Konservatiivikatolilaiset ja Vatikaani II

15141312

Näiden pedofiilipaljastusten takia olen jonkin verran seurannut katolilaisten keskustelua netissä. Olen törmännyt jatkuvasti esim. Youtubessa konservatiivisiin katolilaisiin, jotka ovat voimakkaasti Vatikaani II -kirkolliskokousta vastaan. Koska en ymmärrä muita vieraita kieliä kuin englantia, kaikki nuo keskustelut ovat amerikkalaisia. Onko tämä Vatikaani II:n vastustaminen vain amerikkalaisten konservatiivikatolilaisten juttu vai ovatko suurin piirtein kaikki arvoiltaan konservatiiviset (homoliittojen ja abortin vastustaminen jne.) katolilaiset Vatikaani II:n vastustajia?

6

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta on aina kummastuttanut, miten konservatiiviset katoliset arvostelevat Vatikaanin II kirkolliskokousta. Rooman opin mukaanhan kirkolliskokousten pitäisi olla erehtymättömiä. Ei niitä katolinen voi arvostella.

      Sen sijaan paavi on erehtymätön vain silloin, kun hän julistaa oppia tai moraalia koskevan lausuman ex cathedra, opetusistuimeltaan. Kukaan paavi ei ole vielä koskaan näin tehnyt, joten paavin sanoma saattaa olla virheellistä.

      • 1234567---

        Erehtyneet ovat ja pahasti ! Muutoksia tehdessään.

        Monet tutkijat, myös katolinen kirkko sijoittaa lepopäivämuutoksen vuoteen 364 jKr. jolloin katolisessa Laodikean konsiilissa PAAVI LIPERIUKSEN JOHDOLLA KEHOITETTIIN KIRKON JÄSENIÄ SAPATIN SIJASTA ALKAMAAN KUNNIOITTAA SUNNUNTAITA.

        Jumala kirjoitti sapattikäskyn kivitauluun MUISTA !


    • katolinen_rouva

      Me kaikki aidot katolilaiset olemme konservatiiveja, joten tunnustamme kaikki kirkolliskokoukset kirkon muuttumattoman opetusviran valossa.

      Paavi on toki käyttänyt erehtymättömyyttään "ex cathedra" silloin, kun hän julistanut mm. viimeksi kaksi Neitsyt Mariaa koskenutta dogmia, jotka kaikki aidot kristityt tietenkin muutenkin tunnustavat tosiksi.

      • hedelmistään.puu.tunnet

        Ei kiitos katolisuudelle !


      • Jos paavi ei ole sanonut puhuvansa ex cathedra, hän ilmoittaa oman mielipiteensä, joka voi olla oikea tai väärä.


      • katolinen_rouva

        "Ei kiitos katolilaisuudelle" = Kyllä kiitos pakanallisuudelle, maallistumiselle, materialismille, kommunismille, haureudelle ja ikuiselle kadotukselle.

        Jo 300-luvulla pyhä Cyprianus muistutti, ettei katolisen kirkon ulkopuolella ole pelastusta. Kun katsoo lutherilaisuuden ja muiden lahkojen tilaa, on varsin helppoa nähdä, että niin todellakin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe