Osaava lääkäri lääkkeiden purkuun

Mistä löytäisi lääkärin, jolla olisi tietoa ja halua auttaa lopettamaan ssri-lääkkeet. Mehiläinen olisi tarjolla yleensä mutta en oikein luota siihen kun tietää kuinka Helsingissä potkittiin psykologi pois kun hän kertoi julkisesti psyykelääkkieden haittavaikutuksista. Ei kai Tampereella Mehiläinen ole erilainen, eiköhän niillä ole samat hoitokäytännöt kaikkialla.

Onko yksityinen aina hyvä joka ymmärtää lääkeriippuvuuksita ja niiden lopetusoireista , mutta mistä sellaisen löytää kun ei tiedä.
27323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Eikö täällä ole ketään jolla olisi tietoa tai kokemusta siitä mistä löytää hyvän lääkärin auttamaan lääkkeiden lopetuksessa? Asia on tärkeä, koska lääkehaitat ovat vieneet tosi huonoon kuntoon.

Äänestä

Mene sen lääkärin juttusille kuka määrännyt ja kysyt lopettamista mutta mene ja tiedä kannattaako.
Minkäniminen lääke kyseessä.

Äänestä

suostu lopettamaan ssri- psyykelääkkeitä. jotka niitä määrää, sehän on yleisesti tiedetty. Tai ne ovat tosi harvassa. Sairaalassa ainakin pakotetaan kaikki syömään ja ihmiset tehdään näin lääkeriippuvaiseksi eikä edes kysytä haluaako tällaisen taakan (usein lopun ikäisen) itselleen. Silloin lopettaminen yksin on tosi vaikeaa.

Äänestä

Vain vertaistuki voi auttaa takomaan kalloon, että lopetusoireet eivät ole merkki alkuperäisten oireiden palaamisesta. Lääkäri (=lääketeollisuus) nimenomaan väittää jälkimmäistä. Jos ei väitä, hän saa potkut.

Äänestä

Niin kun kyseessä sairauden hoito lääkkeillä niin eipä niitä tuosta vaan lopeteta mutta aloittajan kirjoitus että huonompaan kuntoon menee niin sillon väärä lääke mikä täytys vaihtaa.

Äänestä

Piritori/Metadoni Plaza. Löytyy homman kuin homman jotain!

Äänestä

Muutama kuukausi kulunut, eikä apua ole vieläkään tullut lääkkeiden purkuun. Lääkkeiden oton jälkeen olo alkaa lamaantumaan eikä jaksa enää muuta kuin nukkua, iltaa kohti helpottaa jonkin verran.

Koetimme Pihlajalinnan yksityistä. Hän kehotti vain ottamaan opamoxia jos on huono olo. Hinta kehotukselle 87e.

Sitten terveyskeskuksen omalääkärille. Sanoi, että tämä kuluu hatanpäälle psykiatriaan. Hinta kehotukselle noin 20e.

Hatanpäällä lääkäri selaili vanhoja papereita ja sanoi että lääkkeitä täytyy syödä jatkossakin aina. Tämän hetken tilanne ei kiinostanut pätkääkään. Lääkkeiden tuomien fyysisten haittojen tuomia sairauksia käskettiin tutkituttaa terveyskeskukseen . Käskyn hinta 50 e kela taksi.

Jos jaksaa odottaa olisikohan SOTElla tarjolla parempia lääkäreitä jotka eivät hyppyyttäisi ihmisiä tuollalailla. Ainakin järjestelmä pysyy pystyssä näillä hinnoilla.

Äänestä

Mielummin vaihto kuin mikään kokonaan vaihto, eipä toi kuitenkaan hyvä jos lääkkeestä huonompaan kuntoon menee.
Lopetat vaan lääkkeiden syönnin niin se on siinä.

Äänestä

Korjaus kirjoitukseen niin toisaalta lääkkeen vaihto toiseen ettei lopeta.

Äänestä

Alkuperäiselle: onko sinulla hyvä ystävä tai lähiomainen, joka voisi olla rinnallasi, kun lopetat lääkkeen? Vähennä siten lääkettä, että pikkuhiljaa pienennät annoksen viikon ajan. Lähimmäisesi tehtävä on tukea sinua ja sanoa, että elämä jatkuu ilman lääkettäkin. Ala käyttämään säännöllisesti d- vitamiinia, myös kesäisin. Ja lisää liikuntaa ja te käsilläsi jotain, vaikka kudot sukkia myyjäisiin. Jos et ole sitä ennen tehnyt, nyt on aika kokeilla. Kyllä miehetkin kutoo, itseasiassa hienoja juttuja saavatkin tehdyksi. Kyll se siit!

Äänestä

Haluaisin nimenomaan saada lääkärin, joka ymmärtää lääkevieroituksista. Eikö Tampereella tosiaan ole ketään missään? Vai onko tämä niin arka asia ettei kukkaan uskalla kertoa? Olen muuttanut tänne hiljattain ja kaikki on vielä outoa. Sadat muutkin ihmiset, jotka on tehty lääkärien toimesta lääkeriippuvaiseksi (monet pakotettu) kiittäisivät vihjeestä.

Äänestä

Jos lääkkeet saavat sinut sairaammiksi, mihin tarvitset lääkäriä? Käyttämäsi lääkkeet voi lopettaa klo 11.01 antamani neuvon mukaan. Pienennät annosta vähitellen, kunnes et enää ota. Ajatus, että tarvitset siihen lääkäriä, on itse kehittelemäsi kehäpäätelmä. Kaikille lääkkeet eivät tuo parannusta. Silloin on oma apu otettava kiltisti käyttöön. Mutta on uskottava, että pärjää ilman lääkettä. Kannustavan ihmisen tarvitset, et lääkäriä.

Äänestä

Niin mitäs sitä lääkäriä tarvitaan srri lääkkeen lopettamisessa kun sen tekee itse pitkällä aikavälillä pikkuhiljaa vähentämällä.
Jos aloittaja jo käynyt hatanpäällä psykiatrin juttusilla ja sanottu ettei lopeta niin miksei sitten kysynyt lääkkeen vaihtoa. Minkä niminen lääke muuten käytössä.
Mutta kyseessähän on sairauden hoito niin eipä lääkettä tuosta vaan lopeteta. Oravanpyörässähän tuossa sitten on jos lopettaa ssri lääkkeen ni helposti sitten tarvisin rauhoittavaa ja vaikka unilääkettä.

Äänestä

Sanoisin että aloittajan pitää ensimmäiseksi jättää pelkääminen. Jos pelkää kaikkia vähänkin "kummempia" olotiloja, niin tottakai sitä sitten tekee joka päivä rutiinilla samoin kuin aina eilenkin, ettei vaan mikään muuttuisi. Mutta jos lääkkeet aikoo jättää, on väistämätöntä että niitä kummia tuntemuksia väistämättä tulee. Ei kukaan voi taata mitään pumpulitoppauksia siihen ympärille että olisi helpompaa, ei edes lääkäri.

Äänestä

Ei ole olemassa mitään sellaista sairautta johon tarvitaan näitä lääkkeitä. Unettomuus ei ole sairaus, se saatiin kuriin nopeasti sairaalassa, mutta siellä myös pakotettiin syömään näitä ssri lääkkeitä, ja opamoxia tungettiin joka väliin, jotka sitten tekivät nopeasti sekavan tokkuraisen olotilan ja fyysisen lamaantumisen. Se tulkittiin heti vakavaksi masennukseksi ja lääkkeet jätettiin päälle joihin syntyi riippuvuus. Ei kaikilla ole tietoa käsitellä näitä outoja olotiloja varsinkin kun ne ovat fyysisiä, lääkäri ensimmäisenä tulee mieleen. Jotain perin outoa tässä psykiatrin systeemissä on, se on nyt havaittu. Jos oravanpyörä on edessä rauhoittavine pillereineen, eihän sairaanhoito voi olla tällaista kärsimyksen aiheuttamista, eihän?

Äänestä
  • No jätä lääkkeet sitten pois niin yksinkertaista se on mutta vähän ajan päästä kuitenkin menet lääkäriin unettomuuden takia.
    Eikö lääkityksenä sopis unilääke ja rauhoittava.

    Äänestä

...oikein tapahtuu. Katselin eduskunnan kyselytuntia ja tein merkittävän havainnon. On yleinen luulo, että kun ihminen vain menee lääkärin tai hoitajan vastaanotolle, apua saa. Vaaditaan lisää rahaa, lisää henkilökuntaa, se auttaa. EI OLE näin. Ei tarvitse kun lukee näitä keskustelusivuja, on aivan yleistä kommentoida, että ei ole ollut apua vaikka on käynyt istumassa lääkärin vastaanotolla vuosikausia. Aamulehti uutisoi, että huumenuorista vain pieni osa saa apua, niistäkin osa pieneksi hetkeksi. Mitä tapahtuu vastaanotoilla joita ylläpidetään verovaroin - sairaaloista puhumattakaan. Sairaalat sysäävät ulos koko ajan ihmisiä, jotka joutuvat elämään jopa kymmeniä vuosia, loppuelämänsä huumattuna lääkepökkyrässä vaikka eivät ole lääkkeitä ennen tarvinneet. Miksi? Nyt täytyisi saada keskustelua siitä, mitä tapahtuu vastaanotoilla suljettujen ovien takana tai sairaaloiden sängyissä.

Äänestä

Kun Pirkanmaalla menee lääkäriin se on sama kun menis R-kioskille , rahat menee mutta vaivat jää .

Äänestä

Nyt pitäisi saada yleinen käytäntö että ei maksa uusintakäynneistä jos ei ole minkäänlaista paranemista tapahtunut. Voi että sitä hyppyytetään ihmisiä uudestaan ja uudestaan ja joka kerta maksat vaikka mitään ei tapahdu. Lääkärit ovat kovia soittamaan ja kysymään mitä kuuluu. Luulevat kai että se parantaa (=aika).

Äänestä
  • Sepä yleensä onkin luonto ja aika, jotka parantaa. Aloittajalla tuntuu olevan kovat tropit. Arvelen, että niitä ei kevein perustein määrätä

    Äänestä

Jos aloittaja huolissaan siitä että käytössä depressiolääke ja rauhoittava niin miksei itse lopeta pitkällä aikavälillä. Mutta jos onkin depressio mikä aiheuttaa unettomuutta niin sitten onkin lähtöpisteessä. Ehkäpä rauhoittava ja unilääke niin jättäis depressiolääkkeen pois.Suosittelen kylläkin lääkärin kanssa keskustelua lääkityksistä.

Äänestä

Mitä pitemmäksi tämä ketju käy sitä hämärämmäksi jää se, mikä oli alkuperäinen viesti. Kun lääkärit ovat laittaneet lääkeriippuvaiseksi ja sitten haluaa päästä lääkkeistä eroon, koska ne ovat tehneet elämän suorastaan helvetiksi. Lopettaa on yritetty mutta vieroitusoireet ovat niin kovat, että yksin, ilman tukea niiden kanssa on mahdoton elää. Siksi olisi hakusessa lääkäri joka osaisi ja haluaisi auttaa. Sellaista ei vain löydy. Mitä lääkärit oikein hoitavat jos eivät auta omien hoitojensa = lääkkeidensä tuomissa ongelmissa? Mistään lääkittävästä depressiosta ei ole kyse ja unikin maistuu kellon ympäri.

Äänestä
  • Aikas paradoksi tuo jos ei halua käyttää lääkettä mutta mielellään vieroitusoireisiin haluaa lääkettä vai miten se meni.
    Tee ihan ite niin lopetat lääkkeet ja kärvistelet vieroitusoireet. Tiedän itse mistä kirjoitan ja olen kärvistellyt vieroitusoireet voi sitä nautintoa kun repii päästä mutta ei niihin näköjään kuole.

    Äänestä

  • Jos kerta pystyt nukkumaan vaikka kellon ympäri, niin missä välissä sitten mukamas ehdit kärsimään pahoista vieroitusoireista? Olisiko nyt sittenkin niin että olet vaan niin hemmetin YKSINÄINEN että haluat jotta olisi joku lääkäri kädestä pitelemässä?

    Jos ongelmasi olisi ollut unettomuus, olisin suositellut suussa sulavaa 1,9 mg melatoniinia. Sitä kun ottaa vähintään tuntia ennen maatemenoa, niin kyllä sillä ainakin unta saa. Jos ei se uni pysy, niin voit yksin asuvana puuhastella vapaasti kaikenlaista kun ei kerta ole kumppania häiriintymässä. Mutta jos asut kerros- tai rivitalossa, niin älä nyt kumminkaan ala repimään kirjahyllyjä keskellä yötä uuteen paikkaan...

    Ei sille oikein mitään mahda että väkisinkin tulee sellainen vaikutelma että haluat vain heittäytyä täysin vauvaksi ja parkua jotain ulkopuolista apua, vaikka on moneen kertaan sanottu että sen kuin jätät ne lääkkeet. Ei sitä kukaan muu voi tehdä sinun puolestasi!

    Äänestä

  • Jos aloittaja lopettaa ssri lääkkeen niin vähän ajan päästä hän kärsii unettomuudesta. Mikä vaikeus lääkkeen lopettamisessa itsekkin kunhan ei tee sitä suoraan seinään.

    Äänestä

lääkärin on vierotusoireisiin määrätä lääkettä? Eihän siinä ole järjen häivääkään, yhden lopettaa, toisen aloittaa. Eiköhän näitä ikuisia kiertolaisia jo ala olla tarpeeksi kärsimässä ja kuormittamassa sairaanhoitojärjestelmäämme, en halua enää joukon jatkoksi. Lääkärit siinä vain petaavat työpaikkaa itselleen. Eikö maailmassa ole mitään muuta apua saatavana kun lääkkeet?

Äänestä

Oravanpyörä tuo on jos jokin oire ja siihen lääkitys sitten lopettaa sen ja vaikka vieroitusoireet niin itse se täytyy päättää mitä haluaa.
Ettei kirjoitukset mene eipäs juupas ni tee näin.
Lopeta lääkitys pikkuhiljaa ja kärsit vieroitusoireet niin mikset tee noin. Ajatus että lääkäri ja lääkäri ei tee sitä ja tätä kun potilaalla myös vastuu.
Lääkäri etiikan mukaan niin veikkaan ettei kukaan lääkäri suostu purkaa ns, lääkitystä oireiden perusteella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tietoaJanoava kirjoitti:

Mistä löytäisi lääkärin, jolla olisi tietoa ja halua auttaa lopettamaan ssri-lääkkeet. Mehiläinen olisi tarjolla yleensä mutta en oikein luota siihen kun tietää kuinka Helsingissä potkittiin psykologi pois kun hän kertoi julkisesti psyykelääkkieden haittavaikutuksista. Ei kai Tampereella Mehiläinen ole erilainen, eiköhän niillä ole samat hoitokäytännöt kaikkialla.

Onko yksityinen aina hyvä joka ymmärtää lääkeriippuvuuksita ja niiden lopetusoireista , mutta mistä sellaisen löytää kun ei tiedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu