Nyt se kova maataloustyö alkaakin!

Millähän ihmeellä seuraavan runsaan puolen vuoden sitä jaksaakaan? Ehkä Kanarialle? Sieltä sitten etäviljelyä!!??
11147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Otetaan kiljua! Pankkolle vaan ottamaan!

Äänestä
  • Hommat hoituu etätyönä kännykällä. Köyhät ryhtykää hommiin! Ruiruikutus pois ja hommiin!

    Äänestä

Huoltovarmuutta selvitellään thaimaan lämmössä.
70 000€ vastikkeetontamaataloustukilois kela rahaa tupaa jokatilallisellekeskimäärin ilman mitään kela selvityksiä.


Pks seudulla työtön ei s a mittlttään

Äänestä
  • Ihmetellään nytkun satta.

    Ja täytelään hakukaavekkeita .

    Myös kotiapu auttaa anomuksien täytössä.

    Kivook u n kaikki kela tuki on verovapootaa


    Sipiläjat koonn ji ppii...

    Äänestä

RAHHOORAHHOO! AAAANTAKKEE RAHHOO, saatanaperkeleRAHHOOO!!!

Äänestä

Ihan oli hirvee kesä, viljat meni, elukoiden rehut meni, pernoitakaan ei kuulemma tullut... Tässäkö se suomen omavaraisuus ja turvallisuus? Nyt vedetään sitten lonkkaa taas talvi.

Ikinä en osta enää 'kotimaista' jos on ulkomaista tarjolla.

Äänestä

Suomalaiset on sitten kateellisia. Noloa.

Äänestä

Tukijullit teki keväällä pari viikkoo viljelyä (siis lähtivät aamuisin 'töihin' sen jälkeen kun aamuteevee oli katteltu) kesä maattiin, nyt sitte pari viikkoo viljan puimista tai juurikkaiden nostoa, ja sitten taas tekemättä mitään.

Miten täälä voi olla tällainen porukka, jotka saa järjettömät tukiaiset muutaman viikon työllä?

Äänestä

Suomaliset maksoo sen loisimistuen maalais loisille.
Ei me kateelisia ola mut hlutais loisii ittenkin .

Eikä mksellaallaaan

Vois nitä ylisuurii mataloustukkii leikkaan kun on likattuu muukin tukkii .

Äänestä

I miks ei maatalus lisimistukkii vis leikkaa eikä vaan ana Vaan kasvattaa.
Loisimistuetkelan koravauspiiriin kuin muutkin sosiaalietudet niin se olis tasa veroista.

Muuhun kansan osan piiriin.

Saisite maistaa kelan tukijärjestelmää kuin mutkin suomen kansa .

Äänestä

Meiltäpäin viljanviljelijät lähtivät jo kakkosasunnoilleen Espanjaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


RehtijaAhkera.maajussi kirjoitti:

Millähän ihmeellä seuraavan runsaan puolen vuoden sitä jaksaakaan? Ehkä Kanarialle? Sieltä sitten etäviljelyä!!??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu