ja kovettumia. Itse hion keskikarkealla santapaperilla siloiseksi, vaikka aika työläältä tuntuu ..valkoista jauhoa tulee.
Eräs sukulaiseni käytti hevosen kavioraspia.
Miten hoidatte kantapään koppuroita?
14
335
Vastaukset
- hioja
Rälläkällä lähtee helposti.
- killy
Mikä laikka, katkaisu vai hionta, 115mm vai 230mm?
- hioja
Pakko käyttää timanttilaikkaa, muut ei pure. Katkaisu / hionta sitten tarpeen mukaan.
- suositan
Ninä hoidatan jalkani Tallinnan kylpylässä. Kävely sujuu kuin tanssi, vaikka on votkalinjalla viettänyt turistielämää.
- Kevytkenkä
En hanki kovettumia. Pesu päivittäin, rasvaus tarvittaessa, kunnon jalkineet, kesällä ilman jalkineita.
- Vieläkevyempi
Ei niitä kukaan hanki. Ne syntyvät erilaisista syistä kuten virheastunta, vääränlainen jalkine, joku jalan / ihon sairaus, verenkierrolliset syyt j n e ... Yleinen hoitamattomuuskin vaikuttaa jotakin tietysti, mutta pelkällä rasvalla kovettuma ei poistu, jos sellaisia omistajansa kantapäihin, päkiään, varpaisiin ... tulee. - hmisillä, joilla on kosteat, aina hikisen oloiset jalat, on kai harvemmin kovettumia.
- Nebraskan.zeebranpaska
Keitän kattilassa jalat sillä köppyrät irtoavat. Toinen konsti on konttia viikko juomalla kossua yhtälinjaisesti. Autuasta pystyjaloin aloittaa loivennus toisella viikolla?
- Terveydenaakkoset
Mitäpä aloittaja jos kävisit edes yhden kerran elämässäsi hyvällä jalkaterapeutilla eli jalkahoitajalla, joka hoitaisi jalkasi hyvään peruskuntoon ja antaisi samalla hyvät kotihoito-ohjeet. Paremmat kuin "santapaperi", sillä kovettumat kannattaa hoitaa kunnolla, koska hoitamaton kovettuma on känsän esiaste ja sitten, jos tulee känsiä eli kova juuripiikki ihoon, niin se on kipeä ja estää kävelemistä.
Hiekkapaperista voisin sanoa sen verran, että diabeetikot eivät saa käyttää edes hiekkapaperiraspia jalkapohjien ihonsa rapsutteluun. Rälläkkäohjeet ovat rivoa huumoria, koska sellaisella laitteella voi mennä koko kantapää. Ja loppukaneetiksi: jalkapohjassa on ihmisen kehon kaikkien paikkojen hermopäätteet ja ne voivat huonosti jos jalka voi huonosti eli on huonossa kunnossa. Jotta mikään ei ole niin kannattavaa hommaa kuin omien jalkojensa hoitaminen.- Köhkerö
Joo kiitos hyvistä neuvoista, rahakysymyshän tuokin.
Nyt liotin puolisen tuntia jalkoja kuumahkossa vedessä pesuastiassa, ja iho kun pehmeni niin aika hyvin sai kynsillä kraaputettua kuollutta ihoa pois. - Hyvänolonhoitoja
Jos et ole diabeetikko niin voit käyttää hellin ottein raspia, on ehkä kuitenkin mukavampi työkalu kuin kynnet. Jalkaterapeutilla käynti maksaa tietysti jotain, mutta juttu on myös niin, että se käynti maksaa itsensä takaisin satavarmasti.
Muistathan rasvata jalkasi em. hommeleittesi jälkeen ja sitten puhtaat pumpulisukat päälle, niin elämä hymyilee.
- Hikosikonike
Ilman kenkiä jaloittelua aina kun mahdollista, hikosi koivet tai ei.
- Xyxy
Käytän Kuolleenmeren suolakuorintaa. Hankaaminen kuulemma vain kasvattaa lisää kovaa osaa.
- dguivneuic
Hyvä tietää; tuoltakin löytyy monta... https://fi.iherb.com/search?sug=dead sea salt&kw=dead sea salt&rank=2
- lypsyvoidetta
Tummelia reilusti ja villasukat jalkaan yöksi. Viikon kuuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1476293- 302216
- 1872059
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101243Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701191- 731057
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241027Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24962Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty43937Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12805