Suomi on alennettu Ruotsin kilveksi!

Svekoeliittimme on alentanut maamme Ruotsin alusmaaksi ja siksi se on tehnyt ainoasta naapurimaastamme vihollisen! Vastoin Suomen ja suomalaisten suurta etua.
10140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ruotsinmielinen eliittimme on pahin maanpetturisakki historiassamme.

Joka ei tätä faktaa tajua, ei tajua mitään maastamme ja sen historiasta.

Äänestä

Suomen kielipolitiikka hyödyttä Ruotsia noin miljardi euroa joka vuosi. Sama kuin jokaisesta budjetista Suomi siirtäisi tuon summan Ruotsin budjettiin. Tajuatteko? Kyse ei siis suinkaan ole pelkästään koulujen pakkoruotsista, kuten vähättelijät väittävät!
Lisäksi maamme ruotsinmielinen eliitti hyödyttää Ruotsia Suomen kustannuksella myös MUISSA politiikan aloissa, kuten talous- , ulko- , turvallisuus- ja mamupolitiikoissa, Vieläkö joku ihmettelee, miksi Ruotsi on Suomea niin paljon vauraampi maa!!??

Äänestä

keskustelee taas itsekseen. Lähtökohtana on kuvitelma Ruotsista vihollisvaltionamme, vaikka millään muulla maalla ei ole yhtä hyvää naapuria. Sen jälkeen Eikka siirtyykin sujuvasti suomenruotsalaisiin. Lopulta päästään valtion budjetin kautta todistamaan mikä on syypää ihan kaikkiin kuviteltuihinkin ongelmiin.

t. Kieliaktiivi

Äänestä
  • Vai kuvitelma!? Ilman Venäjän Suomen valtausta v. 1809 koko suomalaisuus olisi jo tuhottu ruotsalaisten toimesta jo aikaa sitten.

    Sitä paitsi, kuules Einari. Avaus ja aiemmat kommentit suuntauivat SUOMEN svekoeliittiä vastaan. Ei niinkään Ruotsia vastaan.

    Ruotsalaiset ovat vain tyypillisen itsekkäitä suomalaisuuden halveksijoita. Tietysti he korjaavat hyödyn, jonka svekoeliitimme heille tarjoaa!

    Äänestä

  • Veikkaanpa, että olet ruotsinkielinen tai ainakin ruotsinmielinen kieliaktiivi eli ns. nettisveko?

    Itse asiaan liittyen: Oletko sinä tosiaan sitä mieltä, että Suomen tulee hyödyttää Ruotsia omaksi tappiokseen, jotta pieni rälssivähemmistö saisi etuilla loputtomiin?!

    Kysymys on retorinen koska TIEDÄN teikäläisten olevan niin inhaa porukkaa!

    Äänestä

  • Olen molemman vanhempani puolelta kannaksen Karjalan ruotsinkielisiä. Siellähän niitä on ihan tunnokseksi asti sinun kuvitelmissasi.

    Hyvä kuitenkin, että myönnät asenteesi. Tietoa sinulla ei ole mistään.

    Äänestä

  • Tosiaan kirjoitti:

    Olen molemman vanhempani puolelta kannaksen Karjalan ruotsinkielisiä. Siellähän niitä on ihan tunnokseksi asti sinun kuvitelmissasi.

    Hyvä kuitenkin, että myönnät asenteesi. Tietoa sinulla ei ole mistään.

    Hehheh!? Kyllä minä teidät nettisvekot tunnen. Esitätte aina olevanne niin suomenkielisiä näissä nettikeskusteluissa, että tekee mieli laulaa Suomen Laulu! ;-)

    Äänestä

Aloittaja on trolli. Älkää vastailko.

Äänestä
  • Ottako nettisvekoa TOTUUS niin paljon pattiin?! ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alusmaalainen kirjoitti:

Svekoeliittimme on alentanut maamme Ruotsin alusmaaksi ja siksi se on tehnyt ainoasta naapurimaastamme vihollisen! Vastoin Suomen ja suomalaisten suurta etua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu