Kuka pelkää Paulaa?

18
Kuuluisan laulun sanat saivat hymyn huulilleni, kun luin 25.9. Ilkan tekstarit-palstaa. Loanheitto on siis alkanut, vaikka en ole vielä edes virallisesti lupautunut ehdokkaaksi. Tekstiviestittelijä on todella tarkasti, ja ehkä pelon vallassakin, seurannut liikehdintääni – kiitos siitä ja tervetuloa tukiryhmääni.

Vakavasti puhuen nimetön kirjoittaja otti esille hallituksen esittämän työsopimuslain muutoksen, joka keventäisi yksilöllisen irtisanomisen kriteereitä alle 20 henkeä työllistävissä yrityksissä.

Mahtoiko kirjoittaja todella olla tietoinen asian taustoista ja mitä esitys toteutuessaan tarkoittaisi? Puskista on helppo huudella – senhän osaa jokainen! Päätösten tekemiseen vaaditaankin jo vastuullisuutta ja ennakointia pitkälle tulevaisuuteen.

Tehyn jäsenistä noin 5 000 työskentelee alle 20 työntekijää työllistävissä yrityksissä. Sote-uudistus ja rakennemuutokset ovat tuomassa yhä lisää yksityisiä yrityksiä sosiaali- ja terveysalalle. Varaudumme siis tulevaan – niin Sinun kuin minunkin hoidon ja huolenpidon suhteen.

Sosiaali- ja terveydenhuollon yrityskentälle ovat nyt jo vahvasti jalkautuneet isot kansainväliset yritykset. Tällaiset veroparatiiseissa toimivat kylmät ja kasvottomat yritykset osaavat varmasti olla jatkossa innovatiivisia ja nähdä lainsäädännössämme porsaanreiän eli houkutuksen organisoimaan yrityksen koon alle 20 hengen kokonaisuuksiin. Tällöin työntekijälle, joka nostaa esille toiminnan tai organisaation mahdollisia epäkohtia, on helppo osoittaa ovea.

Mediassa ovat jo nousseet esille tietyt yritykset, joissa on säästetty vaippoja ja ruokaa. Bisnes jyllää ja vanhuksilla ja vammaisilla tehdään tulosta.

Kun siinä sisar hento valkoinen valittaa esimiehelleen hoidon tasosta ja laadusta, onkin hän hankala työntekijä, josta tulee päästä vähin äänin eroon. Esimiehen vastuullahan tässä tapauksessa on hyvä tulos ja muhkeat osingot omistajilleen.

Onko tämä tekstarit-palstalle kirjoittaneen mielestä oikein? Laittaisitko omaisesi tuohon hoitopaikkaan tai menisitkö itse sinne ilomielin ja makaisit nälkäisenä märissä vaipoissa?

Vitsit taitavat olla tuolloin vähissä, varsinkin, jos nämä isot yritykset polkevat muut alalla toimivat kunnialliset ja asukkaistaan hyvää huolta pitävät yritykset jalkoihinsa epäoikeudenmukaisella kilpailulla.

Valinnanvapaus taitaa silloin enää olla vain pelkkää sananhelinää.

Irtisanomissuojan heikentämisessä on siis kyse tasa-arvosta ja oikeudenmukaisuudesta meille kaikille. Edustamani kansanliike on lähtenyt alkiolaisesta aatteesta pitää huolta niistä, jotka eivät siihen itse pysty, ja toivon sen jatkumista. Siksi minulla on halu siinä myös jatkaa.

Hallituksen esitys vaarantaa perusoikeuksia ja on uhka tasa-arvolle, koska se asettaa työntekijät eriarvoiseen asemaan riippuen työnantajan koosta.

Lakimuutoksen seurauksena työntekijät olisivat työnantajan koon perusteella mm. terveydentilaan tai ikään liittyvissä asioissa työsuhdeturvan kannalta täysin eri asemassa. Tietääkseni nyky-yhteiskunnan yksi suurimpia tavoitteita on työurien pidentäminen ja Suomen velan lyhentäminen.

Lisäksi miesvaltaisilla aloilla irtisanomissuojasta on usein määrätty työehtosopimuksella.

Samankaltaista suojaa ei ole naisvaltaisilla aloilla, joilla tehdään työtä sydämellä, halulla ja ainaisella venymisellä potilaiden ja asiakkaiden hyväksi. Siis meille kaikille nyt ja tulevaisuudessakin. Vähälapsisella ja harmaahapsisella Suomella ei ole varaa heikentää naisten työmarkkina-asemaa.

Ilkan toimittaja Marja Tyynismaa (9/2018) kirjoittaa Twitterissä: ”Ei tarvitse olla ennustaja, jos sanoo, että eduskuntavaalien kampanjoinnista tulee törkeämpi, aggressiivisempi ja mauttomampi kuin aikoihin #vaasanvaalipiiri #vaalikiima #vieläseitsemänkuukautta”.

Paula Sihto (kesk.)

Tehyn valtuuston puheenjohtaja
45847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Näköjään keskustapuolueen mandaatilla sadussa poliittisessa suojatyöpaikassa,
kun voi roikkua virka-aikana mielipidepalstoilla

Äänestä

Kunnantalon suojatyöpaikasta kirjoitettuna kuulostaa hieman oudolta.
Rannollakin kynnöt tekemättä. Syksy on vaikeaa aikaa....

Äänestä

Tämän päivän Ilkan mukaan Paulan kirjoituksessa lukuisia virheitä.
Yrittäjät.

Äänestä

Sihto oli plagioinut suoraan ammattiliittonsa tekstiä.
Keskustapuolueen hallitusohjelma Paulan mukaan täysin pielessä
Itsenäinen?

Äänestä
  • Valittaen on todettava, että Keskustapuolueessa on pasmat sekaisin.
    Vaalikuumetta.
    Liian paljon oman edun tavoittelijoita

    Äänestä

  • Kautta vuosikymmenten maalaisliitto-keskusta on tullut tunnetuksi palkkatyötä tekevien esitaistelijana. Paula jatkaa tätä kamppailua.

    Kaikille tehyläisille on varmistettava julkishallinnollinen, pitkä ja leveä (kotimainen) leipä.

    Äänestä

  • Alex_Embryo kirjoitti:

    Kautta vuosikymmenten maalaisliitto-keskusta on tullut tunnetuksi palkkatyötä tekevien esitaistelijana. Paula jatkaa tätä kamppailua.

    Kaikille tehyläisille on varmistettava julkishallinnollinen, pitkä ja leveä (kotimainen) leipä.

    Niin olihan tuo tarkoitettu ironiaksi?

    Äänestä

Paulaa pelätään todella paljon.
Onko keskustalaiset lokakampanjat avattu?

Äänestä
  • Paulan veroparatiisi: Paulan vaalivelkoja maksettu taulukaupoilla ja kökkähommilla, joista ei ole maksettu veroja

    Äänestä

  • Hyvin näyttää keskustan sisäinen loanheitto alkaneen.

    Äänestä

  • Veroparatiisi kirjoitti:

    Paulan veroparatiisi: Paulan vaalivelkoja maksettu taulukaupoilla ja kökkähommilla, joista ei ole maksettu veroja

    Onko myös perunakuokkia käytetty maksuvälineinä

    Äänestä

Olipa Paulalta hieno kirjoitus taas lehdessä. Paula on selvästi Alkiolainen, pienen ihmisen asialla puolustaessaan irtisanomislain heikentämisesitystä.
Olisikin mielenkiintoista kuulla keskustan toisen ehdokkaan, Risto Lahden mielipide esitettyn lakiluonnokseen?
Koska olen varma että Risto ja hänen tuijoukkonsa ovat aktiivisia näillä loanheittopalstoilla, pyydän vastaamaan täällä, joko omalla nimellä tai ilman.

Äänestä
  • Paraskin neuvoja, kun ei uskalla panna omaa nimeään kehiin

    Äänestä

"Lakimuutoksen seurauksena työntekijät olisivat työnantajan koon perusteella mm. terveydentilaan tai ikään liittyvissä asioissa työsuhdeturvan kannalta täysin eri asemassa. "

Pienellä työnantajalla ei välttämättä ole varaa pitää ylimääräisenä/kalliina pitämäänsä henkilökuntaa kuten isolla, jopa monikansallisella toimijalla, joten 19 täysin sivullisen muun työntekijän työpaikat ovat eriarvoisessa asemassa, jos työnantaja ei saa päättää ketkä hän haluaa pitää palkkalistoillaan.
Onko parempi että kaikki 20 joutuvat työttömäksi konkurssin takia, vai että yksi ei toivottu työntekijä saa potkut?

Iso toimija voi potkia pois kenet huvittaa, koska niillä useimmiten on varaa maksaa korvauksia, jos häviää oikeudessa. Pieni toimija sen sijaan on suuressa vaarassa joutua konkurssiin, koska on jo valmiiksi pakotettu etsimään säästöjä sen yhden irtisanomisen muodossa.

Äänestä
  • Hän kyllästyi äljäkoplaan.
    Niin minäkin ja moni muu.

    Äänestä

Paula Sihto pettyi Ilmajokeen, lähtee ehdokkaaksi Seinäjoella
61
Paula Sihto (kesk.) asettuu ehdolle Seinäjoen kaupunginvaltuustoon. Sihto on istunut kolme kautta Ilmajoen kunnanvaltuustossa.

- Viimeiset neljä vuotta Ilmajoen valtuustotyöskentelyä on leimannut huono ilmapiiri. Aiheettomat valitukset, tutkintapyynnöt sekä ongelmat esittelyssä ja valmistelussa ovat kypsyttäneet ratkaisuani.

Sihto lisäsi, että myös oman ryhmän hajoaminen on ollut surullista katsottavaa.https://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/paula-sihto-pettyi-ilmajokeen-lahtee-ehdokkaaksi-seinajoella-1.1249864

Äänestä
  • Ennakoi kuntaliitosta?

    Äänestä

  • Paula Sihto. Nuorissa on tulevaisuus. Ei vanhoissa korruptiokepulaisissa

    NKL:n järjestöpäällikkö vuosilta 1979 - 1983 ei valitettavasti edusta enää
    nykynuorten aatoksia.
    Kaikki mukaan haukkumaan nykynuoria

    Äänestä

  • Tehyn jäsenmaksurahoja Paulan vaalikampanjaan.

    Paulan veroparatiisi. Ammattiliitot eivät Suomessa maksa veroa
    pääomatuloistaan

    Äänestä

  • Tehy valjastettu Paula Sihdon vaalivankkureita vetämääni. Kuka valvoo, etteivät tehyläiset tutki vastaehdokkaiden salaisia terveystietoja luvatta?

    Äänestä

  • Lasse Kononen Ilkassa: Onko Paula Sihto kepun vai demarien linjoilla.
    NeliraajajarrutusSipilän toimille?

    Äänestä

  • Sotesoppa kirjoitti:

    Tehy valjastettu Paula Sihdon vaalivankkureita vetämääni. Kuka valvoo, etteivät tehyläiset tutki vastaehdokkaiden salaisia terveystietoja luvatta?

    Siinä putoaa oma pää, jos menet urkkimaan tietoja luvatta.

    Äänestä

  • Eipä urkkijoita ole juuri joutunut oikeuteen.
    Malliksi muutama poliisi sai sakot.
    Terveydenhoidossa kaveria ei käräytetä

    Äänestä

  • Mahtavaa. Loistavaa. Kukaan ei ole ehdokkaana, mutta loka lentää

    Äänestä

  • Sotesoppa kirjoitti:

    Tehy valjastettu Paula Sihdon vaalivankkureita vetämääni. Kuka valvoo, etteivät tehyläiset tutki vastaehdokkaiden salaisia terveystietoja luvatta?

    MTK on siis veroparasiitti joka ei maksa veroja, Riston vaalivankkureiden vetäjä?
    Hienosti menee keskustalla, sivustaseuraajana ei voi kuin nauraa.
    Paula on valovuoden edellä, kun asioista aletaan puhumaan.
    Oli muuten Ilkka-lehdessä hieno mielipidekirjoitus jossa Paulaa kiitettiin.
    Terveystietojen urkkiminen on tehty jo aiemmin, siiitä on huolissaan ne joilla oli hoitojaksoja Törnävällä. Isä, poika ja pyhä henki.....eipä olisi uskonut kun niin hienoa yrittää esittää.
    Kun ei vaan menisi niin lujaa taas että työryhmien vetäminen käy liian rankaksi, maataloustyöt on jo jäneet muille. Piispakin ojensi politikoinnista.
    Piispalle oli kanneltu myös häiriköinnistä.
    Ehtoollinen väärään kurkkuun, Tuketuu vielä öylätiin

    Äänestä

Paula aloittanut kampanjan, vaikkei kukaan oo vielä ymmärtänyt pyytää häntä ehdokkaaksi

Äänestä

Pelko on, että loanheitto vielä pahenee

Äänestä
  • Ilkassa moittii muita. Tiedotteen yksi pääsuunnittelija.

    Ilmajoelle Paulan tukijoukot ehdottivat, että Risto Lahti luopuisi kansanedustajaehdokkuudesta Paula Sihdon hyväksi

    Kuka painostaa ketäkin

    Äänestä

  • Painostusta kirjoitti:

    Ilkassa moittii muita. Tiedotteen yksi pääsuunnittelija.

    Ilmajoelle Paulan tukijoukot ehdottivat, että Risto Lahti luopuisi kansanedustajaehdokkuudesta Paula Sihdon hyväksi

    Kuka painostaa ketäkin

    Yksi on varmaa kepu pettää

    Äänestä

Järkisyillä olisi viisasta saatella Paula eduskuntaan ja jättää Risto vielä kasvamaan.
Helsinkiläistä teiniä tuskin moni äänestää täällä, joten on maakunnan etu että ehdolla on maakunnan asiat tuntevia henkilöitä. Riston ehdokkuus sataa persujen laariin, uskokaa pois.
Viimeksi jo tehtiin se typeryys että Seppoa rahan ja valheen voimalla tyrkytettiin eduskuntaan. Silloin oli Riston aika. Nyt Helsinki on vienyt Riston ja hänen tulisi ennemmin pyrkiä Helsingistä ehdolle.

Äänestä
  • Tommi Mäen kannattajat käyvät kampanjaa Tomin isän omistamalla Seolla

    Kuka painostaa ketä

    Äänestä

Onko siinä jotain väärää?
Keskustalaiset voi mennä ABC:lle sielä on Paulan tukijoukot, Ristolla taitaa olla Ruskeanreiän Shellillä Helsingissä oma tukiryhmä, kun en noista hesalaisista niin tiedä.
Kepu koittaa heittää paskaa joka väliin, on se tyhmää porukkaa. Ahtiko se sielä pääsontijana toimii? Onko vähän katkera kun ei päässyt ehdokkaaksi. Ei kyvyt riitä. Suksi ei luista ja sukuvika vaivaa.

Äänestä

Menee vähän offtopic, mutta kaikenlainen keinotekoinen sääntely työllistämisessä vain lisää työttömyyttä. AY-liikkeet saisi kaikki lakkauttaa, koska niiden pelossa työllistämiskynnys on hirveän korkea.

Jos työntekijän saisi palkata täysin vapaasti ilman keinotekoisia sääntöjä, hyvä työntekijä saisi hyvän palkan ja huonompi saisi miettiä uudemman kerran, että mitä oikein osaisi tehdä.
Huonoa kun kukaan ei ota edes ilmaiseksi riesakseen, vaikka riskiä ei olisi.
Tässä lainaus eräästä kokeilusta: " sovimme Rakennusteollisuuden kanssa kuuden euron työkokeilusta. Rakennusalaa tuntemattomat, erityisesti nuoret, saisivat mahdollisuuden kokeilla alaa ilman riskiä työnantajalle sen enempää kuin työntekijällekään, Kyösti Suokas kirjoittaa.

Hän sanoo uskoneensa, että kokeilijoita löytyisi satoja, huonoimmassakin tapauksessa kymmeniä. Suokas oli optimistinen kokeilun alkaessa vuonna 2016.

− Alku olikin lupaava. Ympäri Suomea järjestettyihin tiedotustilaisuuksiin tuli paljon porukkaa eri rakentamisen toimialoja edustavista yrityksistä. Siihen se jäikin. Vuoden päästä kokeilu lopetettiin, kun yksikään yritys ei ollut ottanut ensimmäistäkään kokeilijaa töihin"

Koko juttu löytyy täältä https://www.verkkouutiset.fi/ay-johtaja-yhtaan-tyontekijaa-ei-otettu-toihin-6-euron-tuntipalkalla/

Äänestä

  • Sen kyllä uskon,että nuorkokoomuksen vatula lössikkä ei kelpaisi raksalle töihin.

    Toisin sellainen itse luulee, narukädet ei ole se suurin ongelma sellaiselle työllistymiselle, vaan heikko pää, joka saa aikaan nuo kirjoitustensa "viisaat sisällöt".

    Kyllä Tuuri sittenkin oli oikeassa: "Pohojaanmaalla kaikki viisaus on vanahoos naisis"

    Ja mistä lähtien tuollainen 10 vuotta nettipalstoilla pyörinyt kehäraakki muuten on nuorisoa? Juice on vielä haudassakin nuorempi kuin kokkarekuikelo syntyessäänkään.

    1Äänestä

Montako lakkokenraalia Ilmajoella on?

Äänestä
  • Yksi kovettu kommari Atrialla vain, välillä hän on myös persumyötäinen.

    Äänestä

MTK:N Risto Lahti ja EK:n Tom Of Maci-Trump
Kyllä on köppääsiä ehdokkaita, Hesasta ja Waasasta

Äänestä

Paula aloitti uuden keskustelun:Paula Sihto eduskuntaan

Onko ilmoittanut halukkuudestaan virallisesti. Kysyjää ei vielä ole ollut

Äänestä
  • Me Ilmajoen Alkiolaiset tuemme nyt Paulaa joka on selbästi inhimillisempi vaihtoehto kuin muut keskustn ehdolle pyrkivät.

    Äänestä

Paula Tehyn lakkokenraalina haluaa viedä ruuan koululaisilta ja vanhuksilta.
Koska lopetetaan sairaiden hoito?
Lakkoilulla vaikeutetaan sivullisten elämää.
Lakkokohteet mietittävä uudelleen

Äänestä

Narsisti. Voi aviomiestä. Oltava hiljaa

Äänestä
  • Jälkeensä jättää savuavia raunioita. Väärinkohdellut voivat kostaa.
    Älä ota selkävoittoja, varoitteli Johannes Virolainen aikoinaan

    Äänestä

  • Ikävää tämä keskustalaisten loan heitto toistensa niskaan. Sataa suoraan kokoomuksen laariin.

    Äänestä

  • Mitä sanottavaa on tämän hirmuhallituksen tekemisistä

    vai onko mitää

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SePolle kirjoitti:

18
Kuuluisan laulun sanat saivat hymyn huulilleni, kun luin 25.9. Ilkan tekstarit-palstaa. Loanheitto on siis alkanut, vaikka en ole vielä edes virallisesti lupautunut ehdokkaaksi. Tekstiviestittelijä on todella tarkasti, ja ehkä pelon vallassakin, seurannut liikehdintääni – kiitos siitä ja tervetuloa tukiryhmääni.

Vakavasti puhuen nimetön kirjoittaja otti esille hallituksen esittämän työsopimuslain muutoksen, joka keventäisi yksilöllisen irtisanomisen kriteereitä alle 20 henkeä työllistävissä yrityksissä.

Mahtoiko kirjoittaja todella olla tietoinen asian taustoista ja mitä esitys toteutuessaan tarkoittaisi? Puskista on helppo huudella – senhän osaa jokainen! Päätösten tekemiseen vaaditaankin jo vastuullisuutta ja ennakointia pitkälle tulevaisuuteen.

Tehyn jäsenistä noin 5 000 työskentelee alle 20 työntekijää työllistävissä yrityksissä. Sote-uudistus ja rakennemuutokset ovat tuomassa yhä lisää yksityisiä yrityksiä sosiaali- ja terveysalalle. Varaudumme siis tulevaan – niin Sinun kuin minunkin hoidon ja huolenpidon suhteen.

Sosiaali- ja terveydenhuollon yrityskentälle ovat nyt jo vahvasti jalkautuneet isot kansainväliset yritykset. Tällaiset veroparatiiseissa toimivat kylmät ja kasvottomat yritykset osaavat varmasti olla jatkossa innovatiivisia ja nähdä lainsäädännössämme porsaanreiän eli houkutuksen organisoimaan yrityksen koon alle 20 hengen kokonaisuuksiin. Tällöin työntekijälle, joka nostaa esille toiminnan tai organisaation mahdollisia epäkohtia, on helppo osoittaa ovea.

Mediassa ovat jo nousseet esille tietyt yritykset, joissa on säästetty vaippoja ja ruokaa. Bisnes jyllää ja vanhuksilla ja vammaisilla tehdään tulosta.

Kun siinä sisar hento valkoinen valittaa esimiehelleen hoidon tasosta ja laadusta, onkin hän hankala työntekijä, josta tulee päästä vähin äänin eroon. Esimiehen vastuullahan tässä tapauksessa on hyvä tulos ja muhkeat osingot omistajilleen.

Onko tämä tekstarit-palstalle kirjoittaneen mielestä oikein? Laittaisitko omaisesi tuohon hoitopaikkaan tai menisitkö itse sinne ilomielin ja makaisit nälkäisenä märissä vaipoissa?

Vitsit taitavat olla tuolloin vähissä, varsinkin, jos nämä isot yritykset polkevat muut alalla toimivat kunnialliset ja asukkaistaan hyvää huolta pitävät yritykset jalkoihinsa epäoikeudenmukaisella kilpailulla.

Valinnanvapaus taitaa silloin enää olla vain pelkkää sananhelinää.

Irtisanomissuojan heikentämisessä on siis kyse tasa-arvosta ja oikeudenmukaisuudesta meille kaikille. Edustamani kansanliike on lähtenyt alkiolaisesta aatteesta pitää huolta niistä, jotka eivät siihen itse pysty, ja toivon sen jatkumista. Siksi minulla on halu siinä myös jatkaa.

Hallituksen esitys vaarantaa perusoikeuksia ja on uhka tasa-arvolle, koska se asettaa työntekijät eriarvoiseen asemaan riippuen työnantajan koosta.

Lakimuutoksen seurauksena työntekijät olisivat työnantajan koon perusteella mm. terveydentilaan tai ikään liittyvissä asioissa työsuhdeturvan kannalta täysin eri asemassa. Tietääkseni nyky-yhteiskunnan yksi suurimpia tavoitteita on työurien pidentäminen ja Suomen velan lyhentäminen.

Lisäksi miesvaltaisilla aloilla irtisanomissuojasta on usein määrätty työehtosopimuksella.

Samankaltaista suojaa ei ole naisvaltaisilla aloilla, joilla tehdään työtä sydämellä, halulla ja ainaisella venymisellä potilaiden ja asiakkaiden hyväksi. Siis meille kaikille nyt ja tulevaisuudessakin. Vähälapsisella ja harmaahapsisella Suomella ei ole varaa heikentää naisten työmarkkina-asemaa.

Ilkan toimittaja Marja Tyynismaa (9/2018) kirjoittaa Twitterissä: ”Ei tarvitse olla ennustaja, jos sanoo, että eduskuntavaalien kampanjoinnista tulee törkeämpi, aggressiivisempi ja mauttomampi kuin aikoihin #vaasanvaalipiiri #vaalikiima #vieläseitsemänkuukautta”.

Paula Sihto (kesk.)

Tehyn valtuuston puheenjohtaja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu