Keksinnön eteenpäinviemisen tuska

Keksijä_Savosta

Suomessa on todella vaikeaa viedä omia keksintöjä eteenpäin. Yksityisestä keksijästä on tehty Suomessa lainsuojaton, sen olen henkilökohtaisesti saannut huomata.
Eihän siinä mitään ongelmaa olisi, jos olisin varakas ja mahdollisuus sijoittaa koneisiin tai alihankintapalveluihin, mutta kun en ole. Keksintöni on todella hyvä ja yksinkertainen, joka on periaattessa mekanismi. Vastaavasti kyseessä olevalla mekanismilla voidaan tehdä lukuisia erilaisia sovelluksia. Uusiutuvan energian saralla, mekanismi soveltuu erittäin hyvin vuorovesi-, merivirta-, aalto- ja tuulienergioiden valjastamiseksi. Toki olen rakentamassa pientä protoa eräästä sen mahdollisista sovelluksista, mutta se on työn ohella erittäin hidasta ja minulle suhteellisen kallista.

Siksi kysynkin, löytyykö Suomesta henkilöä/henkilöitä tai yritystä/yrityksiä, jotka tietoisesti etsivät uusia tuotteita tai sijoituskohteita?

Pelkästään aaltovoimaenerkiamarkkinat voivat olla erittäin suuret, arvioitu jopa 535 Miljardin € suuruisiksi, jos ja kun markkinoille tulee riittävän hyviä hyötysuhteeltaan olevia aaltovoimaloita. Raportti löytyy täältä
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/PDF/?uri=CELEX:52014DC0008&from=FI

Tällä hetkellä markkinat vain odottavat niitä hyviä ratkaisuja aaltovaiman valjastamiseksi. Tulevaisuudessa tulemme tarvitsemaan paljon enemmän sähköä kuin nyt, esim. sähköautojen yleistyessä vauhdilla maailmalla.

13

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nähtykin

      kai tuo keksiän virka on haasteellisin mitä mailmassa löytyy, pitäisi varakkuuden lisäksi olla monen alan asijan tuntia,ilmankos keksiä jää yksin keksinnön kanssa usein miten, kun suomesta puuttuu alan talo mistä löytyisi palvelut yhden luukun periaatteella a-ö asti, nyt on kenttä hajallaan mistä löytyy mitäkin jos löytyy palapelin kanssa,

    • 13patenttia

      Ei keksijä mikään lainsuojaton ole, mutta hyväkään keksintö ei sinänsä ole kovin arvokas. Yleensä muutamia satasia. Arvo tulee tuotteistamisesta, markkinoinnista, brändäyksestä yms. Jos et itse usko keksintöösi sen verran, että sijoittaisit sen patentointiin muutamia kymppitonneja, se on käyntännössä arvoton. Hyvä se silti voi olla. Yritykset haluavat ostaa vain suojattuja keksintöjä.

      • sellenberger

        Mikä keksintö on muka vain arvoltansa tai hinnaltansa vain muutamia satasia ? Annappa esimerkkejä. Edes se kuuluisa yksi niin maailma ja sen myötä Ihmiskunta pelastuu.

        Siellä taas joku pienyrittäjäkusettaja yrittää vängätä ettei keksijälle pidä maksaa mitään.


    • Jäätäväspede

      Laita pyörät alle niin kulkee kevyemmin.

    • Hyvä.toimii

      Kun keksintö on hyvä niin markkinoita ja menekkiä riittää vuosikymmeniksi. Esim. abloy lukon menekki jatkuu aina vaan. Tosin itse keksujä myi oikeudet tosi halvalla, mutta maine jäi.

      • CortoMaltese

        Meinaatko jotta tultaisiin ihan Amerikasta asti limusiinikyytiä tarjoamaan. Abloy-lukon eteen piti tehdä paljon myyntityötä. Abloy-lukko on tänä päivänä tavaramerkki jolla myydään lukkoja.


      • kymmenenvuotta

        Abloyn alkuperäinen patenttisuojaus on lakannut kauan sitten, patentti voi olla voimassa vain kymmenen vuotta. Mutta jos tehdään uusi keksintö samalta alalta ja sille saadaan taas suoja, se voi sitten taas olla voimassa sen kymmenen vuotta jne.
        Muistatko aikaa jolloin tuollaisen mustapäisen avaimen kopioidakseen piti mennä valtuutetun lukkosepän pakeille, siellä tehtiin merkintä muistiin toimenpiteestä ja oltiin tarkkoina. Nyt sellaisen avaimen saa tehdä kuka osaa, pikasuutari vaikka, näin se patenttisuoja toimii ja lakkaa toimimasta kun tulee tiensä päähän.


    • tuotteen

      keksintö on vasta innovaatio kun se on markkinoitu niin että sitä ostetaan,

      • sellenberger

        Vitut, keksintö ja innovaatio tarkoittavat eri asioita. Innovaatio on tuoteparannus. Keksintö on teollisoikeudellisesti suojattavasti oleva.


      • tuotteen

        täitä suojattuja keksintöjä onkin nurkat täynnä mutta innovointi on parannus myynti kuntoon julkisuudelle tutuksi tuotteeksi markkinointiin innovaatio kun kauppa käy,


    • vaikee_yhtälö

      "Suomessa on todella vaikeaa viedä omia keksintöjä eteenpäin. "

      S on ketjuttomalla polkupyörällä ja tulpattomalla mopolla ajelu vähän samanlaista. Ei niin kovin antoisaa.

    • Kysmen

      Paraskaan tuote ei välttämättä pärjää halpatuotteille tiukassa kilpailussa, hyvä tuote ei ole mikään menestymisen tae, vain tuotteen kaupallistaminen ratkaisee, mikä on kysyntä ja menekki.

    • Malli1942

      Jos keksintö on hyvä, kannattaa etsiä rahoittaja. Sopivan löytäminen voi kuitenkin olla kokemukseni mukaan aika tavalla sattuman kauppaa. Ennen neuvottelua kannattaa hakea patenttia. Keksijällä on oltava sivuhomma, koska keksintö tuottaa tuloa melkoisella viiveellä. Suosittelen ensiksi yksinkertaisten keksintöjen kaupallistamista, jolloin alkuun pääsee koht pienelläkin rahalla. Suuret energiakeksinnöt vaativat yleensä kaupallistamiseen runsaasti sijoittajien rahaa. Jos energiakeksintö on hyvä, kannattaa kuitenkin yrittää. Suomi on pieni maa, keksintöihin sijoittajia on vähän. Kannattaa myös neuvotella kansainvälisten sijoittajien kanssa, ollen kuitenkin varovainen.

      Sijoittajien ja erityisesti käytännön yhteistyötä tekevien kanssa on solmittava luottamuksellisesti suhteet. On kerrottava avoimesti hankkeeseen liittyvät riskit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      39
      3695
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1748
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1625
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1610
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1371
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      30
      1276
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      297
      1176
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1135
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1031
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe