Joka niemeen, notkohon ja saarelmaan

SäteileväNakki

aurinkovoimalan tahtoisin pystyttää.
https://www.youtube.com/watch?v=sRvZK2e_PdE

Yhdellä pienellä levyllä saadaan mökkiin viihtyisyyttä. Jos kaikki suomen kesämökit joita on n. 500 000 varustettaisiin aurinkopaneeleilla niin voitaisiinko yksi ydinvoimaloistamme lopettaa ja valaa betonikuoren alle.
Lapset saisivat siitä sitten oivan laskettelumäen..

14

406

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurinkokennot ovat tuulimyllyjen tavoin lupaus turvallisemmasta tulevaisuudesta jälkeläisillemme - siis täysin toisin kuin ydinvoima.

    • kaasutappaasisällä

      Vastaus aloittajan kysymykseen: Ei voitaisi.

      Ydinvoimalat yhdessä vesivoimaloiden ja kivihiilivoimaloiden kanssa tuottavat sähkönhuollossa tarvittavan perusvoiman eli sen määrän tehoa, joka tarvitaan koko ajan vuorokaudenajasta riippumatta. Aurinkokennoista ei olisi mitään iloa silloin, kun energian tarve on suurimmillaan eli talvella.

      Pienitehoisista aurinkokennoista ei muutenkaan ole suurta iloa. Mökillä jouduttaisiin käyttämään kaasujääkaappeja eikä vettä saisi pumpattua kaivosta sähköpumpulla. Kasvimaan tai nurmikon kastelu loppuisi siihen paikkaan. Kaasun kanssa leikkiminen sisätiloissa aiheuttaa pidemmän päälle onnettomuuksia ja kuolemantapauksia.

      Lämpimissä maissa tilanne on siinä mielessä toinen, että suuri määrä sähköä kuluu ilmastointikoneiden pyörittämiseen. Ilmastointi syö tehoa samaan tahtiin kuin mitä aurinko paistaa. Meillä taas energiaa tarvitaan lämmitykseen juuri silloin, kun auringosta sitä ei saa.

      • Ei se verkkoon siirretty aurinkosähkö käyttämättä jää. Verkon om energiavarasto viimeistään sen nappaa. Lisää vaan aurinkovoimaa, niin fossiilisa energioita kuluu vähemmän.

        Joskus luin että Suomessa on rakennusten aurinkosähkölle sopivaa pinta-alaa on jotain 150km2, josta voi sitten laskea sunntaa antavan sähköntuotannon.


    • NakkiKölliiAuringossa
      • Vapise, ydinoima!


    • NakkiVideolla

      Taattua Arto Laurin videotuotantoa.

    • NakkiSinapissa

      Eurajoen kunta on tilaamaansa voimalaan erittäin tyytyväinen.
      Tietääkseni ei mitään tuotantokatkojakaan ole tullut vaan voimala jauhaa sähköä pilvisinäkin päivinä.

    • Minä haluaisin perustaa aurinkovoimalan kerrostaloni ikkunaan, niillä läpinäkyvillä aurinkokennoilla. aamupäivällä saisin aurinkosähköä ... hmmm ...

      no, sen näkisi sitten :)

      • mustat.lasit

        Ei näkisi, ainakaan ikkunasta lävitse katsottuna. Ikkunan kennosto tietenkin blokkaa sen osan valosta, jonka se muuttaa valoksi ja lämmöksi eli tunnelma olisi kuin tumman aurinkolasin lävitse katsottuna. Joko kennostolla on hyvä hyötysuhde tai sitten siitä näkee hyvn lävitse. Molemmat eivät voi toteutua samanaikaisesti.


      • mustat.lasit kirjoitti:

        Ei näkisi, ainakaan ikkunasta lävitse katsottuna. Ikkunan kennosto tietenkin blokkaa sen osan valosta, jonka se muuttaa valoksi ja lämmöksi eli tunnelma olisi kuin tumman aurinkolasin lävitse katsottuna. Joko kennostolla on hyvä hyötysuhde tai sitten siitä näkee hyvn lävitse. Molemmat eivät voi toteutua samanaikaisesti.

        Aurinkokennot voivat tuottaa sähköä myös valolla, ota ihmiset ei näe.


      • stuxnet kirjoitti:

        Aurinkokennot voivat tuottaa sähköä myös valolla, ota ihmiset ei näe.

        Tuosta jäi pois se, että aurinkokenno voidaan rakentaa sellaiseksi, että näkyvä vaalo pääsee siitä hyvin läpi, eli vaimenee vain vähän. Sähköä tuotaan näkymättömällä valolla.


    • HölmölänUutisia

      Joka niemeen, notkohon ja saarelmaan aurinkovoimalan tahtoisin pystyttää.

      Vaikea kuvitella hölmömpää energiahanketta kuin : Kalajoelle rakennetaan Suomen suurin aurinkopuisto ja ener­gia­va­ras­to. Aurinkopuiston rinnalle rakennetaan Suomen suurin akkuteknologiaan perustuva energiavarasto.

      Tuohon Suomen suurimpaan energiavarastoon voidaan varastoida 5 MWh sähköä, markkina-arvoltaan siis noin 250 eurolla sähköä.

      https://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kalajoelle-rakennetaan-suomen-suurin-aurinkopuisto-ja-energiavarasto/807573/

      • "HölmölänUutisia
        12.10.2018 21:59

        Joka niemeen, notkohon ja saarelmaan aurinkovoimalan tahtoisin pystyttää.

        Vaikea kuvitella hölmömpää energiahanketta kuin : Kalajoelle rakennetaan Suomen suurin aurinkopuisto ja ener­gia­va­ras­to. Aurinkopuiston rinnalle rakennetaan Suomen suurin akkuteknologiaan perustuva energiavarasto.

        Tuohon Suomen suurimpaan energiavarastoon voidaan varastoida 5 MWh sähköä, markkina-arvoltaan siis noin 250 eurolla sähköä."
        https://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kalajoelle-rakennetaan-suomen-suurin-aurinkopuisto-ja-energiavarasto/807573/

        Jos tietoa ei ole, ei kykene kuvuittelemaankaan. Niiden, jotka tietää sähkövarastoista pikkuisenkaan, ei tarvitse kuvitella sillä he tietävät, että ne ei ole mitään varavoimaloita, vaan toimivat yleensä huippukulutusten tasaajina, siis jonkinlaisena nopeana säätövoimana.


      • se-vain-että

        Ne jotka tietavät sähkövoimatekniikasta pikkuisenkaan tietävät myö settä viiden megawattitunnin sähkövarastolla ei ole hyttysenpaskankaan merkitystä edes " huippukulutusten tasaajina, siis jonkinlaisena nopeana säätövoimana".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3451
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2630
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1704
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe