Totuus Airiston Helmestä

"Onko Airiston helmi
SBoss
25.9.2018 23:50
Suunnattu vahingoittamaan Suomen huoltovarmuutta kriisin sattuessa?"

Sairasta kuvittelua. Se on tarkoitettu turistirysäksi, mutta harjoittaa pääasiassa rahanpesua. Sitä tutkitaan.

"Pitäisikö Suomen liittyä Natoon kun Venäjä pitää jo meitä vihollisenaan?"

Ei pidä. Välit ovat hyvät.

"Mitä menetettävää meillä on ei mitään,voimme vaikuttaa sotakiimaisen naapurimme hyökkäyshaluihin liittymällä Natoon"

Venäjällä ei ole tarvetta hyökätä Suomeen. Riski on lisäksi aivan liian suuri länsikytköstemme takia.
13185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Venäjällä ei ole tarvetta hyökätä yhtään mihinkään, kenen sairaissa aivoissa tällainen ajatus muhii?

Äänestä
  • Tiltu puhuu tiltupotaskaa.

    Venäjällä oli Suur-Venäjä -suunnitelmissaan tarve miehittää Ukrainalle kuuluva Krimin alue ja hyökätä Itä-Ukrainaan.

    1Äänestä

Airiston Helmi-jupakka tarjoaa ennennäkemättömän mahdollisuuden ryssiä viimeisetkin suhteet Kremliin. Yle, HS, IS, IL ovat jo tarttuneet tarttuneet tarjoutuneeseen tilanteeseen.
Mutta riittääkö rahanpesu ja veronkierto syyksi liittyä Natoon?

Äänestä
  • Meillä on hyvät suhteet Kremliin.

    Media on ollut koko lailla asiallinen joitain pieniä toimittajien ja kommentaattorien ylilyöntejä lukuunottamatta.
    Natoon ei olla liittymässä.

    Äänestä

Niin tuollahan rahapesuksi arvioivat n.3 miljoonaa.
Suomalainen tavan kansa häviää verotutkijan mukaan kuitenkin n.7 miljardia Suomalaisten rikkaitten ja firmojen rahanpesussa ja politikkoja se ei kiinnosta yhtään.

Äänestä
  • No eihän sun tiedot ole mikään totuus. Siis käteistä löydettiin n. 3 miljoonaa, se rahanpesu on jotain aivan muuta suuruusluokkaa jota emme vielä tiedä.

    Äänestä

Kaiken mahdollisti kaksi RKP ministerimiestä .

Äänestä
  • Juuri RKP läisten puolustustusministereiden toimesta tämä Lännen mielistely alkoi, tunari presidenttiemme mitenkään puuttumatta ja lopuksi vain itse lisäsivät vettä myllyyn.
    Näyttää kuitenkin siltä että tämä yletön mielistely ja toitotettu ystävyys ( aivan kuten suomettumisen aikoihin) on nyt tiensä päässä, EU:ta myöden välit viilenee.
    Meilläpäin on tälle tapahtumalle sattuva sanonta : Paskaämpärin sanka katkeaa.

    Äänestä

  • on ollut koko ajan yhdessä sovittu ja presidenttien johdossa.
    Yksittäisillä ministereillä ei ole mahdollisuutta siitä poiketa.

    Äänestä

Pietarin propagandakonttorin naputtelijat näyttävät aktivoituneen Suomen mollaamisessa.

Tosiasia on se, että Suomi ei pelkästään pidä hyviä suhteita länteen vaan me kuulumme länteen, ja olemme Euroopan Unionin jäsenvaltio, ja Suomi tekee syvenevää puolustusyhteistyötä niin Naton kuin muiden yksittäisten läntisten valtioiden kanssa, ja pyrkii myös pitämään hyvät suhteet joka suuntaan.

Äänestä
  • Pystyynpaskantajat nykyisellään nyökkäävät vain päätään suuntaan jos toiseen koska syvä kumarrus vaatisi aina myös pyllistämistä.Pystyynpaskantaminen käy oman suolen päälle mutta harjoittelu auttaa ja kokeneet pystyynpaskantajat päästävät koko lastin kalsareihinsa puku päällä vaikka lehdistötilaisuudessa kesken kättelyn ja nyököttelyn hymyissä suin.

    Äänestä

Meillä ei ole mitään menetettävää jos liittyisimme NATOON.

Venäjään ei pidä koskaan luottaa, niin kuin ei Putiniin. Valehtelee valheen perään.

Venäläiset eivät itsekään luota venäjään. Sijoittavat rahansa mihin tahansa muuhun maahan, mutta ei venäjälle.

Äänestä

Kyllä aikalailla jäljet johtavat Ukrainaan.Toisella vangituista Boriss Iljitsovilla on vankat yhteydet Ukrainaan.Ja toinenkin Gleb Eremin syntynyt silloiseen Neuvostoliittoon kuuluneessa Ukrainassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Upseerismies kirjoitti:

"Onko Airiston helmi
SBoss
25.9.2018 23:50
Suunnattu vahingoittamaan Suomen huoltovarmuutta kriisin sattuessa?"

Sairasta kuvittelua. Se on tarkoitettu turistirysäksi, mutta harjoittaa pääasiassa rahanpesua. Sitä tutkitaan.

"Pitäisikö Suomen liittyä Natoon kun Venäjä pitää jo meitä vihollisenaan?"

Ei pidä. Välit ovat hyvät.

"Mitä menetettävää meillä on ei mitään,voimme vaikuttaa sotakiimaisen naapurimme hyökkäyshaluihin liittymällä Natoon"

Venäjällä ei ole tarvetta hyökätä Suomeen. Riski on lisäksi aivan liian suuri länsikytköstemme takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu