..usko Valamoon. Jalovaara "tervetullut" vaikka saanut syytteitä, porttikiellon ja nyt ollaan niin hyvää kaverii. Meni todellakin maku koko paikasta ja koko Valamon sakista. Pikkuhiljaa alkanut "usko" hiipua että siellä mitään hengellistä olisi.
Nyt meni kyllä
yxit
14400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vai että siihen tulokseen olet tullut. Entäs jos tutkit asiaa tarkemmin, löytyisikö vielä lisää negatiivista.
Enpä usko että munkiksi pääsee.
Jos rupeisi nunnaksi Lintulaan? Eihän siinä mitä.
Kun se on niin että ort. kirkko on avoin kaikille.
Ei pääse jos on velkaa.
Eikös pitäisi olla tyytyväinen jos näin on käynyt. Täällä on jo aiemmin mainittu kyseisen henkilön puolesta rukoillun että havahtuisi toimistaan. Jos tavalliset pulliaiset saavat rukouksillaan noinkin näyttävää ja suurimittaista ja pitkäaikaista toimintaa harjoittaneen ihmisen kurssin kääntymään, niin...Voisi lähestulkoon sanoa, että vuoretkin siirtyvät paikoiltaan. Eipä silti, itse en taas Suomen ort.kirkossa käy-enää. Mutta noin periaatteen asiana hyvä juttu tuo Pirkon juttu. Kyllä tuosta yritettiin varoitella vuosikausia luterilaisella puolella, mutta ihmiset juoksivat perässä kuin kanalauma.
No molemmat osapuolet saavat kaipaamaansa huomiota...
No ei kannata menettää uskoa Valamoon. Onhan Valamo tuhansien matkalaisten kohde. Jos Jalovaara löysi vihdoin "kodin", niin hyvä niin. Kuka valvoo kaikkien tuhansien vierailijoitten "uskon tilan"? Kuka pystyy olemaan tuomari? Jos Jalovaara on oikealla asialla, niin annettakoon hänelle mahdollisuus parempaan!
Pitääkö ortodoksin olla synnitön 😳❓
Katso ihan vain itseäsi silmästä silmään, äläkä toisia tuomitse. Pitäisikö kirkon mielestäsi olla sellainen laitos, jossa vain täydellisiä, jotka voivat sitten nenänvarttaan pitkin katsoa epäonnistuneita, joita eivät halua päästää kirkon sisälle?
Tämä usko.vainen heiluu luterilaisuuspalstalla emoijinensa koko ajan.
Sanoisin tälle usko.vaiselle että olehan sinä synnitön ja että pistä jäitä hattuun välillä!
Tärkeintä on uudestisyntyminen. Lisää tässä linkissä. https://www.youtube.com/watch?v=XPLAOZ3gyWs
Täällä on parempaa tietoa uudestisyntymisestä:
http://www.tsasouna.net/index.php/ortodoksinen-usko/8-ortodoksinen-usko/25-ortodoksinen-nakemys-uudestisyntymisesta
Eipä sitä Valamoon tarvitsekaan uskoa, ortodoksi ollakseen. Uskon kohteet on ihan muut.
Oman epätäydellisyytensä kun tietää niin ei ole paljon kanttia muita arvostella.
Eipä haittaa, viivyn siellä n1 tunnin. Käyn kirkoissa ja hiljennyn.
Jos mahdollista käyn Jumalanpalveluksessa.
Hiljaa olla pitää vähän aikaa kuulee viini pullojen sihinää kuplimista hapettumis ääniä , sen jälkeen voi pitää älä mölöä juoda nopeat kännit hoilaata menee koko
yö munkki känni