Kaikki Keskutalaiset kansanedustajat äänestivät Soinin luottamuksen puolesta. Soinin entisen puolueen perussuomalaisten kansanedustajat äänestivät tyhjää.
Kokomuksesta neljä naiskansanedustajaa oli poissa äänestyksestä, kaikki muut puolueen edustajat äänestivät Soinin luottamuksen puolesta.
Kokomuksesta neljä naiskansanedustajaa oli poissa äänestyksestä, kaikki muut puolueen edustajat äänestivät Soinin luottamuksen puolesta.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Ennakkoon sovittu,kuka painaa minkäkin väristä nappulaa,
ja kuka on poissa äänestyksestä.
Ihan normaalia toimintaa,kun äänestetään hallituksen luottamuksesta.
Eihän kukaan halua menettää rahakasta edustajan virkaansa.
Koskas on viimeksi tässä maassa hallitus kaatunut.
Tais aikoinaan Kekkonen hajoittaa hallituksen.Saatanan Tunarit.
Nytten kun ei pressallakaan ole mitään valtaa hajoittaa hallitusta.
Orpon tarkoittama mielipiteen vapaus on eduskunnassa seteliselkärankaisten ja
paskahousujen vapaus. 21 edustajaa livisti äänestyksestä
Diktaattoriksi itsensä nostanut Il Jong Pipilä on puhunut! Ugh, tätä demokratiaa!!!
Soinin epäluottamusasian käsittelyä koskevat näkemykset olivat tosi outoja. Kyse oli poliittisesta pelistä, joka etäännyttää kansalaisia politiikasta. Kieroa touhua siis.
Epäluottamuslause kohdistui vain yhteen ministeriin eli ulkministeri Timo Soiniin. Ja häneenkin vain siltä osin, kun hän on ulkomailla osallistunut abortin vastaisiin mielenosoituksiin tai esittänyt siitä muita näkemyksiä siten, että on voinut syntyä mielikuva hänen tehneen sen Suomen hallituksen ministerinä ja siten esitelleen Suomen virallista kantaa. Epäluottamusta esittäneet eivät missään vaiheessa kohdistaneet epäluottamuslausetta koko hallitukseen.
Mutta sitten peli muuttuikin oudoksi, kun hallituspuolueiden riveistä alkoi tulla tukea opposition epäluottamuslauseelle. Yhtäkkiä Sipilä ja Orpo katsoivatkin, että kyse on hallitukseen kohdistuvasta epäluottamuksesta. Jos näin olisi, niin silloinhan hallitus on yksimielinen Soinin aborttia koskevien näkemysten kanssa. Tällaista väitettä oppositio ei siis esittänyt vaan hallitus laajensi sen itse koskemaan koko hallitusta. Kokoomuksen pari naiskansanedustajaa (Siren ja Pelkonen) eivät tällaista selitystä nielleet ja toimivat siten rehdisti ja kunniakkaasti kuten kansanedustajan kuuluukin. Heille pisteet oikeamielisyydestä.
Myös Sinisten näkemys siitä, että Soinin epäluottamuslauseen läpimeno olisi tarkoittanut hallituksen kaatumista on harvinaisen jyrkkä muihin hallituspuolueisiin kohdistunut kiristys. Kysehän oli vain yhdestä ministeristä, joka kaiken lisäksi ei ole missään puolueensa johtotehtävissä. Asia olisi ollut toinen, jos epäluottamus olisi kohdistunut Sampo Terhoon. Jos Soini olisi pudotettu hallituksesta, Terho olisi voinut aivan hyvin korvata hänet ulkoministerinä.
Toivottavasti tmä näytelmä nostaa monen kynnystä äänestää tällaisia ketkuja kuten Orpoa, ryhmyri Jokista ja Kepun Sipilää. Luulisi ainakin aborttioikeutta kannattavien naisten vaikuttuneen nähdystä näytelmästä.
Eihän nainen ole ajatteleva ihminen noille uskovaisille ja typeryksille.
kirkui naisten oikeuksista omaan kehoonsa teeveessä, unohtui vain lapsen oikeudet ja isän oikeudet, kyse on vallasta, naiset haluaa kaiken itselleen..
Oppositio käyttää kaikki tilaisuudet munata itsensä, eväät on syöty..
Naisten jääminen kodin seinien sisäpuolelle on huolestuttavaa myös perheen sisäisen vallankäytön kannalta. Noin 80 prosenttia Venäjän kaikista väkivaltarikoksista tapahtuu perheissä. Ja Venäjän väkivaltatilastot ovat karua katsottavaa: 33 henkirikosta 100 000 asukasta kohden vuodessa nostaa maan tilastokakkoseksi heti Kolumbian kannoille.
Alkaa kyllä hiukan käymään sääliksi, että tuollaisella ymmärryksellä kehtaat edes palstalla notkua :D
Asiakirjoittaja Pankki, sinun tekstisi ovat aina mielenkiintoista luettavaa. Mutta nyt ehkä sorruit liikaa peesaamaan oppositiota, no se sulle suotakoon kun kerran sossu olet itsekin.
Mutta kyllä jokainen ajatteleva ihminen sen huomasi, että koko hallitus tässä oli sossujen tarkoitus kaataa, eikä pelkisteen ministeri Soini.
Mutta siitä selvittiin kunnialla ja jatketaan eteenpäin puolivuotta. Tämä avasi silmiä lisää, siinä suhteessa että sossuja ei parane päästää valtaan,niin kieroja he ovat. Keskusta- oikeisto ei lähde vaalien jälkeen minkäänlaiseen yhteistyöhön sossu-komukoiden kanssa, niin kielteistä on heidän toimintansa. Sillä vasmmiston kanssa kahdestaan he ei koskaan pysty onneksi hallituksia rakentamaan.
Sori Pankki kun tuli vähän paatosta, mutta oli tuo vasureiden peli senverran rumaa että menköön,
ja tämä kaikki keväällä muistetaan.
Opposition oli tarkoitus saada Soini huitsin nevadaan ministerin paikalta. Ei hallitus siihen olisi kaatunut, Sinisillä olisi ollut viellä toinenkin jäsen Ministeriksi.
Laita kiljupänikkä pois ja ota kepulasit silmiltä, ja lue uudestaan lausunnot äänestyksen tarkoituksesta. Tässä kuitenkin selkosuomeksi, jos et normaalia painettua sanaa ymmärrä: äänestyksen....tarkoituksena....oli....saada....Soini....ulos, ei....hallitusta.
Mitään ei olisi menetetty, jos painostaja Sipilän hallitus olisi joutunut lopettamaan. Koko äänestysrupeama oli pelkkä farssi ja varsinkin kun siniset alkoivat kiristämään eduskuntaa. Sipilä hyväksyi kiristämisen.
Millä kompetenssilla siniset ylipäätään ovat hallituksessa, kun siinä joukossa ei ole kuin takinkääntäjiä ja luopioita?
kansan kompetensilla tietenkin..
Minkähän kansan? Jos sopii kysyä?
Lampaat seurasivat johtajiaan ja näin saatiin etovalle Soinille luottamus. Hallituspuolueiden lampaat painoivat johtajien heille valitsemaa nappia. Nappihan oli tietysti jaa-nappi. Lampaat eivät uskaltaneet ruveta johtajiaan vastaan, sillä johtajien sana on laki.
18 lammasta äänesti tyhjää. 21 lammasta "oli poissa"... Eräs ja jo moneen kertaan täysin hyödyttömäksi todettu lammas painoi väärää nappia.
Eduskunta ja hallitus pyyhkii pöytää oikeuskanslerin lausunnolla.
Näin diktaattori lukee lakia
Onko joku niin tomppeli, että kuvitteli hallituksen kaatuvan tähän demariämmien provokaatioon??
Onko joku niin tomppeli, että kuvittelee tämän hallituksen vielä näiden kaikkien sotkujenkin jälkeen oleva kykenevä jatkamaan toisen kauden?
Aasi. Ei tietenkään jatka. Hallitus eroaa aina vaalien jälkeen.
Itseasiaassa+tulos+oli+101-60.
Ja+vajaat+parikymmentä+tyhjää.
Sanoisin+näin+ennakoiden+oman+mielipiteeni,+että+seuraavassa+hallituksessa+on+kritilliset,+ja+RKP.+Sama+oppositio+muuten+jatkaa,+paitsi+myös+persut+näyttää+olevan+hallitus+halukkaita,+ja+tuskin+muiden+kanssa+lähtee+kuin+keskustan+ja+kokoomuksen.
Eli+oppositioon+näyttäisi+jäävän:
SDP+16,5+%
Vasurit+7,1+%+j
Vihreät+8,5+%.
Vihreät+tulee+tuosta+tulemaan+vielä+alas,+jos+Ruotsin+vihreisiin+yltävät+4,4+%+se+jo+saavutus+tuolla+kokoonpanolla.
Oppositio+vain+jäisi+tuolla+kokoonpanolla+heikoksi,+mutta+demokratia+on+julmaa,+se+tulee+tulos+mitä+äänestämme.
Aika+muuttuu,+vasemmisto+ei+pysy+ajan+++mukana+vastustaessaan+kaikkea.
Ay-liikkeen+kohtalo+tulee+olemaan+jo+seuraavassa+hallituksessa+liipasimella,+enään+
ei+ilmanmuuta+jatka+verottomana.+Kaikkile+tehdää+ilman+Ay-liikeen+jäsenyyttä+maksamiensa+mukainen+ansiosidainen.+Enään+ei+voi+vähemmistö+vasemmisto+sitä+estää.
Persuille ainoa mahdollisuus pärjätä hallituksessa ja saada oma ääni kuuluviin olisi se, että persuista tulisi pääministeripuolue. Keskustan ja kokoomuksen ikeen alla omasta agendasta ei tulisi mitään ja persut olisivatkin vain samanlaista hallituksen täytettä kuin luopiopuolue Siniset nyt ovat.
Pääministeri painosti hallituspuolueväen painamaan jaa-nappulaa ja niinpä Soini-äänestyksen lopputulos oli ennalta arvattava, eli kuvottava. Kansanedustajalla pitää olla täysi oikeus painaa sitä nappia mitä hän haluaa, eikä sitä mitä pääministeri sanoo. Niskuroinnista seuraa puhuttelu ja jopa sanktioita. Tätä on eduskunnan "demokratia".
Sipilän Soinia puolustava asenne oli itsestään selvä asia. Puolustihan Sipilä Kaikkosta ja Vihriälääkin antamalla heille täyden tuen, kun he olivat tehneet rikoksia. Hölmömpikin tajuaa, että antamalla tuen Sipilä hyväksyy kepulaisten rikokset.
Mitkä rikokset, suomen nostaminen taloudellisesta suosta ei ole rikos..
Ei löydy suomesta sitä talouden nostajaa.
Paavo Väyrynen äänesti tyhjää. Olisi äänestänyt JAA ja sillä tavoin osoittanut olevansa kunnon konservatiivi, kun on Sipilän kepua syyttänyt liian liberaaliksi.
Muistaakseni tänään äänestettiin Soinin luottamuksesta eikä Sipilän hallituksen ja suomen naisten alistamisesta . Ja Kepun ja Kokkareen naiset pettivät. Eli äänestäkää samat naiset eduskuntaan niin löydätte itsenne lasten teko koneina jostain eristysleiriltä aivan kuin aatun naiset. Vaan sitähän te haluatte. Olla Sipilän jaOrvon orjia.
vankileirien saaristo ollut aivan muualla ?
SAKn tyranki Ay liike kaadetaan seuraavalla vaalikaudella.
Samalla vapautetaan 500,000 toisin ajatteliaa punikkien orjuudesta. Kun heillä ei tähän saakka ole saanut olla yhtään edunvalvojaa. Vaan 50,000 punikki luottopoikaa potkimassa heitä päähän, ja järjestämässä heille kaikki raskaimmat työt, pienimmällä palkalla.
Nyt kaatuu sossu komukat sekä heidän lisäkseen myös SAKoo
Eduskunnan tyhjäpäät jättivät äänestämättä = ääni Soinin aborttikannalle. Selkärangan puuttuminen on paha puute ihmiselle!
Eduskunta puolsi ulkoministeri Soinin älyttömyyksiä ja hölmöilyä ulkomailla. Seuraavaksi mokaava ministeri tai kansanedustaja voikin olla huoletta, kun mokilla on eduskunnan hyväksyntä.
https://www.reuters.com/article/us-finland-government-abortion/finnish-foreign-minister-survives-no-confidence-vote-over-anti-abortion-views-idUSKCN1M116J
Ei tullut ikinä mieleenkään, että tällaisia asioita käsiteltäisi ajatellen, mikä on Suomen imago maailmalla. Kyllä tämä siellä muistetaan, varsinkin ulkoministeri muutenkin muistuttaa habituksellaan, mitä hänestä tulee ajatella. Katolilaisuus on vain peiteharso Soinin imagossa, joka nyt ei hetkauta tätä feikkikristittyä kristittyjen ryhmään.
Enemmänkin tulee mieleen, että " joka itsensä ylentää se alennetaan". Jäämme odottamaan
SAK kaadetaan kun siellä ei tunnisteta puoltamiljoonaa toisin ajatteliaa.
Sehän olisi sama kun täällä ei tunnistettaisi yhtään sossu- komukkaa.
Mutta otetaan SAKsta Oppia ja kaadetaan sossu-komukat, SUOMESSA EI OLE YHTÄÄN sossu-komukkaa. MAHTAVAA HIENOA.
Vartiainen ilmoitti kyllä heti äänestyksen jälkeen painaneensa vahingossa uudelleen läsnäolonappia vaikka tarkoitus oli äänestää "jaa" käy kokeneelekkin..
Epäluottamusta+Soinille+ja+hallitukselle+kannatti+vain+30%+kansanedustajista.
Soini+ja+hallitus+saivat+Eduskunnalta+vahvan+ja+selkeän+luottamuksen.
Tämä+oli+demokratian+ja+kansanvallan+riemuvoitto.
Tuonhan piti olla äänestys Soinin luottamuksesta? Mites siitä koko hallituksen luottamusäänestys tuli?
Onko Soini paavi, eli on tullut polkunsa mutkaiseen loppuun
Soini on kuin pahainen pikkupoika, joka haluaa uhmata Suomen lakia käyttäytymällä ulkomailla oman itsepäisen luonteen mukaisesti. Nyt taas polleena isoine mahoineen saapastelee ja luulee, että hänen tekonsa ovat hyväksyttäviä. En kunnioita tuollaista ulkoministeriä, mielestäni hän on kaikkein epäsopivin ulkoministeri joita on koskaan ollut. Luulisi löytyvän edustavampia ja käytökseltään sopivampia jäseniä hallitukseen.
Sipilällä oli kova hätä hallituksen puolesta. Olisi vaikka saattanut kaatua loppumetreillä.
Noilla luvuilla Timo Soini lienee yksi Suomen historian luotetuimpia ministereitä. Hänen murskavoittonsa harmittaa varmaan kaikkia nykyisiä ja entisiä ministereitä, jotka eivät ole koskaan saaneet mahdollisuutta mittauttaa eduskunnalla henkilökohtaista luottamusasemaansa.
No joku kepupelle Juhantalo, eli ei herää kysymys miksi kusessa ollaan.
Suomen Hallitus siis on abortin kieltoa kannalla, näin Sinisten johdolla poljetaan naisten oikeuksia päättää omasta kehostaan.
Sipilä on siirtänyt Suomen 100 vuotta taaksepäin takapajulaan,
kanta on valtion kirkon vastainen.
Oikeuskanslerille kantelu Hallituksen äänestyksen ja kansanedustajien päätösvallan loukkaamisesta.
Hallituspuolueiden kansanedustajat olisivat äänestäneet JAA ja persujen edustajat TYHJÄÄ siinäkin tapauksessa, että Soini olisi riehunut Kanadan aborttilainsäädännön vapauttamisen puolesta. Sen sijaan kristilliset olisivat yhtyneet epäluottamusta esittäneisiin oppositiopuolueisiin ja äänestäneet EI.
Olennaistahan ei ole, mitä mieltä Soini on abortista, vaan siitä, käyttäytyykö ulkoministeri vakaasti ja arvokkaasti, mikäli hän hilluu kaiken maailman mielenosoituksissa. Vai mitä?
Poliitikkojen kaksinaamaisuus huipussaan, puhutaan erilailla kuin mitä tahdään.
Patavanhoillinen kepu näytti naisen paikan.
eikös se ollut persujen Soini ?
kelvoton näytelmä komukoilta,,,,,,,,,,,,,,
Tikusta asiaa joka sai kohtuuttomat mittasuhteet,sensijaan esim tuosta ylityökiellosta irtisanomisten heikentämistä vastoin uutisoidaan melko vaimeasti ,Soinin sanomisiin nähden.
https://www.sttk.fi/2018/09/19/liittojen-jarjestolliset-toimenpiteet-irtisanomissuojan-heikentamisesitysta-vastaan/
Tämän farssin seurauksena ensi parlamenttivaaleissa ei voi välttyä sellaiselta ajatukselta, että moni nykyinen kansanedustaja saattoi polkaista omaan läjäänsä. Hallitus antoi oppositiolle todellisen vaaliaseen, jota se ei varmastikaan jätä käyttämättä. Kuka äänesti naisten ja tyttöjen oikeuksia vastaan? Lisäksi nyt paljastui sekin, kuinka hataralle pohjalle Sipilä ja Stubb aikanaan lehmänkauppansa sopivat, kun ainoana takuuna asialle olivat smurffit. Siniset löivät puukkoa Keskustan ja Kokoomuksen selkään oikein huolella, kun heidän suuren johtajansa hillotolppa oli vaarassa kyykähtää ja tuleva ministerin eläke karata käsistä. Riidan siemen on nyt kylvetty.
Farssi todellakin, köyhät on eväät sossuilla kun täytyy tälläisiä arvottomia näytelmiä järjestää ja oikeuksista, mihin sossuilta on unohtunut syntymättömän lapsen oikeus, tai isän oikeus lapseensa, tyypillistä sossu järkeä alusta loppuun. Toivottavasti kansa antaa tuomionsa tuollaiselle jumalattomalle menolle..
No, sossuista en tiedä, mutta alle 12 viikkoista voi hyvällä syyllä kutsua viellä alkioksi, eli sitä eivät kosketa lapsen oikeudet. Ongelmahan onkin usein, jos päädytään alle 12 viikkoisen alkion keskeytykseen, että jostain syystä isä ei ole halukas oikeuttaan lapseen käyttämään, eikä raskauden jatkuessa , kun se alkio siis on lapseksi kehittynyt ja syntyy, isän velvollisuuksienkaan täyttämisestä, vaan lapsi jää äidin ja yhteiskunnan harteille. Kyllä oikeus naisen kehoon, on oltava yksi selitteisesti ja jakamattomasti naisella itsellään. Eikä häntä pidä ratkaisuistaan ulkopuolisten syyllistää. Heillähän ei ole syytä selvillä.
Tottakai he äänestävät Soinin puolesta, Sipilän painostuksesta. Mitä eroa on Soinin tai Sipilän ajatusmaailmassa naisten oikeuksista ja naisen itsemääräysoikeudesta?
Mistä oikeuksista puhut, syntymattömän lapsen tappamisen oikeudestako ?
PALSTA PÖLÄHTI
kuumentaa kivasti tunteita,,,,,,,,,,,
https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000005918251.html
kannatus nousee
kuka tarjos kotiansa?
Taeja Halonen allekirjoitti sopimuksen ja suomen on majoitettava maahantulijat..
Keputrollilla sutii, asiapohjaa ei enää ole, ja nyt sitten on menossa . . . jokin outo kampanja :) Oli mitä oli, mutta säälittävää on :)