Kadonnuttaviestiä

Piti lukemani oikein uudestaan se juttu, että joku James Penton oli jehovantodistaja, joka rupesi opiskelemaan Raamatun alkukieliä ja totesi vartiotorni-UM:n väärennysluonteen ja joutui jättämään lahkon. missähän se ketju on, jossa asiaa käsiteltiin ? Aamulla se oli.
289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Etsiskelevä 20.9.2018 12:57

"Piti lukemani oikein uudestaan se juttu, että joku James Penton oli jehovantodistaja, joka rupesi opiskelemaan Raamatun alkukieliä ja totesi vartiotorni-UM:n väärennysluonteen ja joutui jättämään lahkon. missähän se ketju on, jossa asiaa käsiteltiin ? Aamulla se oli."

-Forumin moderaattorina on lahkolainen, joka palvelee lahkoa. Poistelee liian paljastavia kriittisiä kirjoituksia.
Google antaa paljonkin engl. kielistä tietoa tuosta M. James Pentonista, ollut Albertassa yliopiston professorina, historian professori.
Kirjoittanut monia kirjoja lahkosta. Esim. Apocalypse Delayed: The Story of Jehovah's Witnesses, Third Edition (suunnilleen "ilmestyksen myöhästyminen. jehovantodistajain tarina")

Lahkoero 1980.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Etsiskelevä kirjoitti:

Piti lukemani oikein uudestaan se juttu, että joku James Penton oli jehovantodistaja, joka rupesi opiskelemaan Raamatun alkukieliä ja totesi vartiotorni-UM:n väärennysluonteen ja joutui jättämään lahkon. missähän se ketju on, jossa asiaa käsiteltiin ? Aamulla se oli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu