Sitä aina silloin tällöin pulpahtavi mielehen aatos, että pitäisiköhän niitä niskalihaksiakin treenata ja jos, niin millähän tavoin.
Pitäisiköhän niitä niskalihaksiakin treenata ja jos, niin millä tavoin?
Pitäisiköhän niitä niskalihaksiakin treenata ja jos, niin millä tavoin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin Wrange myy/myi sellaista päähän pistettävää valjasta, mihin sai ripustettua painoja niskalihastreenejä varten.
Omasta puolestani sanoisin, että normaalit pystypunnerrukset, pystysoudut ja muut olkapää- ja epäkäsliikkeet kyllä harjoittavat ihan riittämiin myös niskaa.
Jos välttämättä haluaa niskaa treenata, niin pitää kyllä tietää mitä tekee; niskarangan vahingoittuminen ei ole aivan pikku juttu.
kohautukset, joita voi tehdä levytangolla(edestä,takaa), käsipainoilla, smithmachinessa. Itse sanoisin että on paras liike epäkäslihaksille. Raskaat painot ja hyvä rytmi niin tulosta tulee.
Kiitosta peliin. Joo, treenaan olankohautuksia ja pystysoutua ja funtsasinkin, että niistä on jeesinkiä. Toisaalta kun tuumii mitä niskalihakset duunaa, eli liikuttelee nuppia eri asentoihin, aattelin että nuo liikkeet eivät ihan puraise juuri näihin.
Sen Wrangen päähäkkyrän tiedän joo kanssa. Sitä en sitten tiedäkään, onko sitä järkevä hankkia ja erikseen niskaa treenata.
Ilmeisesti niskalihaksien eristävä harjoittelu ei liene kovinkaan yleistä. Painijat sitä varmaan harjoittavat.