https://www.iltalehti.fi/kotimaa/bdb54a4a-3249-4b22-95bc-110ae867a58a_u0.shtml
Kuka tai ketkä tuolla kelassa sekoilevat? ensinnä pantiin kelataksit sekaisin ja nyt lastenhoitokin, onko nuo sipilän löydön ja peesaajan Bernerin touhuja?
Late Lapista. SSSS Ry!
Kuka tai ketkä tuolla kelassa sekoilevat? ensinnä pantiin kelataksit sekaisin ja nyt lastenhoitokin, onko nuo sipilän löydön ja peesaajan Bernerin touhuja?
Late Lapista. SSSS Ry!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Millos rahakapitalismi ja sosiaalipalvelut toimivat samassa valtiossa? En ole vielä kuullut sellaisen valtion nimeä,eikä varsin tule kuulumaankaan. Nuo asiat yhtä kaukana toisistaan kuin universumin vastakkaiset laidat eli ei koskaan sovi samaan valtioon. Heitteille jääviä tulee koko ajan lisää,palvelut heikkenee koko ajan kohti nollaa,mutta maksut suurenee kohti äärimmäisyyksiä ja kaikki jää lopussa omilleen,rahalla tai ilman ,et saa maailmassa enää mitään.
Tämä nyt ei varsinaisesti ole mitään uutta ,ääripäittenideologiat ei vaan toimi koskaan hoidoissa ja niiden arvottamisissa rahalla sekä ihmisten kilpailuttaminen niillä.
Kelaa johtaa kepulainen Elli Aaltonen.
Juuri näin. Kepu on rämettynyt Kepun johdossa jo vuosikymmeniä. Kyseessä on yksi Suomen tehottomimpia organisaatioita. Päälliköitä ja johtajia on niin, että päät yhteen kolisee.
Suomessa kaikki on mennyt siihen ettei mitään tarvitsisi kenellekään maksaa tai myöntää vaan jotta kaikki päättäisivät elämänsä tavalla tai toisella, sitä ne haluaa. Eräässäkin tapauksessa jossa henkilö ei ole kuntoutettavissa aina vain määräaikainen eläke ja suositus työkokeilusta. Työkokeilut on jo kokeiltu ja nähty ettei se tuo mitään uutta tilanteeseen. Ei uutta selvyyttä eikä tietoa. Vai olisiko sittenkin pohjimmiltaan niin että, määräaikaisen eläkkeen päättymispäivämäärä ei olekkaan uudelleen haku ajankohta vaan todellisuudessa päivämäärä jolloin etuuksien myöntäjätaho toivoisi, että siihen mennessä hakija olisi tehnyt jotain itselleen ettei mitään tarvitsisi maksaa tai haettua etua myöntää?
Mitenköhän mahtaa olla?
Siis vanha tuttu "ei ihmistä, ei ongelmaa" ideologia mutta hienovaraisemmin vihjaten vain.
Mä alan kuule vähän ajattelemaan näin olevan kun ihmishenki ainakaan kantasuomalaisen ei minkään arvoinen. Armeijakin voitaisiin lakkauttaa mitä sitä mätää paskaa maata puolustamaan. Ei kun karkuun vaan jos sota tulee antaa paskan maan tuhoutua. Suomi on maa joka ei todellakaan laita oman kansan ja maan etua muun edelle.
Vaikeita kysymyksiä mutta väistämättömiä kun tätä nyky kehitystä seuraa mitä kaikkia huonoja päätöksiä on tehty etenkin viimeisimpien hallitusten aikana ja mitä vielä tullaan tekemään. Tuskin
kaikki heikennykset vielä tässä oli.
Kela kilpailuttaa kaiken muun paitsi johtajiensa pallit.
Kuntoutuksella ei ole enää mitään muuta tavoitetta kuin löytää halvin ja
ammattitaidottomin suorittaja.
Joensuussa paikallisen Siunsoten vammais"palveluiden" ja Kelan kilpailutus
aiheutti sen että alueen kaikki vastuulliset invataksit pistivät pillit pussiin ja
lopettivat toimintansa.
Yyperit tulevat nyt Pohjanmaalta ja lähimmillään parinsadan kilometrin päästä Mikkelistä,
odotusajat sen mukaiset.
Kela työntää Gissinsä aikaansaannokset taksikeskusten niskoille ja yrittää pestä omat
kätensä höpöttäen niitten olevan vastuussa kaikesta, ovatkin , mutta vain siitä että
ylipäätään suostuivat sopimaan tuollaisen laitoksen kanssa mistään.
Kepuloiset jotka ovat kokoomuksen vanavedessä hävittäneet kaiken kansallisomaisuuden
ja sen mukana koko hyvinvointivaltion niin että tarkkakuuloisimmat ovat jo kuulleet
Hietaniemen hautausmaalta ison kiven alta uhkaavaa murinaa kaivavat itselleen
pitkäaikaista oppositiohautaa.
Lintilä kauppaa yhteiskunnan omaisuuden viimeisiä rippeitä kossuosakkeita Senaatintorilla;
"Ostakee, ostakee, halavalla lähtöö hyvät humalat.
Kela on pian sellaisessa taloudellisessa iskussa että Lintilä ja Perneri voivat viedä senkin
Pörssiin jossa mummon ja vammaisen nahasta aletaan tehdä rukkasia ja tulot mennä
hujahtavat kokoomuskepun luomuksen hallintarekisterin suojassa kansainvälisten
sijoitusyhtiöitten toimesta naurusaarten veroparatiisiin.
Eikö koko Kelan voisi jo lakkauttaa turhana laitoksena.
Ei vaan pannaan kelaan selkeät Suomenkieliset automaatit ja potkitaan henkilökunta veneen alle. Tai sitten vain vähennetään turhat henkselin ja hameenpaukuttelijat minimiin.
Suomesta+on+varaa+vähentää+virkaloisia+muualtakin+kuin+kelasta,+niitä+on+jo+niin+paljon+jotta+duunarit+eivät+pysty+niitä+työllään+elättämään,+vaan+elättämiseen+on+otettva+ulkomaista+lainaa!++Arkadianmäeltä+voitaisiin+aloittaa+75+%+puolue+edustajista+kortisttoon+taikka+kelan+päivärahoille+!+Suurempia+maita+hoidetaan+pienemmällä+hamppilaumalla+kuin+Suomea,++nämä+toivolat+ja+alatalot+ovat+ihan+turhia+hapenkuluttajia+tuolla+eduskuntasalissa+!
Late+Lapista.+SSSS+Ry!
Kelan voisi ihan hyvin lakkauttaa, turhat virkailijat kortistoon !
Late Lapista. SSSS Ry!