Bussikuski sai pikapotkut, kokee tilanteen

oikeusmurhana
https://pt-media.org/2018/09/28/bussikuski-sai-pikapotkut-kokee-tilanteen-oikeusmurhana/
Espoolainen Länsiväylä-lehti kertoo, että Ison Omenan pysäkillä bussikuskin ja somalitaustaisen miehen välille syntynyt käsirysy on johtanut kuljettajan välittömään erottamiseen.

Kuljettaja kertoo Länsiväylälle, että kyse on oikeusmurhasta.
57957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

No mä justihin tuon arvasin....perkkele...hyvä että sä löit...heh

Äänestä
  • No vedä laakkoosi (käteesi) ammattiliittohomoh

    Äänestä

  • gfds kirjoitti:

    No vedä laakkoosi (käteesi) ammattiliittohomoh

    Täh? Ja säkö puollat tuota uhriutuvaa somalihäirikköä?????

    Äänestä

  • Tuo tyyppi kopioi aloittajan nimimerkin (tuon gfds:n).

    Äänestä

Videolla näytti kyllä siltä, että asiakas löi ensin. Ei suostunut poistumaan bussista vaikka ei ollut lippua.

Äänestä
  • Kuskilta meni työ. Ja nämä sossunelätit selviävät raiskauksestakin ehtoollisella.

    Äänestä

  • Lopputulema tästä keissistä: Kuski menetti työnsä ja elätit matkustaa jatkossakin ilman lippua

    Äänestä

Mitä nuo kuskit puuttuvat noiden pummien lippuihin? Soittaisivat vartijan paikalle. Jenkeissä noita vartijoita ja poliiseja notkuu joka kulmassa ja niitä on siellä vähän liiankin paljon. Suomessa ilmeisesti ei koskaan saa ketään heti paikalle kun tarvitaan. Ketään ei kannata ruveta lyömään ei se mitään auta kuten jo nähtiin.

Äänestä
  • Eihän se auta, ei. Mutta lyömiseen vastaaminen lyömällä on melko yleinen ja ymmärrettävä reaktio.

    Ja mitä siten lienee taustalla jo aikaisemmista tapahtumista. Ei ole bussikuskilla helppoa näinä päivinä.

    Äänestä

Ei pitäisi kiihtyä noin paljon yhden pummilla matkustavan (vaikka niitä on ollu useamminkin) takia koska loppujenlopuksi asia on kuskille aivan yhdentekevää, helpommalla pääsee kun ei puutu asiaan. Voi huomattaa suullisesti, tehdä reklamaation jonnekkin minne se kuuluu tehdä. Tyhmä kuski, mihin älli loppuu niin nyrkit jatkaa.

Äänestä
  • Oliko kuski suomalainen vai ulkomaalainen? Aikoinaan 90-luvulla kun kamppi oli vielä aukio ilman nykyistä kauppakeskusta, sai joku italialaisen näköinen kuski raivokohtauksen ja juoksi bussista ulos ja jätti matkustajat bussin sisään moneksi minuutiksi. Tuolloin kun nettiä ei vielä ollut kännykässä, eikä muuallakaan ei ketään potkuja saanut. Nykyään ajat ovat toiset.

    Äänestä

  • Jokin aika sitten somalitaustainen taksikuski pysäytti autonsa keskelle Mäkelänkatua ja ryhtyi käymään asiakkaan kanssa hintaneuvottelua siinä kadulla - nyrkein.

    Äänestä

Eipä noihin busseihin arvaa enää mennä ainakaan illalla. Saa pelätä asiakkaita ja kuksiakin.

Äänestä
  • Ainakaan bussin takaosaan ei kannata mennä tuolloin istumaan, sinne ne hullut yleensä menevät.

    Äänestä

  • Jaa että saa kuksiakin...

    Äänestä

  • Senkun menet vaan illalla bussiin jos kerran siellä saa kuksiakin. Sehän vaan piristää matkantekoa.

    Äänestä

17 vuoden työputki loppui kulttuuriin.

Äänestä
  • Se on herkkää nykyään.

    Juuri yksi eukko sai välittömästi monoa yhdestä huolimattomasti valitusta sanasta.

    Mutta raiskauksesta selviää ehtoollisella.

    Äänestä

  • en.ole.vihainen kirjoitti:

    Se on herkkää nykyään.

    Juuri yksi eukko sai välittömästi monoa yhdestä huolimattomasti valitusta sanasta.

    Mutta raiskauksesta selviää ehtoollisella.

    Ei muuten selviä kuin katolisissa maissa, eikä aina sielläkään!

    Äänestä

  • Niinkö teki ja kusetukseen?

    Äänestä

Nyt stadin kuskit, lakko pystyyn! Myös somalikuskit! Tuo on niin viimeisen päälle epäreilua, että lakko on paikallaan. Ja niin kauan kunnes tuo rehti kuski on otettu takaisin anteeksipyynnön kera!

Äänestä
  • Ei AKT uskalla.

    Äänestä

Sompuille turpiin.

1Äänestä

Joo mä arvasin. Vaikka olis mikä niin asiakaspalvelutyössä oleva ei saa koskaan lyödä asiakasta. Ei tässäkään tapauksessa vaikka asiakas yritti petoksella matkustaa ja yritti lyödä kuljettajaa. Yksi video minkä näin, niin aikamoisen suoraan kuljettaja nyrkillä vetäisi. En sano ettenkö ymmärtäisi kuljettajaa vaan näin se vaan on. Kuljettajan olisi pitänyt odottaa vartioita/poliisia. Kun on tällainen tapaus, niin ei pidä ajatella että vuoro myöhästyy. Olisi vaan odottanut poliisia ja nostanut itse jutun että matkustaja yritti lyödä.

Äänestä
  • Näin se on.

    Karilla oli aikoinaan pilapiirros, jossa tuomari kysyi, että "onko uhrilla mitään esitettävänä puolustuksekseen".

    Äänestä

  • Eihän tää ollut asiakas kun ei maksanut. Vaan pummi ja potkut oli oikeusmurha. Tästä ei hyvä seuraa kun tuetaan näitä etuoikeutettuja pummeja jotka alkaa riehua kuin lapset. Videosta ei näy oliko lyönnissä voimaa vai oliko se lähinnä ele joka ei vammauttanut. Yksi ratkaisu olisi keinoälylukija jota ei voi huijata väärällä lipulla.

    Äänestä

  • Sellainen joka ei osta mitään tai jättää maksamatta ei ole asiakas. Joka ei maksa on renkaan potkija tai tässä tapauksessa varas.

    Äänestä

  • karikin.sai.kenkää kirjoitti:

    Näin se on.

    Karilla oli aikoinaan pilapiirros, jossa tuomari kysyi, että "onko uhrilla mitään esitettävänä puolustuksekseen".

    Karin piirustuksille naurettiin vedet silmissä takavuosina mutta eipä kukaan ymmärtänyt silloin että siinä naurettiin tulevaisuuden suomelle. Nyt on hymyt hyytyneet. Samat tarinat mitkä silloin oli hyvää huumoria ovat nykyisin ehdottomasti kiellettyjä ja haudan vakavia.

    Äänestä

Omituista viestien poistattelua. Onkohan robo kännissä.

Äänestä

Palkankorotuksen olisi ansainnut!

Äänestä

Nyrkillä päähän vaan väkivaltaisille elukoille, ai lopputili, no ollaan sitten kortistossa.

Äänestä

Entäs sitten kun bussissa rupeaa riehumaan terroristi? Paapotaanko niitäkin?
Ei sompuille ilmaisia matkoja! Saihan se edellinenkin potkut, Gleb Simanov, kun yritti estää somppuneitosia kulkemasta pummilla.

Äänestä

Kohta on kaikki kuskit somaleita, niin ei ole tuotakaan ongelmaa. Bussit ei vain enää tuota sitten mitään, kun matkustajina pelkkiä somaleja.

Äänestä

Ei se ole kuskien tehtävä tarkastaa lippuja, vaan ajaa sitä dösää. HSL voisi ottaa mallia, vaikka vähän isommista kaupungeista maailmalla. Ei niissä kuskit mitään lippuja kysele.

Äänestä

vaalitemppu kohta Kokoomuksen oikeusministeri puuttuu asiaan ja kerää pisteet Kokoomukselle.

Äänestä

Somput nauraa ja juhlii jälleen kerran hölmölle, jotka mahdollistavat pummilla matkustamisen.
.
Taas annettiin siimaa näille mustille vetelyksille.

Äänestä
  • Kuskin tilalle tulee joku somppu, joka takaa kaikille muille sompuille ilmaiset bussikyydit koko elämän ajaksi!

    Äänestä

Ja mitä tekee ammattiliitto? Ottiko kantaa laittomaan irtisanomiseen? Järjestikö lakkon? Ehei, SAK:n liitot ovat moraalisesti näiden loisien puolella, koska vasemmistolaisuus, ihana monikulttuurisuus ja yhdenvertaisuuspaskaa.

Äänestä

Miksi helevetissä nuita somaleita elätetään ja ruokitaan Suomessa.
Että ahneet ass pee ärrät ja Pöpilät pääsee vetämään välistä?
Käyttöön heti somalivero, maksakoot nuo Pöpilät myös kaikki somali-kustannukset, saaattana.
Eiköhän järki ala palata.
Siirretään ainakin ne ruokintapaikat Somaliaan.

Äänestä

Työskentelen+tällä+hetkellä+itä-afrikassa+yrittäjänä+ja+voin+kertoa+että+kaikki+afrikan+maat+vihaavat+somaleja,+mikäli+esimerkiksi+somali+(joita+ei+onneksi+ole,+kun+valtio+ei+elätä+ja+hyysää)+tämänhetkisessä+kotikaupungissani+käyttäytyisi+noin,+bussikuski+muiden+matkustajien+kanssa+pieksäisi+tämän+niin,+että+saisi+kiittää+mikäli+jää+henkiin+ja+jos+valittaisi+kohtelustaan,+jonka+omalla+röyhkällä+käytöksellään+on+aiheuttanut+ja+tietenkin+myös+ansainnut,+poliisille,+tulisi+pamppua.+Samaan+hengenvetoon+totean,+että+vaikka+asumassani+maassa+on+väestöstä+35%+muslimeja,+näistä+on+huomattavasti+vähemmän+harmia+kuin+suomessa,+täällä+ei+ostoskeskuksissa+kuljeskele+toimettomat+muslimilaumat+mölyämässä+ja+aiheuttamassa+järjestyshäiriöitä,+täällä+tosin+ostoskeskusten+vartijatkin+ovat+aseistettuja+ja+on+parempi+totella+ja+käyttäytyä,+he+meinaan+eivät+epäile+häiriköihin+sitä+asettaan+käyttää..+Olemme+siis+täällä+samalla+viivalla,+muslimit,+kristityt,+luonnonuskonnot,+kellään+ei+ole+erikoisoikeuksia+niinkuin+muslimeilla+suomessa.Rasismia+täällä+on+paljon,+sen+huomaa+kun+menet+valkoisella+naamalla+yrittämään+hoitaa+virllisia+asioita,+kaikessa+rahastetaan+ja+tehdään+asit+mahdollisimman+vaikeiksi+tai+jopa+mahdottomiksi+hoitaa(rahastuksen+jälkeen+toki)+Eli+rasismi+kohdistuu+valkoisiin+ihmisiin.+Siksi+yhtiöissä+on+poikkeuksetta+paikallinen+yhteysmies,+joka+hoitaa+asioita+virallisien+tahojen+suuntaan.On+joskus+käynyt+mielessä,+että+nämä+rasismista+puhuvat+täysin+pihalla+olevat+maailmanhalaajat+voisivat+edes+kerran+tulla+tänne+tutustumaan,+minkälaista+on+kun+ihonvärin+takia+sorretaan,+suomessa+ei+ole+rasismia,+täällä+on.

Äänestä
  • Tämä oli erittäin hyvä kirjoitus. Jokaisen joka ei muuten usko, pitäisi mennä paikan päälle näkemään se systeemi.

    Äänestä

Itseään saa ja pitää puolustaa, se että siitä tuli tuomio, syö taas lisää päättäjien sytytyslankaa ja se alkaa olemaan kohta palanut loppuun.

Äänestä

Bussikuski yritti estää maailmankansalaisen vapaan liikkuvuuden

Äänestä
  • Onhan se ikävää kun somaliressukan työmatka keskeytyi.

    Äänestä

  • Varmaantöihinmenossa kirjoitti:

    Onhan se ikävää kun somaliressukan työmatka keskeytyi.

    Joutuu somaliparka odottelemaan sossumassejaan seuraavaan päivään..

    Äänestä

  • Varmaantöihinmenossa kirjoitti:

    Onhan se ikävää kun somaliressukan työmatka keskeytyi.

    Kelaan?!

    Äänestä

Väkivalta ei kuulu työnkuvaani. Entäs muilla?

Äänestä

SE JÄRJETÖN BUSSIFIRMA SIIHEN ASTI KUN KUSKI SAA TYÖPAIKKANSA KORVAUSTEN JA JULKISEN ANTEEKSIPYYNNÖN KANSSA TAKAISIN !!!
LÖYTYYKÖ TÄSTÄ KANSASTA YHTEISVOIMAA VÄÄRYYTTÄ VASTAAN !!!

Äänestä

Joskus järkyttyy jo heti aamusta.

Bussikuski sai potkut puolustaessaan ruumiillista koskemattomuuttaan väkivaltaista pummia vastaan!

Äänestä

Niin kauan kuin joku pitää huolta turvallisuudesta ja järjestyksestä tämä femakkohulluuden luoma maahanmuuttajien paapominen jatkuu ja lisääntyy.
Niin kauan kuin nämä suvaitsevaiset saavat elää turvallisessa kuplassaan he voivat paremmuudessaan kohdistaa outoa vihaansa suomalaisia työtätekeviä ja suomessa vastuuta kantavia yleensä miehiä kohtaan.
Koulun opettajat, bussikuskit tai vain ajatusrikolliset, kaikille vain pikatuomio kuin kenttäoikeudessa.
Ja vaikka oikein oikeudenkäynnissäkin, demlahenki ohjaa toimintaa aina tiettyyn suuntaan.
Nämä suvaitsevat, maailmaa syleilevät, miksi he eivät mene katsomaan millaista se elämä on oikeasti kun heidän ehkä ymmärtämättään ajama maailma tulee todeksi.
Sellaisia maita löytyy helposti ja sinne pääseekin helposti. Jos odottaa että todellisuus iskee täällä kotona, silloin ollaan peli jo menetetty.

Äänestä
  • Firmat pelkäävät asiakkaiden boikottia.

    Nyt on syytä miettiä, kannattaako tuollaisten firmojen palveluja käyttää.

    Äänestä

Nyt se on iltalehdellä siirtynyt paikkaan viikon parhaat .

Äänestä

Pitihän se arvata kun tuon videon tässä aamulla näki. Tällekin sankarille kävi ns. Gleb Simanovit. Minä antaisin tälle kuskille ja Simanoville mitalin. Ei mulla muuta.

Äänestä

Miksi muuten aavikkorottia pitää yleensäkään päästää bussiin??

Äänestä

Taasko kaapuakat yrittivä väärennetyillä lipuilla dösään?!

Äänestä

Jos kulttuuriloinen sohasee niin muista kääntää toinenkin poski, ettei rasismikortti heilahda.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


gfds kirjoitti:

oikeusmurhana
https://pt-media.org/2018/09/28/bussikuski-sai-pikapotkut-kokee-tilanteen-oikeusmurhana/
Espoolainen Länsiväylä-lehti kertoo, että Ison Omenan pysäkillä bussikuskin ja somalitaustaisen miehen välille syntynyt käsirysy on johtanut kuljettajan välittömään erottamiseen.

Kuljettaja kertoo Länsiväylälle, että kyse on oikeusmurhasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu