Toinen kiinniotettu on nimeltään Boris Iljitšov, jolla on kontakteja Ukrainaan, mikä tarkoittaa suomeksi vakoilua.
Toinen kiinniotettu on venäläinen Gleb Eremin / Yeremin.
http://valet.ru/user/558204/
Eremin on Venäjän federaation hallitusten välisen merentutkimuskomission asiantuntija hydrometeorologian instituutissa.
(Intergovernmental Oceanographic Commission Russian State Hydrometeorological University)
Kyse on siten IHAN MUUSTA kuin oligarkin mökkitoiminnasta. Kyse on merentutkimuksesta ja sopii ihmetellä, että ihanko Suomeen asti tullaan tutkimaan merenpohjaa vaikka sama meri löytyy Nevanlinnan rannastakin?
Ei sentään. Ja mistä rahatkin näin kalliiseen mökkitoimintaan?
Glebin tehtävä Suomessa oli määritellä meriliikenteen väyliä ja kartoittaa Turun saariston syvyys. Tässä on kuvakaappaus vuoden 1998 paperista, jossa hän on esillä:
https://twitter.com/lennutrajektoor/status/1044706458078728192
AIRISTON HELMEN YHTEYS VENÄJÄN FEDERAATIOON
45
1678
Vastaukset
- memento.mori
Laittaisko joku takaisin linkin Boris -sedän valokuva-albumiin?
- merilevä
Helsinki - Tallina välisen tunnelin kartoitus menossa.
- jossain-on-railo
Ei kun Turun saaristo - Ahvenanmaa välisen tunnelin.
Boris ei ole virolainen vaan venäläinen joka toimii vakoojana myös Ukrainassa. - virolaisen-mielipide
Virolaisen kirjoittajan kommentti IS:n palstalta:
"Ainakaan vironvenäläinen kunnanhallituksen tyypin autonkuljettajana Paidessa ei tienaa noiden saarten ja rakennelmien ostamiseen saatavia summia ihan heti jos ikinään.
Vaikuttaa aikamoiselta vekkulilta herra muutenkin kun on mennyt mukaan nuuskimaan paikkakunnan ukrainalaispakolaisten yhdistykseen. Minne lie raportoinut Paiden päättäjien ja ukrainalaisyhdistyksen asioista?
Edes Virossa ei ole edullista laitattaa itselleen kultahampaita. Myös komean omakotitalon rakentaminen Paideen yksityisautonkuljettajan palkalla vaikuttaa epäilyttävältä mikäli vaimo ei ole todella hyväpalkkaisessa työpaikassa. Sitäkään en pysty käsittämään, mitä työtä tämä Kultahammas tuli Suomeen tekemään laillisesti? Verokarhun olisi hyvä tutkia Kultahampaan ja hänen vaimonsa veroasiat huolella."
- valeidentiteetti
Onko Airiston Helmen hallituksen puheenjohtaja Pavel Melnikov mies jota ei ole olemassakaan ?
https://twitter.com/lennutrajektoor/status/1044872273671393280- pelkkää-hämäystä
"venäläismiehellä näyttää olleen kaupoissa poikkeuksellinen neloisrooli: hän on toiminut sekä tonttien ostajana ja myyjänä että kauppojen rahoittajana ja rahoituksen saajana."
"Yle MOT ei tavoittanut venäläismiestä kommenttia varten."
Ei ihme ellei tavoittanut. :D
https://yle.fi/uutiset/3-10425830 - huvittunut_
Twitter aina askeleen edellä.
- sama-strategia
Uskokaa huviksenne, että Pavel Melnikov on samanlainen valehahmo kuin Ruslan Boshirov:
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/09/26/skripal-suspect-boshirov-identified-gru-colonel-anatoliy-chepiga/
"Venäjän televisiossa viatonta turistia esittänyt Ruslan Boshirov, jota Putin kehotti hiljattain naama peruslukemilla "kertomaan oman versionsa" visiitistä Salisburyyn, on paljastunut Venäjän tiedustelupalvelun eversti Anatoli Chepigaksi." - tössivät.kuten.aina
on siellä ryssienkin saunan takana tilaa ... tuskin näemme uusia 'tv-esiintymisiä' ko kuuluisuudelta
- VenäläistäMakkia
Venäjä töhrii urakalla mainettaan joka suunnassa.
- tollojen-maa
Niin tekee ja Suomessa peelot suomettuvat entiseen malliin ja hyssyttelevät Venäjän touhuja.
Media onneksi sanookin jo jotain, mutta poliitikoista vain Ilkka Kanerva on toistaiseksi uskaltanut reagoida.
- pitkätyö
Venäjä kaivaa tunnelia moskovasta affenanmaalle
- HölmöäKansaaViedäänTaas
Hössötys johtuu siitä että poliisille ja armeijalle ollaan antamassa lisää valtuuksia urkkia ihmisten viestiliikennettä kansallisen turvallisuuden nimissä.
Tämä pelottelu "pienillä vihreillä miehillä" tuli (tilaustyönä) parhaaseen aikaan lain hyväksymisen kannalta.
Kansan mielipide on jo näkyvästi pehmentynyt asiassa. Virallisesti tutkitaan mahdollista talousrikosta, mutta medialle syötetään tarinaa salaisista sotilastukikohdista.
Niin läpinäkyvä mielipiteen muokkausoperaatio kuin olla ja voi ja suomalaiset ovat nielaisseet syötin siimoineen ja vapoineen! Tilaustyönä tehtyjä operaatioita on nähty ennenkin kun lakia on tarvinnut muuttaa nopealla aikataululla. Kuten täysin tarpeettomaksi osoittautunut työntekijöiden urkinnan mahdollistanut Lex-Nokia aikoinaan jne.- ryssän-konspiraatiot
Mitään "pelottelua pienillä vihreillä miehillä" ei edes voisi käynnistää ilman Venäjän oma-aloitteisia hämärähommia.
Kyllä trollilandian saloissakin tämän verran käsitetään joten "tilaustyöstä" höpöttäminen on klaanisi normiaivotonta ajatushöttöä, jossa "ajoitus" ja "syy-seuraus" eivät kohtaa järjenjuoksua.
Mitä ihmettä sinäkin kotonasi edes voisit puuhastella jotta poliisi riittävästi sinusta kiinnostuisi joten mistä moinen haloo?
"Kansan mielipide"
Mikä ihmeen kansan mielipide? Oletko sinä Suomen kansa vai pelkkä vasemmistolaistrolli joka on synnynnäisesti kyvytön näkemään rikollisuutta itänaapurin toimissa? - LitranMittaaViedäänTaas
ryssän-konspiraatiot kirjoitti:
Mitään "pelottelua pienillä vihreillä miehillä" ei edes voisi käynnistää ilman Venäjän oma-aloitteisia hämärähommia.
Kyllä trollilandian saloissakin tämän verran käsitetään joten "tilaustyöstä" höpöttäminen on klaanisi normiaivotonta ajatushöttöä, jossa "ajoitus" ja "syy-seuraus" eivät kohtaa järjenjuoksua.
Mitä ihmettä sinäkin kotonasi edes voisit puuhastella jotta poliisi riittävästi sinusta kiinnostuisi joten mistä moinen haloo?
"Kansan mielipide"
Mikä ihmeen kansan mielipide? Oletko sinä Suomen kansa vai pelkkä vasemmistolaistrolli joka on synnynnäisesti kyvytön näkemään rikollisuutta itänaapurin toimissa?On se aina hienoa luettavaa kun änkyrät ymmärtää asiat tarkoituksella väärin!
Venäjähän ei pelottele millään vihreillä miehillä, mutta suomen viranomaiset ja media kylläkin. Ja tällähän on selvä tarkoitus. Saada kansanedustajien ja kansan mielipide hyväksymään kansalaisten yksityisyyttä kaventava urkintalaki nopealla käsittelyllä. Ja se näyttää toimineen. Suurin oppositiopuolue on sen jälkeen kääntänyt kelkkansa asiassa. - KaksiEriAsiaa
Venäläisten yritystoimintaa.
Ei venäjän federaation toimintaa - KannattaaKertoaNiille
Sulla parempaa tietoa kuin poliisilla?
- TrollitehdaSS
Venäjän trollit ja Venäjän toimet ovat yhtä niljakkaita ja häpeällisiä.
- Venäjä-trollille
KannattaaKertoaNiille kirjoitti:
Sulla parempaa tietoa kuin poliisilla?
Poliisilla on jo sama tieto.
Sinulle vaan ei ole kerrottu sitä. - totuus.ennenkaikkea
LitranMittaaViedäänTaas kirjoitti:
On se aina hienoa luettavaa kun änkyrät ymmärtää asiat tarkoituksella väärin!
Venäjähän ei pelottele millään vihreillä miehillä, mutta suomen viranomaiset ja media kylläkin. Ja tällähän on selvä tarkoitus. Saada kansanedustajien ja kansan mielipide hyväksymään kansalaisten yksityisyyttä kaventava urkintalaki nopealla käsittelyllä. Ja se näyttää toimineen. Suurin oppositiopuolue on sen jälkeen kääntänyt kelkkansa asiassa.urkintalaki voimaan ja heti ... mä oon exihibionisti ... haluan kamerat makkariin ... Mistä sen tietää milloin joku daami, täydellisen tyydytyksen saaneena, joutuu pettymään, kun pyydän häntä poistumaan seuraavan tilalta ... #meetoo, mutta jos kamerat on makkarissa ja äärettömän arvovaltaisen tahon asettamina, eihän daami voi totuutta muuttaa ...
- kaikki.löytyy.netistä
Minkä heIvetin takia jonkun venäläisen vakoojan tarvitsisi selvittää merenkulkuväyliä ja syvyyksiä, kun ne on kaikille julkista tietoa?
- ei-löydy
Tästä puhuttiin jo pari päivää sitten ja sinulle, trolli, vastattiin mm. näin:
Et kai sinä kuvittele, että merenkulkulaitoksen kartoissa on metrin tarkkuudella piirretty merenpohja?
Eli mitä sillä julkisella tiedolla tekee kun pitää suunnitella venäläisten sukellusveneiden huoltoa ja liikkeitä Suomen saaristossa ja rakentaa tunneleita...? - dittolainen
"mitä sillä julkisella tiedolla tekee kun pitää suunnitella venäläisten sukellusveneiden huoltoa ja liikkeitä Suomen saaristossa ja rakentaa tunneleita...?"
- raharuhtinas
Miksi jollakin venäläisellä ei saisi olla 3 milj. euroa ja 180 000 dollaria Turun saaristossa oevassa mökissään varastosssa venelomailua varten? Polttoaine on Suomessa hyvin kallista.
Pääministeri Medvedeviäkin vallan nauratti suomalaisten vainoharhaisuus.- ViikkoPalkanmaksu
Arvaappa paljonko jäi löytymättä?
Tuolla summalla maksetaan työntekijöiden palkat viikoittain. Asuminen ei ole halpaa Suomessa. - mnjaah
Miksi jollain venäläisellä on ylipäätään oikeus olla Turun saaristossa?
Ei suomalaisellakaan ole oikeutta asustaa kotiseudullaan kannaksella.
- Mobsterit
Ukraina = kasaarijuutalainen = mafia ..
- HerneJaKääpiö
Trolli eksyi aiheesta.
Ei yllätä, mutta kertoo paljon herneestä.
- Airiston.kelmit
Kuka tallentaa veropetoksensa 200 teraan dataa...?
Se 200 teraa tietoa on siis peräisin Saaristolla meren pohjassa sijaitsevien datakaapelien kuuntelusta.
https://twitter.com/pmakela1/status/1045561271314255872 - Odotellaan
Brittien kaasujuttu on alkanut selvitä askei askeleelta. Niin käy tässäkin tapauksessa.
- yhteys-löytyy
Novaya Gazeta kysyy "Miksi Suomen viranomaiset nostivat aseet venäläisiä putkimiehiä kohti?"
https://www.novayagazeta.ru/articles/2018/09/30/78001-zdes-rusyu-pahnet
Melnikov haki Unkarin passia SAMAAN AIKAAN kuin VENÄJÄN TIEDUSTELUPALVELUN Sergei Naryshkin... (ja useat valtionjohtoisten yritysten johtajat, poliitikot ja em. Naryshkinin sukulaiset).
Pavel Melnikovin passi:
https://twitter.com/lennutrajektoor/status/1046536578783432704
https://twitter.com/lennutrajektoor/status/1046511914791178240
Gleb Jereminin passi:
https://www.novayagazeta.ru/articles/2018/09/30/78001-zdes-rusyu-pahnet
(Huom, kuvat passeista voivat olla väärennöksiä.) - ryssä-rysän-päältä
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/68da92ca-eb3a-4cfc-937e-12012b910bfb_u0.shtml
Iltalehti kertoo Airiston Helmi Oy:n päärakennuksen kellarissa olleen viestikeskus useine teknisine viestintälaitteineen.
Laitteiden tekninen taso oli huomattavasti korkeampi kuin yrityksen ilmoittama matkailukäyttö edellyttäisi.
Siis harrastiko Gleb, Pavel ja muut venäkit radioamatööritoimintaa kellarissa Suomessa?
Kaikillahan meillä on mökillä tietokonehuone sijoitettuna pommituksen kestävään bunkkeriin, eikö, ja kaikissa "morsettaa" merenpohjan tutkimukseen perehtynyt ammattilainen?
Haha.
Tutkinnanjohtajan mukaan kellareista löytyi ja takavarikoitiin myös tallennusalustoja.
Vakoilua tämä on, eikä mitään talouspetostelua mökkibisneksen varjolla. - breaking-news
https://www.is.fi/digitoday/art-2000005851012.html
Viranomaisilla menossa valmiusharjoitus salaisessa paikassa Etelä-Suomessa
Tieto18-harjoituksessa harjoitellaan tilannetta, jossa Suomi on joutunut usean yhteiskunnalle tärkeän toiminnon pettämisen jälkeiseen kriisitilaan.- MinäKysyn
Onko ajankohta puhdas sattuma vai paljastaako se jotain mitä meille ei ole kerrottu?
- gar-nix
MinäKysyn kirjoitti:
Onko ajankohta puhdas sattuma vai paljastaako se jotain mitä meille ei ole kerrottu?
Meille ei ole kerrottu vielä mitään.
- suomettuneet
Naapurit yrittivät pysäyttää Airiston Helmen toiminnan valittamalla kymmeniä kertoja poliitikoille ja hallinto-oikeuksiin. Venäläisyhtiön hankkeet vain laajenivat.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/saariston-rahalinko-nain-rakentajat-ja-poliitikko-tienasivat-airiston-helmella-viranomaiset-seurasivat-sivusta/?shared=1042707-d4d6b5d2-4
- jäljet-piiloon
Hauskaa seurata Venäjä -trollien argumentointia tyyliin "No jos Venäjä nyt haluaisi sitä tai tätä niin tuskin se tekisi sitä tai tätä".
Tuttua taktiikkaa tapauksista Salisburyn isku, MH-17, Krimi, Ukraina... - Nimiherkki
Suomessa paranoialle naureskelleen Venäjän pääministerin Medvedevin oma avustaja kytkeytynyt hämäriin maakauppoihin.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/mielipide-kotimaa/medvedev-puhuu-paranoidisesta-ajattelusta-oma-avustaja-kytkeytyi-hamariin-maakauppoihin/ - globalisaation-tuulet
https://www.iltalehti.fi/uutiset/2015120920799966_uu.shtml
Venäjä varautuu Suomen rannikon valtaamiseen
Kirjan mukaan Putin allekirjoitti neljä kuukautta sitten doktriinin, joka hyväksyy Suomen etelärannikon valtaamisen konfliktitilanteessa.
http://www.suomensotilas.fi/putinin-venajan-uusi-doktriini/
Vuosina 2005 – 2010 Venäjällä ilmestynyt neliosainen “Uusi Venäjän doktriini” määrittää Venäjälle kaksi kaikenkattavaa strategista tehtävää. Aluksi pitää palauttaa Venäjän imperiumi, mutta lopullisena tavoitteena on nousta Yhdysvaltojen tilalle globaaliksi maailmanmahdiksi.- löytyi_jo
Siinähän se.
- siinä-siinä
löytyi_jo kirjoitti:
Siinähän se.
!!!
- suomettumisen-hinta
On käsittämätöntä kuinka tämä sama touhu on saanut jatkua näin kauan:
https://yle.fi/uutiset/3-8616470
Venäläiskopterit hämmentävät Paraisilla ja Haminassa – luvat ja reitit hämärän peitossa
Turun saaristosta maa-alueita ja saarikohteita hankkineen venäläistaustaisen Airiston Helmi -osakeyhtiön helikopteriliikenne herättää hämmennystä Länsi-Suomessa. Myös Haminassa on huomiota herättävän vilkasta venäläiskopterien liikennettä.
A-studio22.1.2016 klo 14:36 päivitetty 22.1.2016 klo 14:37
Venäläistaustainen Airiston Helmi on rakentanut helikopteriliikenteelle laskeutumisalustoja Turun saaristoon.
Saaristomatkailua vuosien ajan tuloksetta käynnistellyt Airiston Helmi -yhtiö on rakennuttanut useita helikopteriliikenteelle tarkoitettuja laskeutumisalustoja yhtiön omistamille manner- ja saarikiinteistöille Paraisille sekä ulkosaaristossa Turun edustalla.
Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on myöntänyt laskeutumispaikkaluvan yhdelle, Paraisten Ybbernäsissä sijaitsevalle kiinteistölle. Kyseinen lupa on vuodelta 2013. Laskeutumispaikkalupa on myönnetty Moskovassa asuvan omistajan yksityisen ja tilapäisen lentotoiminnan käyttöön.
Naapureiden ja Paraisten kaupungin mukaan helikopteriliikennettä on kuitenkin ollut säännöllisesti vähintään kerrasta kahteen kuukaudessa.
– Mikäli lentotoiminnan luonne on muuttunut, siitä täytyy ensitilassa ilmoittaa Trafille, jotta voidaan käynnistää uusi lupaprosessi, toteaa johtava asiantuntija Matti Tupamäki Trafin ilmailuesikunnasta.
Saarille rakennetuista laskeutumispaikoista ei ole ilmoitettu Trafille, eikä niille ole näin ollen myöskään myönnetty erillisiä laskeutumispaikkalupia.
– Laskeutumispaikkalupaa ei tarvita, mikäli kyseessä on maanomistajan oma tai hänen luvallaan tapahtuva tilapäinen lentotoiminta omien kiinteistöjen alueella. Lupa kuitenkin tarvitaan, mikäli liikennöinti on säännöllistä, selvittää Tupamäki.
Luvanhaltijalla ilmoitusvelvollisuus
Trafi ei valvo tilapäisiä laskeutumispaikkoja ja niille tapahtuvaa lentoliikennettä.
Johtava asiantuntija Matti Tupamäki painottaa, että viranomaisvalvonnan toteutumisen kannalta on välttämätöntä, että luvanhaltija huolehtii itse lentotoiminnan muutoksiin liittyvästä ilmoitusvelvollisuudestaan.
– Luvanhaltijan on omatoimisesti informoitava muutoksista valvovia viranomaisia. Uuden lupamenettelyn avulla lentopaikan pitoluvat saadaan ajantasaisiksi ja sitä kautta valvonnasta vastaavien viranomaisten tietoon.
Tupamäki muistuttaa, että lupaehtojen vastainen lentotoiminta on kiellettyä.
– Trafi suorittaa määräajoin pistokoeluontoisia tarkastuksia. Luvatta lentämisestä seuraa sanktioita.
Tuntemattomat lentoreitit
Airiston Helmen kopteriliikenteen lentoreiteistä on mahdotonta löytää vedenpitävää tietoa. Yhtiön sisältä ei kommentoida asiaa.
Rajavartiolaitoksesta ei luovuteta tietoa siitä, onko yhtiön kopteri ylittänyt itärajaa viime vuosien aikana. Lentoliikenteen virallisina rajanylityspisteinä toimivilta lentoasemilta ei löydy niiltäkään tietoa Schengen-alueelle saapumisesta.
Airiston Helmen omistamien kiinteistöjen sijainnin kannalta Lappeenrannan ja Turun lentoasemat olisivat luontevimmat rajanylityspaikat.
Rajavartiolaitoksen mukaan Airiston Helmi ei ole hakenut rajanylityslupaa myöskään muun kuin virallisen rajanylityspaikan kautta. Tällainen voisi olla esimerkiksi Trafin luvittama, yhtiön oma laskeutumispaikka Paraisten Ybbernäsissä.
– Meidän partion olisi pitänyt käydä yksityiskiinteistöllä tekemässä rajatarkastus, mikäli lupa olisi myönnetty, kertoo apulaiskomentaja Tomi Kivenjuuri Länsi-Suomen merivartiostosta.
Latviasta, ei Moskovasta
Länsi-Suomen merivartiostossa oletetaan, että Airiston Helmen helikopteri on saapunut Suomeen Moskovan sijaan Latviasta. Näin siitäkin huolimatta, että omistaja asuu Venäjällä ja Ybbernäsin laskeutumispaikka on luvitettu nimenomaan yhtiön omistajan yksityistä lentoliikennettä silmälläpitäen.
– Varmuutta ei ole, mutta oletamme näin, koska yhtiön omistama helikopteri on rekisteröity Latviaan. Tällöin kyseessä on Schengen alueen sisärajaliikenne eikä sisärajaliikenteessä edellytetä rajatarkastuksia, selvittää apulaiskomentaja Kivenjuuri.
Vastaava epäselvä rajanylityskokonaisuus löytyy Haminasta.
Venäläisen Rossija Bankin suuromistajiin kuuluva Dmitri Gorelov osti vuonna 2008 veroparatiisiyhtiölleen Dolatus United Corporationille Haminasta kaksi kiinteistöä. Toisella kiinteistöistä sijaitsee yksityinen helikopterikenttä.
Alueella on havaittu jo aika ajoin vilkastakin helikopteriliikennettä.
Suomenlahden merivartioston tiedossa ei ole, että rajanylityslupaa olisi haettu. Gorelovia ei tavoitettu kommenttia varten.
– Ennalta rajanylityspaikaksi määritellyn lentoaseman kautta tapahtuvasta maahantulosta annamme tietoja vain toisille viranomaisille. Linjaus perustuu lakiin henkilötietojen käsittelystä rajavartiolaitoksessa, sanoo apulaiskomentaja Ismo Siikaluoma Suomenlahden merivartiostosta.- ilmeisesti
Jatkunut jo vuodesta....????
1944?
- lääh-puuh
https://twitter.com/YrjoAho/status/1049489968870150144
Myydään yksityissatama. - Anonyymi
Melnikov tavallinen köyhä kirvesmies, joka osaa myös valmistaa pellistä piimäleilin ja jolla on vain kaksio, Lada ja peräkärry. Ei tiedä mistään laittomuuksista, eikä muista olleensa yhdenkään helmen kanssa tekemisissä. Herkkä vanhus on vedetty mukaan likaiseen juoneen, jossa tahrataan samalla myös muita venäläisen mission veljiä. Voi, hän valehtelee niin kovin vähän, sanovat monet kumppanit nauraa röhöttäen.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086937- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493885- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1903479
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482532
- 131924