Vastoin äärivasemmistolaista propagandaa on syytä tuoda esille tosiasiat. Ns. ensimmäinen tasavalta on taloudellisen, sosiaalisen ja kansallisen edistymisen aikakautta. Talous ja kansalaisten reaalinen ostovoima kaksinkertaistui noina vuosina (todellisuudessa kansantulo asukasta kohden oli lähes kaksinkertainen vuonna 1938 kuin 1913). Saavutus oli huomattava ottaen huomioon sen että tällä välin Suomi oli menettänyt valtavan suuret Venäjän (sisä)markkinat.
Suomi 1919-1938 oli mainettaan parempi
Iloinen-suomalainen
12194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
20 -luvulla Suomalainen yhteiskunta kehittyi ja nousi tasolle, jota esim. monen suuresti jumaloima itänaapurimme ei ole vieläkään saavuttanut.
- näin se vaan on
Lisäksi+työväenpuolue+oli+johtavassa+asemassa+koko+tuon+ajan!
SDP+sai+tuona+aikana+täysin+ylivoimaisen+kannatuksen+Eduskuntavaaleissa!
EDUSKUNTAVAALIT+20-+ja+30-luvulla+(SDP,+KOK+ja+ML)+ääniä+%+++paikkaluku
1919
SDP++++37,98+%++80+(-12)
KOK++++15,71+%+28+(-)
ML+++++++19,70+%+42+(+16)+
1922
SDP++++25,06+%++53+(-27)
KOK++++18,15+%++35+(+7)
ML+++++++20,27+%+45+(+3)+
1924
SDP++++29,02+%++60+(+7)
KOK++++18,99+%++38+(+3)
ML+++++++20,25+%+44+(-1)+
1927
SDP++++28,30+%++60+(-)
KOK++++17,74+%++34+(-4)
ML+++++++22,56+%+52+(+8)+
1929
SDP++++27,36+%++59+(-1)
KOK++++14,51+%++28+(-6)
ML+++++++26,15+%+60+(+8)+
1930
SDP++++34,16+%++66+(+7)
KOK++++18,05+%++42+(+14)
ML+++++++27,20+%+59+(-1)+
1933
SDP++++37,33+%++78+(+12)
KOK++++16,93+%++18+(-24)
ML+++++++22,54+%+53+(-6)+
1936
SDP++++38,50+%++83+(+5)
KOK++++10,36+%++20+(+2)
ML+++++++22,41+%+53+(-)+
1939
SDP++++39,77+%++85+(+2)
KOK++++13,58+%++25+(+5)
ML+++++++22,86+%+56+(+3)+
Poliittisena+taustana+tähän+on+se,+että+kesän+1939+vaaleissa+SDP+sai+39,77+%+äänistä+ja+85+kansanedustajaa.+Punamultahallitus+maalaisliiton+kanssa+oli+toiminut+jo+vuodesta+1937+alkaen.+Kommunistinen+puolue+oli+kielletty+ja+oikeiston+ääriliikkeet+syrjäytetty.+Ei+ollut+sellaista+tilannetta+kuin+1917+tai+osin+vielä+30-luvun+alussakin+ja+kuten+Moskovan+emigrantit+kuvittelivat+vielä+olevan.+Suomalainen+punikki+ei+enää+halunnut+maahan+kommunismia+ja+oli+valmis+ase+kädessä+estämään+sen.
Eli positiivinen kehitys oli sosiaalidemokraattien ja AY-liikkeen ansiota. Jos vielä kommunistien toiminta olisi sallittu, olisi päästy nykyaikaisiin kasvulukeminn, joihin päästiin vasta liittoutuneiden demokratisoitua Suomen 1945 Zdanovin johdolla.
Porvari on aina suurin jarru kaikessa.
Rintamilla sosiaalidemokraatit torjuivat myös vihollisen hyökkäyksen oikeistokellokkaiden kellotellessa takalinjoilla suojaviroissaan.
Sodan+jälkeinen+vasemmistoboomi+lisäsi+hetkeksi+äärivasemmiston+kannatusta.+Kun+kansa+huomasi,+ettei+äärivasureista+ole+vastuunkantoon+niin+heidän+kannatuksensa+on+asettunut+oikealle+ja+todelliselle+tasolle+eli+0,3+%+Eduskuntavaaleissa.
Suomi+kehittyi+porvarilliseksi+ja+siten+pohjoismaiseksi+hyvinvointivaltioksi.
Sodassa+koko+kansa+osallistui+vihollisten+torjuntaan.+Kaikista+sotilasarvoista+suhteellisesti+eniten+kaatui+nuoria+vänrikkejä!
Kyllä se oli pikemmin demokratian irvikuvan aikaa Suomen historiassa.
Todellisuudessa+varsin+demokraattista+aikaa.+Kun+kaikki+puolueet+vapautui+jäi+Bupin+aatteelle+todelliseksi+kannatukseksi+0,3+%!
Suomi oli melko tuntematon lännen massoillekin. Daladier toki ehkä erosi Suomen puolustustaistelun vuoksi. Neuvostoliiton tärkeimmän raaka-aineiden ja tavarantoimittajan Yhdysvaltojen kauppapolitiikka ei muuttunut Suomen takia. Kommunistilait oli yksi asia jota Stalinin miehet käyttivät verkkeena poliota sairastaneelle älykääpiölle idänkaupan jatkamisen puolesta. Kosolahan nimenomaan puolusti länsimaista siviilisaatiota jota basaarikauppias Morgenthaukin väitti puolustaneensa. Suomen ryömäläiset uhkasivat Stakinin tuella polttaa koko pohjolan ja 'luoda uutta'. Puna-armeijalainen meinasi saada ruotsalaista naista jo 1940, Euroopan raiskaajien armeijalainen.
Tätä olen Suomen vasemmistossa aina ihmetellytkin ,miksi he olivat Venäjän bolsevismia vastaan? Ja jopa sotivat puoli aateveljiään vastaan,olemalla ww2:ssa oikeiston puolella? Se on jo aika petturuutta Venäjän vasemmistoa vastaan,enkä ihmettele että nimittävät Suomen vasemmistoa luokkapettureiksi ja fasisteiksi sekä tappoivat tuhansia heistäKarjalassa,olisiko oma vika kenties?Koko Suomen irtautuminen NL:stä v.-17 oli aika hullu toimenpide vasemmistolaisaatteen näkökulmasta katsoen.. Oikeistodiktatuuriahan ei pitänyt sallia millään ilveellä,miksi sitten kävi,miten kävi?
Ero ei ole aatteellinen vaan kansallinen. Parempi itsenäisenä hieman epätäydellisessäkin valtiossa kuin venäläisen saappaan alla.
Tilastot kertovat BKT:n ja ostovoiman noususta mutta se jakaantui äärettömän epätasaisesti joten köyhä oli lähes yhtä köyhä kuin pari vuosikymmentä aiemmin. Rikkaat rakentelivat sen sijaan entistä suurempia ökypalatseja itselleen.
Köyhän tärkein osaamisen laji oli osata olla hiljaa ja kyykyssä. Jos ääntäsi nostit niin olit heti porvarien mustalla listalla eikä työpaikkoja enää löytynyt.
"Tilastot kertovat BKT:n ja ostovoiman noususta mutta se jakaantui äärettömän epätasaisesti joten köyhä oli lähes yhtä köyhä kuin pari vuosikymmentä aiemmin. Rikkaat rakentelivat sen sijaan entistä suurempia ökypalatseja itselleen."
Suomessa tuloerot ovat varsin pieniä ainakin jos verrataan itänaapuriin. Maassa ei liioin ole samaan tyyliin huippurikkaita.
"Köyhän tärkein osaamisen laji oli osata olla hiljaa ja kyykyssä. Jos ääntäsi nostit niin olit heti porvarien mustalla listalla eikä työpaikkoja enää löytynyt. "
Tekevälle löytyy töitä aina. Ei Suomessa ole mustia listoja, mutta jos ei auta itse itseään voi toki jäädä sossun varaan.
Suomessa on joka tapauksessa keskimääräinen kuukausieläke seitsenkertainen itänaaputiin verraten ja työttömyyskorvaus myös moninkertainen naapuriin verraten.
1930-luvulla nopeasti demarien lopetettua laittomien lakkojen tukemisen ja porvarien hylättyä Lapuan Liikkeen.