johan rupeaa työntekijöitä löytymään omista kansalaisista.
    Nyt yritetään vieläkin heikentää työläisten oloja irtsanomissuojaa helpottamalla. Haloo nuija!

    Yritys jolla on 19:sta työntekijää voisi heittää helposti sanotaan vaikka neljä ulos, jolloin muut lopputiliä pelkäävät tekisivät irtisanottujen työt samalla palkalla uupumukseen asti. Yrittäjän tulos kyllä paranisi ja tappomiliala työpaikalla kasvaisi.
    Sipilän hankkeessa ei yritetä luoda työpaikkoja vaan vähentää niitä ja lisätä omaa rikastumista.

    Äänestä

Suomessa on jo nyt Euroopan helpointa päästä "eroon" työntekijästä. Ei muutaman marginaalitapauksen vuoksi kannata koko lainsäädäntöä muutta Villiksi Länneksi.

Meidänkin työpaikalla on työntekijöitä joillla on menossa jo 3. tai 4. määräaikainen työsopimus menossa. Kyllä tuossa ajassa näkee jo mikä työntekijän motivaatio/työteho on.

Äänestä

Paappani tapasi sanoa, että vaikka sosialistit moittivat kapitalisteja , niin hänen havaintojensa mukaan "sosialistit ovat tässä maassa niitä suurimpia kapitalisteja." (henkisesti).
- Arvo R. (1902-1996)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vastakkainasettelu kirjoitti:

Ajautuuko Suomen poliittinen johto yhteentörmäykseen työväestön kanssa. Ei loputtomasti voi kiristää sillä muistissa on hyödytön KIKY jolla palkkoja laskettiin jo kertaalleen tällä vaalikaudella. Sipilälle ei mikään riitä joten nyt on työväenyhdistyksen laitettava stoppi tälle rahaeliitin kultopossukerholaiselle.

Kannatan jyrkkiä toimia Sipilän kyykyttämisesksi !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu