Suomessa asuva somalinainen vei Pietariin toiselle somalinaiselle passin. Nainen yritti tulla junalla Suomeen, mutta Venäjän viranomaiset epäilivät että passi jonkun toisen henkilön, poistivat junasta.
Somalinainen yritti Suomeen toisen passilla
fyhju
16381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
On se " ryssä " huono naapuri valvoo rajoja ja estää vapaan liikkuvuuden.Onneksi länsinaapuri ei ole noin pikkutarkka.
Niinpä...jos tämä huijari olisi päässyt suomeen saakka niiin laitottomat asiakirjat olisi laillisia kunhan sanoo vain asylum..
Hatun nosto Venäjän rajavartiostolle. Siellä ei tunneta paperittomia eikä "asylym"-sanaa.
ohrana poisti hesarissa olleen jutun 11 suomen passin somalimiehestä
Mitä ohrana kuvittelee tekevänsä kun kieltää tosiasiat
Ei kaapuakka saa minkäänlaista rangaistusta tuosta, riippumaton oikeuslaitoksemme toteaa vain hyväyritys miksi yritti vain yhtä ?? on täällä tilaa useammallekkin
silloin tällöin näitä positiivisiakin uutisia koskien somaleita putkahtaa esiin.
Somalit nimenomaan käynnistivät tämän järjettömän maahanmuuton. Kun siellä alettiin sotimaan 80-luvun lopulla ja joutuivat pakenemaan ei yksikään naapurimaa halunnut heitä sillä kukaan ei halunnut noita afrikan mustalaisia maahansa. Tämän vuoksi joutuivat lähtemään afrikan ulkopuolelle.
Afrikassa nykyään asuvan voin kertoa, että kaikki muut afrikan maat/kansat vihaavat röyhkeitä ja laiskoja somaleja.
Samaa sanoo minun afrikkalainen mieheni, joka on kotoisin Länsi-Afrikasta. Jotkut somalialaiset ovat myös kohdelleet miestäni rasistisesti.
Suomessakin on kuitenkin myös ahkeria somalitaustaisia, jotka opiskelevat, tekevät töitä ja haluavat tutustua eri kulttuureihin. Emme voi yleistää. Voimme vain todeta prosenttiluvuista, että suurin osa somalialaisista ei tee töitä Suomessa. Ja miksi tekisivät, kun enemmän rahaa saa tekemättä mitään.
Kunkahan monta on onnistunut näissä vedätyksissä
Maahan on varmaan salakuljetettu kymmeniä tai satoja matuja
Älä muuta pärise. Kun joku tästä hyötyy, niin toiset kärsii, eli tavallinen viaton kansalainen.
Unkari on nykypäivän kansallisvaltion - kansalaisen taivas numero uno. Puolassakin on oikea asenne laittomiin tunkeutujiin. Ei mulla muuta.
Kiitos Venäjä, kiitos. Ei mulla muuta.
Onko husu tai suldan kirjoitellut asiasta.
Mitä uutta? Valtaosahan hukkaa tahallaan paperinsa, valehtelee ikänsä ja kaiken mahdollisen, että pääsee hyysäyksen alaiseksi. Suomi pääsee nauttimaan suuren maailman mentaliteetista oikein urakalla.
Patanaamat ovat aina olleet kansojen syöpä kaikkialla.
Lerppahuuli ei värähdäkään kun ne valehtelevat häpeämättä.