Heh heh onpa joukkue, olisiko aika lopettaa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
divarissa on tilaa ja jos sieltä putoo aina voi ruveta pelaamaan pesäpalloa nyt kun on valmentajakin......heh heh heh
Hyvä Skörde, paha kuitti hei..heh heh
Sjk? Seinäjoen juorukerho?
Eiköhän lopeteta tämä piirin pallopoikien ja kuokkajussien hyysääminen ja siirrytään seuraamaan jääkiekkoa ja salibandyä.Nurmon naislentopalloilijoiden perseitä on myös kiva kattella
Joo, se sjk:n rumpuryhmä vois tulla pitämään jäähallille vähän mekkalaa ja nostattaa tunnelmaa. Nythän jäähallis ei ole mitään tunnelmaa, kun väki on hiiren hiljaa. Sinne jäähallille tarttis tunnelmaa, kuten esim Forssan suomisarjajoukkueen kotipeleissä on, siellä on rumpuryhmät, huutosakki ja kaikki.
No oli tosi paha kuitti, voi että. Heh heh heh.
Kjeh kjeh khej
Seinäjoen potkupalloilijat on suuri naurunaihe ympäri valtakunnan. (jumankauta kun naurattaa)
pitäs s-kiekolle kans rakentaa nyt äkkiä joku iso broileri areena ja ostaa rahalla 20 liigapelaajaa...hä? kyllä menis niin kauan kun nousis liigaan sitten niinkun lehmän häntä takas divariin....menestys on kato pääkopalle paha juttu.
Kyllä s-kiekon menestys riippuu ihan juniorityöstä, sieltä niitä pelaajia tulee jos on tullakseen. Suunta on oikea ja oikeita asioita on tehty, esim b-junnut pelaa jo mestistä, ennenhän ne pelasi suomisarjaa. Vuoden päästä pitäisi a-junnujen pelata mestistä, ja siitä pari vuotta eteenpäin, niin pitäisi olla mestistason pelaajia omasta takaa. Ainakin teoriassa siis. Suomisarja ja Mestishän perustuu muutenkin aika pitkälle juniorituotantoon, pelaajat ovat suureksi osaksi 18-25 vuotiaita. Jääkiekkoilijan ura on siis tällä tasolla varsin lyhyt, juniorituotannon on tuotettava siksi jatkuvasti uusia mestis ja suomisarja pelaajia. Ja tuottaahan se...
Koko kaupungille olisi hyvä asia, jos jalkapallo loppuisi veikkausliigassa ja panostettaisiin S-kiekkoon. Jos kaupunki, yritykset ja asukkaat olisi takana niin täällä pelattaisiin todella nopeasti mestistä. Nyt kaikki raha menee jalkapalloon. Jääkiekossa saataisiin oman kylän pojista jo ihan hyvä runko ja kuten aiemmin kirjoitettiin junnutuotanto on hyvällä tasolla.
Allekirjoitan täysin. Olen käynyt S-kiekon junnyjen ja edustuksen peleissä aktiivisesti noin vuoden ja nyt homma näyttää aika hyvältä. Ja olen nähnyt ne todella huonotkin ajat.
Olen jutellut toimarin kanssa muutaman kerran ja pidän hänen ajatusmaailmastaan. Omille kasvateille näytönpaikkoja ja seinäjokisuus kunniaan. Toivottavasti TJ pysyy pitkään S-kiekossa. Olin peliä katsomassa viikonloppuna ja näytti aivan kuolemanväsyneeltä, vaikka ei taida ikää olla edes 30v.
Allekirjoitan täysin. Olen käynyt S-kiekon junnyjen ja edustuksen peleissä aktiivisesti noin vuoden ja nyt homma näyttää aika hyvältä. Ja olen nähnyt ne todella huonotkin ajat.
Olen jutellut toimarin kanssa muutaman kerran ja pidän hänen ajatusmaailmastaan. Omille kasvateille näytönpaikkoja ja seinäjokisuus kunniaan. Toivottavasti TJ pysyy pitkään S-kiekossa. Olin peliä katsomassa viikonloppuna ja näytti aivan kuolemanväsyneeltä, vaikka ei taida ikää olla edes 30v.
Mäenmitäätiedämutta eikö jääkiekko ole harrastajilleen paljon kalliimpi laji? Riittääkö vanhemmilla pätäkkää? Eikö jäähallin ylläpito maksa vuodessa paljon enemmän kuin fudisstadioni? Entäs se OmaSp-stadioni? Eivätkö ne yksityiset tahot halua tuottoa sijoittamilleen 11 miljoonalle? Kaatuisiko stadioni kaupungin syliin? Ja mihin sitä enää tarvittaisiin, jos liigasta putoaisitte?
Jääkiekko on sitä kalliimpi harrastaa, mitä suurempi seura on kyseessä. Jossain Tapparan junnuissa kausimaksut ovatkin ihan eri luokkaa, se karsii jo porukkaa. Mutta kyllä s-kiekon kausimaksut ovat vielä melko siedettäviä. Jalkapallo on toki noin puolet halvepi harrastus, sitä ei käy kiistäminen.
Sen vielä sanon, että pesäpallon suosio juniorilajina on (onneksi) hiipunut, eikä vie enää parhaita päältä. Tästä junioripuutteesta johtuen pesäpallo kuihtuu tulevaisuudessa todella marginaalilajiksi. Sen sijaan salibandy vie pariinsa entistä enemmän nuoria harrastajia, ja se on aika usein kokonaan pois jalkapallolta ja jääkiekolta. Mutta kyllä Seinäjoellakin jos harrastajamääriä mitataan, niin jalkapallo on selkeä ykkönen. Tosin suuri osa jääkiekkojunnuista harrastaa kesälajina jalkapalloa, ja osin toisinpäinkin, tosin osa pysyy jalkapallon parissa myös hallikauden ajan. Että jossain vaiheessa kun oma päälaji valitaan, niin jääkiekko ja jalkapallo ovatkin tietyssä ikäluokassa aika fifty fifty.
Onko vanha äijä lähtenyt kävelemään? Kuka siellä on tj nykyään?
periaatteessa jo vuosia on jääkiekossa junnupohja seinäjoella ollut jääkiekossa parempi kun jaliksessa...lahjakkaat pelaajat lähtee kiekkokouluun lukio iässä vaasaan tai iso osa ilveksen suuntaan....jos tämä olisi tajuttu 15v sitten tai jopa ennemmin olisi s-kiekko ehkä jo liigassa...ehkä.
paini,pesäpallo jalis.....kukaan ei arvosta lätkää lakeuksilla vaikka kaupungissa on kymmeniä huippu pelaajia...harmi
Se on paljon meistä katsojista kiinni, mikä joukkue saa tukea ja sponsorirahaa. Seinäjoen juniorit pelaavat hyvillä sarjatasoilla. mutta edustusjoukkue ei tule ikinä nousemaan mestikseen ilman seinäjokisten tukea. Jalkapallossa katsojat tukivat ja kävivät peleissä ja siitä seurasi ensin nousu ja sitten mestaruus. Oma unelma olisi, että Seinäjoella jalkapallo ja jääkiekko olisivat ykköslajit. Niinkuin isoissa kaupungeissa onkin.
Vittu, että on taas vaihteeks junttia sakkia. Paikallista ja maakunnan isointa ja katsojaluvuiltaan isointa seuraa haukutaan, ja halutaan, että panostetaan johonkin vitun jääkiekkoon. Mutta tottakai mielipiteet on tällaisia kun menee huonommin. Oli eri ääni kellossa mestaruuskaudella. Kannattajaryhmäkin on jokaiselle tällä palstalla huono asia.
No en kyllä ymmärrä mistä nuo katsojaluvut tulevat,pelkkää keltaita ympäriinsä niissä peleissä mitä olen ollut katsomassa,jokin ei täsmää fyysisesti läsnäolevaan määrään.Myydäänkö ottelukohtaisia sponsorilippuja tms ja kaikki myydyt liput lasketaan katsojiksi vaikkei paikalla olisikaan.En tiedä mutta ei täsmää.Itse kuljen melko kaukaa katsomassa koska meilläpäin ei ole vastaavaa tarjolla,uskonkin että yleisö näihin peleihin kertyy hieman laajemmalta alueelta kuin esim.pesäpalloyleisö ,koska pesäpallon pääsarja joukkueita esim etelä-pohjanmaalla on sadan kilsan sisällä neljä.Pesäpalloakin arvostan ,varsinkin koska siellä harvoin näkee ulkomaalaisia viemässä pelipaikkaa omilta junioreilta.
Ei tommosta paskaa ostojoukkuetta kukaan todellinen jalkapallomies tai -nainen kannata. Onko kohta ainuttakaan suomenkielistä nimeä pelipaidassa?
Missä on SJK:n juniorituotanto?
Pelataan molempia niin jalkkista kuin lätkääkin.Lokakuusta huhtikuuhun on lätkäkausi ja potkupalloa huhtikuusta lokakuuhun.Itse olen enemmän kiekkomiehiä kuten valtaosa suomalaisists.
Jääkiekossa tapahtuu ja tulee maaleja.
Mikään ei ole niin pitkädtyttävää kattoa kuin potkupallopeli joka päättyy 0-0.puolet peliajasta ei edes pallo ole pelissä.
Odotan päivää jolloin eka Oscari jaetaan jalkapalloilijalle.
Tämähetkisillä pelitulokailla kpv odottaa ääsjiikoota karsintaotteluun liigapaikasta.
Ei kai ny divariin sentään
Ei kai nyt joukkue, joka pelaa parempaa fudista kuin mestari, voi tippua sarjasta?