Lentoonlähtö nappia ? luulisi nykytekniikalla onnistuvan että nappia painamalla kone laittaisi säädöt oikeiksi tämän tästä onnettomuuksia joissa lentäjät eivät ole muistaneet esim ilmanpaine yms asetuksia kohdilleen taikka mekaanikoiden jälkeen väärät asetukset nyt käydään manuaalisestti paperista lista läpi ja kiireessä tulee virheitä.
Miksi lentokoneissa ei ole
buttonn
8172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihminen on vajavainen,ei ole osannut rakentaa kaiken huomioon ottavaa konetta vielä,mutta toivossa on hyvä elää,viisastumme kaiken suhteen koko ajan.
Kenties sitten kun robotti vallankumous tulee inhimilliset erehdykset jää lopullisesti pois.
Terminatorkin tuhottiin.
onhan noissa joku autopilot juttu, maailman helpoin hommahan se onkin, puku päällä makoilee siellä ja jyystää lentoemäntää välillä
... että automaattiasetuksista ei voi olla varma että tuleeko kaikki siltikään oikein. Kännykässäkin vaikka kuinka jotain nappia painaa, niin silti mitään ei tapahdu vaikka pitäisi. Aina voi olla toimintahäiriö. Myös sillä himoitulla automaattinapilla.
Sitten lopulta kun Homo Sapiens määrittelystä saadaan pudotettua se Homo pois, niin sitten aletaan osata tehdä niitä napilla automaatisti ilmaan nousevia koneita.
Homotus kuitenkin vahvistuu vuosi vuodelta, että kyllä tässä vielä aikaa menee.
Ufolla maassa vierailevilta voisi kysellä siitä lentoonlähtönapista.
Kumma jos ei ole silti vois käydä sen listan läpi jos epäilyttää mutta luulisi perusasetuksille olevan joku mutta ei ilmeisestti koska hiljattain tuli kone alas koska kapteeni ei ollut muistanut kytkeä ilmanpainetta päälle, Uhfot naurais kippurassa ihmisten peltipurkeille ei saisi sanaa suustaan
Muistan tapauksen. Siinähän kippari juuri luotti automatiikkaan, mutta olivat mekaanikot testatessaan kääntäneet sisätilojen paineistuksen manuaaliseksi ja pois päältä.
Paineistuksen päälläolon varmistamista mahdollisesti ei check listissä ollut, koska normaalitilanteessa ei ole mitään syytä miksi se olisi kytketty käsin pois päältä.
Nyt se taatusti tarkistetaan joka kerta joka koneessa ennen lentoonlähtöä.