Persutkin puolustivat maakauppoja ulkomaalaisille

lifhqw

17

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usdhx

      JUMALAUTA! Persut pettää AINA.

    • hxger

      Hövetkää persut!

    • VOEvitunUIVELOT

      Sekin Koettaa kaataa omat syntinsä perussuomalaisten niskaan, ettei kansa potkaisisi virh,-vihreitä perseelle. Se muute olisi vihreille uusi hyvä nimi. vihreitä kutsuttakoon VIRHEIKSI !

      • ruhd

        Persut kannattivat maakauppoja ulkomaalaisille. FAKTA.


      • PIERAISEKITUSIISI
        ruhd kirjoitti:

        Persut kannattivat maakauppoja ulkomaalaisille. FAKTA.

        Perussuomalaisia ei ollu,kuin 0,5% koko hallituksen kokoonpanosta, niin miksi pirussa vihreitten VÄÄRIEN PROFEETTOJEN pitI mainita ainoastaan PS. Voi mikä limakärsä puolue V onkaan, yökh!
        Vaikka meille muille PS ihmisille OLI PÄIVÄNSELVÄÄ sen IDIOOTTIMAISEN maammemyyntilaki on yksi idioottimaisimmista JUTUISTA, mitä ÄLYTTÖMÄT IDIOOTIT OVAT TÄSSÄ MAASSA RUSTANNEET, ja tyhmä hassi puolusteli- hyi ällötys- että ku piti äkkiä saada laki EeUun takia, MINÄ VÄITÄN, ETTÄ TÄYTTÄ PASKAPUHETTA, KUTEN MUUTKIN VIHREITTEN AJAMAT LUONNOTTOMUUDET !!!


      • YRITÄTKÖVÄITTÄÄ
        ruhd kirjoitti:

        Persut kannattivat maakauppoja ulkomaalaisille. FAKTA.

        Että vihreät VÄÄRÄT PROFEETAT eivät kannattanu sitä TÄYDELLISESTI JÄRJETÖNTÄ lakia ???

        KERRO TOTUUS !!!


    • Oikeisto.hirsipuuhun

      Oikeistopuolueet ovat olleet aina isänmaanpettureita. Heidän tarkoitus on ollut ainoastaan ryöstää kansallisomaisuus ja muuttaa se omaksi henkilökohtaiseksi omaisuudeksi.

      Oikeistopuolueet pitäisi tuomita sotaoikeudessa maanpetturuudesta.

      • ufnf

        Persut ja sinipersut ovat molemmat porvaripuolueita koska lähtevät heti kepun ja kokoomuksen kelkkaan jos pääsevät hallitukseen.


      • JASEHÄN
        ufnf kirjoitti:

        Persut ja sinipersut ovat molemmat porvaripuolueita koska lähtevät heti kepun ja kokoomuksen kelkkaan jos pääsevät hallitukseen.

        Punavihersekasotku puoluetta pännii, ku tekstistäsi näkee selvästi, että olette tappionne jo myöntäneet, ja PS totta ennustaneena ovat tulevaisuuteen näkijöitä, toisin kuin vihreitten väärien profeettojen horinat !


    • Ettäkukakohan

      Taisi olla ainoita puolueita joka yritti asian eteen tehdä jotain.

      Blogi: Reijo Tossavainen, su 23.09.2018 11:36

      Venäläisten maihinnousu Airistolla johtuu päättäjien sinisilmäisyydestä
      Vuonna 2011 aloittaessani eduskuntatyön tein lakialoitteen, joka toteuduttuaan olisi rajoittanut EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisten ja yritysten kiinteistökauppoja. Valmistelin aloitteen huolellisesti lakiasiantuntijan ja eduskunta-avustajani kanssa. Jätin aloitteen ja lähetin asiasta tiedotteen medialle. Yksikään media ei reagoinut millään tavalla. Jouduin toteamaan, että aloitteeni kuului sarjaan “väärin sammutettu”.

      En silti luovuttanut. Houkuttelin mukaan demareiden kansanedustajan Suna Kymäläisen. Hän innostui sillä ehdolla, että hän saa olla aloitteen ensimmäinen allekirjoittaja eli aloite kirjataan hänen piikkiin. Kymäläinen arvioi aloitteen varmistavan hänen läpimenonsa seuraavissa eduskuntavaaleissa, sillä Etelä-Karjalassa venäläiset tekivät tuohon aikaan todella paljon kiinteistökauppoja, joita monet eivät pitäneet pelkästään hyvänä asiana.

      Teimme siis yhteistyötä. Tavoitteena oli yli 100 allekirjoitusta. Minä sain kaikkien perussuomalaisten kansanedustajien nimet. Myös keskustan ja kokoomuksen kansanedustajista iso osa allekirjoitti. Sen sijaan vasemmiston, demareiden ja vihreiden joukosta ei juuri kannatusta löytynyt. Muistelen, että esimerkiksi Sunan taustaryhmästä demareista löytyi vain neljä allekirjoittajaa.

      Sadan allekirjoittajan määrä ylittyi niukasti, joten lakialoite olisi edennyt eduskunnan koneistossa. Toiveikkaana järjestin Sunan kanssa medialle infotilaisuuden, johon valmistauduimme huolellisesti. Lisätietoja olisi ollut tarjolla. Vaivannäkömme oli turha, sillä yksitään toimittaja ei vaivautunut paikalle.

      Kului muutama viikko, ja sitten yllättäen rävähti. Eräs media teki asiaa tikusta ja lähti paheksumaan aloitetta. Muut mediat seurasivat sopulilauman tavoin perästä. Siitä säikähtäneenä muutama kansanedustaja veti nimensä aloitteen alta pois, jolloin aloitteelta putosi käytännössä pohja pois.

      Ainoa käytännön seuraus oli se, että asialla julkisuutta saanut Suna Kymäläinen uusi kansanedustajan pestinsä. Seuraavalla vaalikaudella Kymäläinen uusi temppunsa.

      Se siitä. Entä mikä on tilanne tänään?

      Venäjän talouskriisistä ja ruplan heikosta kurssista johtuen “tavalliset” venäläiset tekevät nyt vähän kiinteistökauppoja. Sen sijaan muiden venäläistahojen ostohalut eivät ole vähentyneet. Erityisen ahkerasti kiinteistöjä on haalittu strategisesti merkittäviltä paikoilta, esimerkiksi sotilaskohteiden läheltä. Ostetuille kohteille ei useimmiten löydy muuta järkevää selitystä kuin venäläisille tärkeän toisen kohteen läheisyys.

      Sotilaallisesti ja taloudellisesti tärkeältä Turun Airiston alueella venäläiset ovat peiteyhtiöiden kautta hankkineet runsaasti kiinteistöjä, joille heillä ei ole ollut mitään näkyvää käyttöä. Bulvaanien avulla on hankittu jopa Puolustusvoimien käytöstä poistettua, mutta vielä käyttökelpoista kalustoa. Laitureita on rakennettu ja väyliä on ruopattu. Valvontakameroita on joka nurkalla.

      Venäläiset ovat tehneet maihinnousun Airistolla. Joko kansanedustajien ja agendajournalistien vähättelevä hymy hyytyy?

      • Ettäkukakohan

        Eli Reijo Tossavainen on perussuomalainen.


    • Leivänpäällevoita
    • Finlandssvenskar ovat tontit myyneet ja vieneet saamansa rahat ulkomaille. He epäsivät suomalaisilta evakoilta pääsyn niille maille, kun rahaa ei ollut tulossa. Isänmaan voi pettää, kun venäläinen maksaa hyvin. Mikäli olisin persu en suostuisi asepalvelukseen rannikolla, enkä missään tapauksessa ryhtyisi puolustamaan Ahvenanmaata. Låt finlandssvenskar sköta om saken.
      Vi har ju DRaksvik!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe