Somalinainen yritti Suomeen toisen passilla

Suomessa asuva somalinainen vei Pietariin toiselle somalinaiselle passin. Nainen yritti tulla junalla Suomeen, mutta Venäjän viranomaiset epäilivät että passi jonkun toisen henkilön, poistivat junasta.
16381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

On se " ryssä " huono naapuri valvoo rajoja ja estää vapaan liikkuvuuden.Onneksi länsinaapuri ei ole noin pikkutarkka.

Äänestä

Niinpä...jos tämä huijari olisi päässyt suomeen saakka niiin laitottomat asiakirjat olisi laillisia kunhan sanoo vain asylum..

Äänestä

Hatun nosto Venäjän rajavartiostolle. Siellä ei tunneta paperittomia eikä "asylym"-sanaa.

Äänestä

ohrana poisti hesarissa olleen jutun 11 suomen passin somalimiehestä

Mitä ohrana kuvittelee tekevänsä kun kieltää tosiasiat

Äänestä

Ei kaapuakka saa minkäänlaista rangaistusta tuosta, riippumaton oikeuslaitoksemme toteaa vain hyväyritys miksi yritti vain yhtä ?? on täällä tilaa useammallekkin

Äänestä

silloin tällöin näitä positiivisiakin uutisia koskien somaleita putkahtaa esiin.

Äänestä

Somalit nimenomaan käynnistivät tämän järjettömän maahanmuuton. Kun siellä alettiin sotimaan 80-luvun lopulla ja joutuivat pakenemaan ei yksikään naapurimaa halunnut heitä sillä kukaan ei halunnut noita afrikan mustalaisia maahansa. Tämän vuoksi joutuivat lähtemään afrikan ulkopuolelle.

Äänestä
  • Afrikassa nykyään asuvan voin kertoa, että kaikki muut afrikan maat/kansat vihaavat röyhkeitä ja laiskoja somaleja.

    Äänestä

  • tämäonfaktaa kirjoitti:

    Afrikassa nykyään asuvan voin kertoa, että kaikki muut afrikan maat/kansat vihaavat röyhkeitä ja laiskoja somaleja.

    Samaa sanoo minun afrikkalainen mieheni, joka on kotoisin Länsi-Afrikasta. Jotkut somalialaiset ovat myös kohdelleet miestäni rasistisesti.

    Suomessakin on kuitenkin myös ahkeria somalitaustaisia, jotka opiskelevat, tekevät töitä ja haluavat tutustua eri kulttuureihin. Emme voi yleistää. Voimme vain todeta prosenttiluvuista, että suurin osa somalialaisista ei tee töitä Suomessa. Ja miksi tekisivät, kun enemmän rahaa saa tekemättä mitään.

    Äänestä

Kunkahan monta on onnistunut näissä vedätyksissä
Maahan on varmaan salakuljetettu kymmeniä tai satoja matuja

Äänestä
  • Älä muuta pärise. Kun joku tästä hyötyy, niin toiset kärsii, eli tavallinen viaton kansalainen.
    Unkari on nykypäivän kansallisvaltion - kansalaisen taivas numero uno. Puolassakin on oikea asenne laittomiin tunkeutujiin. Ei mulla muuta.

    Äänestä

Kiitos Venäjä, kiitos. Ei mulla muuta.

Äänestä

Onko husu tai suldan kirjoitellut asiasta.

Äänestä

Mitä uutta? Valtaosahan hukkaa tahallaan paperinsa, valehtelee ikänsä ja kaiken mahdollisen, että pääsee hyysäyksen alaiseksi. Suomi pääsee nauttimaan suuren maailman mentaliteetista oikein urakalla.

Äänestä

Patanaamat ovat aina olleet kansojen syöpä kaikkialla.

Äänestä

Lerppahuuli ei värähdäkään kun ne valehtelevat häpeämättä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


fyhju kirjoitti:

Suomessa asuva somalinainen vei Pietariin toiselle somalinaiselle passin. Nainen yritti tulla junalla Suomeen, mutta Venäjän viranomaiset epäilivät että passi jonkun toisen henkilön, poistivat junasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu