Rasistiksi yleisössä olevaa henkilöä solvanneet bändin jäsenet ovat nyt oikeudessa, missä syyttäjä vaatii kunnianloukkauksesta 20 päiväsakkoa. Tuomio on odotettavissa 2.10.2018. Uutinen löytyy googlella hakusanalla
Tiksi Block Partyn välikohtaus eteni oikeuteen – Syyttäjä vaatii sakkoja kahdelle yhtyeen jäsenelle
Toivottavasti alkaa mennä jakeluun myös vasemmistoväelle ja fanteille että rasistiksi nimittely ei ole OK ja siitä seurauksena voi olla rangaistus. Tähän astihan on saanut aika vapaasti nimetä poliittisen vastustajansa rasistiksi ilman että siihen olisi puututtu.
Tiksi Block Partyn välikohtaus eteni oikeuteen – Syyttäjä vaatii sakkoja kahdelle yhtyeen jäsenelle
Toivottavasti alkaa mennä jakeluun myös vasemmistoväelle ja fanteille että rasistiksi nimittely ei ole OK ja siitä seurauksena voi olla rangaistus. Tähän astihan on saanut aika vapaasti nimetä poliittisen vastustajansa rasistiksi ilman että siihen olisi puututtu.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Melko halvalla pääsee, kun työtön soittajapummi maksaa KORKEINTAAN 20 päiväsakkoa.
No pääasiahan on periaate....
raipparangaistus olisi sopivampi noille...
Ei niin, ei rasisteja saa kutsua rasisteiksi, niille tulee siitä sellaisesta nimittelystä paha mieli. Rasisteja kuuluu kutsua joko "natsisteiksi", tai sitten ihan vaan "lelunatseiksi".
Asiallinen linkitys tapahtumaan ei onnistu, koska ylläpito poistaa?
Linkitykset ovat aina alttiita robomoderoinnin kautta tehtävälle ilkivallalle. Siksi mieluummin hakusanoja kuin linkkejä.
Tämä on valevaltamedian hallinnoima sivusto joka poistaa kaikki heille epämieluisat ja Suomen kansan parasta ajattelevat kirjoitukset.
Nyt nämä huutelijat on tuomittu. Molemmille n. 20 päiväsakkoa ja korvauksia huutelun uhrille yht. 600 euroa.
Tämä oli ennakkopäätös ja siten ihmistä rasistiksi kutsuminen on siis rikollista.
Nyt kaikki rasistiksi kutsutut henkilöt rikosilmoituksia tekemään.
Varmaa rahaa on luvassa.
Onhan se ollut rikollista tähänkin asti, mutta harva viitsii lähteä ajamaan asiaa. Kunnianloukkaus kun on asianomistajarikos eli syyte nostetaan vain loukatun pyynnöstä. Jos sitten todisteet eivät riitäkään niin joutuu itse maksamaan oikeuskulut. Tuolla ei muutenkaan rikastu.
Mutta ihan oikein tämä. Äärivasemmiston harrastamalle rasisti - huutelulle on nyt saatu hintalappu. Jos teillä on tilaisuus huutelijaa näpäyttää eli on tapaus kuvattuna nauhalle tai muuten riittävän hyvin todistettuna niin siitä vaan. Pieni kurinpalautus onkin tarpeen.
Mistä löytyisi linkki tai hakusanat uutiseen Tiksin tapauksen tuomiosta?
Onhan näitä ollut aiemminkin. Vuonna 2014 Helsingin käräjäoikeus tuomitsi ulkomaalaistaustaisen 63 v miehen pysäköinninvalvojaan kohdistuvasta kunnianloukkauksesta kun nuoremman ulkomaalaistaustaisen miehen saatua sakkolapun ryhtyi tämä huutamaan valvojaa rasistiksi ja fasistiksi. Tuossa oli muutakin tapahtumaa mutta päiväsakkoja rapsahti huutelijalle 15 kpl. Valvojat eivät vaatineet korvauksia joten sellaisia ei määrätty.
Tuo vanhempi uutinen löytyy hakusanoilla
mannerheimintie 2012 2014 rasistiksi fasistiksi
Mutta kaiken kaikkiaan kannattaa siis pitää laitteissa tai esimerkiksi kaupan tiloissa äänet tallentava nauhoitus päällä jos arvelee joutuvansa huutelun kohteeksi. Sen perusteella sitten tutkintapyyntö ja jos todisteet riittävät niin syyte eteenpäin. Rasistiksi nimittelyyn voi ja pitää puuttua ennekuin sana kokonaan menettää alkuperäisen merkityksensä kuten se v-kirjaimella alkava haistattelu.
Jos siis löytyy tieto tuosta toisen uutisen alkuperästä niin laittakaa linkin sijaan joko hakusanat millä sitä voi etsiä tai muu tieto esimerkiksi lehden nimi ja uutisen päivämäärä ja kellonaika. Palstan aktivistit yrittävät poistattaa näitä viestejä huijaamalla atomaattimoderaattoria, mikä onnistuu liiankin helposti jos viestissä on linkkejä.
Oikeuden pöytäkirjoja tuomiosta en netistä löytänyt mutta aihetta käsitellään seuraavan videon alkumetreillä:
You Tube: Vihapuhe FM 2.10.2018.
En laittanut suoraa linkkiä koska se olisi vuorenvarmasti poistettu.
Tuomiolauselmasta näkyy osa kyseisessä videossa kohdassa 3:15. Jostakin syystä johtuen tuo tuomio ei ole vielä päätynyt lehtiin vaikka itse tapauksesta ja tuomion antamisesta kansliatuomiona 2.10. onkin maininta oikeuskäsittelyn yhteydessä. Laitetaan linkkiä uutiseen sitten kun sellainen tulee.
Vilkaisin tuon tuomiolauselman loppuosaa. Siinä kerrottiin tähän tapaan:
Syytetyn mielestä rasisti -huutelun sanoma ei ollut kohdistettu yleisössä olevaan henkilöön itseensä vaan kyseisen henkilön edustamaan "poliittiseen agendaan". Syytetty mielestään kohdisti sanomansa paljon näkyvillä olevaa poliittista liikehdintää kohtaan eikä nimenomaan loukkauksen kohdetta kohtaan. Paikalla oli syytetyn mukaan hyvin vähän ihmisiä. Heistä kovinkaan moni ei syytetyn mielestä pystynyt yhdistämään sanomaa nimeltä mainittuun huutelun kohteeseen.
Sitten tuli kappaleen lopussa varsinainen herkkupala: Syytetyn mielestä RASISTI ei ole nykyisin loukkaava sana. Käräjäoikeus oli asiasta eri mieltä.
Onko tuo ajatus että RASISTI ei ole loukkaava sana yleinen käsitys vasemmistoväen parissa vai oliko kyseessä valitettava yksittäistapaus ja ylilyönti?
Kun sanan sisältö määrittää sen loukkaavuuden niin tässähän oli siis rasistiksi huutelija ollut oikeudelle kertomassa rasismiksi nimitetyn toiminnan olevan ainakin omasta mielestään ihan OK ja hyväksyttävää (kun se siis ei ollut loukkaavaa). Vai ymmärsinkö tuon jotenkin aivan väärin?
Älkää määritelkö sanojen sisältöä uudelleen ellette itse halua kokea siitä aiheutuvia seuraamuksia.
Heh heh, oikein arvelimme; suorat linkit sivustoihin jotka ajavat Isänmaamme itsemääräämisoikeuden puolustajiin poistetaan välittömästi.....D
Tuosta juuri suora linkkini poistettiin sääntöjen vastaisesti.
Voisit laittaa asiattomasta poistatuksesta palautteen Suomi24 palautesivulle. Ovat aiemminkin pyynnöstä palauttaneet sellaisia viestejä, jotka on saatu katoamaan robomodea huijaamalla. Ole kohtelias ja huomioi että pyynnön käsittelyyn menee ainakin kaksi arkipäivää.
Kiitoksia palautteesta.
Satunnainen näppäimistön paukuttelija eli minä en jaksa valituksia tehdä ja niiden tuloksia tarkkailla.
Paukuttelen kuitenkin sen verran tekstiä sinne tänne etten edes muista mitä olen minnekin höpötellyt.
Nyt on hyvä että rasistiksi nimittely on määritelty rikokseksi.
Se on suuri juttu.
Tuomiosta ja koko tapauksesta on paljon pöhinää PIF foorumin puolella Yleinen keskustelu - Mahdollisimman yleistä - Syvä pääty - "Rajat kiinni - mielenosoitusten seurantatopic" varsinkin 2.10.2018 illalla. Tämän päivän puolella siellä oli linkki VK - foorumiin jossa loukkausten kohde oli laittanut oikeuden päätöksestä ainakin osan näkyviin omalle sivulleen.
Ainakin osa keskustelijoista ei tiennyt että tuomion kunnianloukkauksesta voi saada myös silloin, kun esitetty loukkava väite on tosi.
Minä en tunne ensimmäistäkään rasistia.
Minä vihaan islamia, muunvärisiä ja maahanmuuttoa yleensä. Painukoot helvettiin maastamme. Ihme nokikeppejä on alkanut näkyä jo meidänkin ennen puhtaassa lähiössämme. Kyräilevät iltaisin ties mitä.
Jos minua haukutaan rasistiksi niin tulen nostamaan kunnianloukkaussyytteen.
Minua on tosin hakuttu myös fasistiksi ja natsiksi. Kun olen kysynyt että mitä ne tarkoittavat ovat älykääpiöt olleet hiljaa.
En *hauku* rasistiksi, mutta jos syrjit ihmisiä ihonvärin tai rodun perusteella niin silloin olet alkuperäisen määritelmän mukaan rorusyrjijä eli rasisti. Mikäli harrastaisit tuollaista toimintaa minun lähiympäristössäni niin todennäköisesti huomauttaisin asiasta, kohteliaasti tietenkin. Jos kohdistaisit sitä ystäviini tai työkavereihini niin saattaisin olla vähemmän kohtelias.
Rasistin määrittelevät teot, ei ajatukset.
Natsiksi ja fasistiksi nimittelyä harrastetaan siksi, että silloin fantit saavat omasta mielestään käyttää väkivaltaa tuota ihmistä kohtaan. Sanat itsessään tarkoittavat vassareille nykyään tätä: "Henkilö joka on minun kanssani eri mieltä maahanmuuttopolitiikasta ja rohkenee sanoa mielipiteensä ääneen vaikka yritinkin vaientaa hänet haukkumalla rasistiksi".
rotusyrjijä eikä rorusyrjijä. Avuton palsta softa ei anna korjata kiroitusvihreitä.
Juicen kappaleessa hyvin sanotaan" allah saapuu kaupunkiin"vihreisiin hän ujuttuu ja muutaman demarin saa.Tai ainakin sinnepäin. Hyvin ajankohtainen sanoitus varsinkin näinäpäivinä.
Viestini poistettiin tuosta sääntöjen vastaisesti.
Totesin siinä että Juice, Irwin ja Kari Suomalainen olvat ennustajia, maahanmuuton vastustajia ja näkivät tulevat vaikeutemme.
Nyt menee maahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin arvioiden mukaan n. 8 000 000 000 euroa / vuosi.
Se on sellainen luku mitä tavallinen ihminen ymmärrä.
Mainittakoon etteivät kaikki hallituksen viime vuosien leikkaukset sitä kata koskaan ikinä milloinkaan.
Maamme on tuhon tiellä.
Tuomio oli lehdessä vasta 4.10.2018
www.vantaansanomat.fi/artikkeli/708960-tiksi-block-partyn-valikohtauksesta-tuomio-muusikoille-sakot-kunnianloukkauksista
Eli tuossapa se virallisesta mediasta luettuna.