Boxi katolla

mietinnässä

Kellään kokemusta miten nousee kulutus ja muuttuu kiihtyvyys, jos Auriksen katolle heittää boxin ja sinne romut kyytiin?
Oli kyseinen auto käytössä hetken ja jäi sitten asia mietityttämään koska en ehtinyt katolle boxia virittää ja kokeilla.

18

406

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiVoiSuositella

      Kamala tuulella ainakin. Auris ei ole niitä vakaimpia autoja muutenkaan ja viivojen välissä pysyminen on kovaa työtä ilman boxiakin. Kulutus hybridillä ilman boxia maanteillä yli 6 litraa ja voi vain kauhistella kuinka paljon se nousee boxin kanssa.

      • Hggghhjk

        Siinä kommentoi joku jolla ei ole hölkäsen pöläystä asiasta tietoa.


      • sellaistaOnLuuserinElo

        Totuus sattuu jos uskoo ihmeisiin, eli Toyotan ominaisuuksiin.


    • Kun ei näytä olevan sellaisia joilla on omakohtaista kokemusta asiasta, niin kerron,
      että olen kahdellakin eri bensa-Opelilla takavuosina "nuorena miehenä" ajanut Saksan halki hiihtolomaviikolla Itävaltaan ja Ranskaan laskettelemaan.
      Kyydissä neljä henkilöä, joten omia suksia ei muuten olisi saanut mukaan. Kadett-E:ssä (1,6) oli vain 82 hv, mutta Vectra-B:ssä (1,8) sentään 125hv, mikä sekin on vähän Saksaan.
      Kulutus menee toiselle kympille.
      Myöhemmin vaimon kanssa kaksistaan, mutta silloin jo 520D:llä.
      Viisastuneena en tekisi uudelleen tai jos tekisin, tehoja pitää olla.
      Boksin kiinnitykseen on kiinnitettävä erityistä huomiota, sillä se ei kyllä paljoa
      varota ennen kuin irtoaa, sillä mahdolliset "ääntelyt" hukkuvat muuhun vinkumiseen.
      Se, joka tuntee Saksassa eteen tulevat ns, "Kasselin nousut" tietää, että meno hyytyy
      kyllä vähänkin isommalla kuormalla, ellei tehoja ole.

      • Vanha_Mersumies

        Kasselin nousuista tuli mieleen vanha juttu 80-luvun puolivälistä. Oltiin vaimon kanssa matkalla muutaman vuoden ikäisellä Mersu 200 D:llä joka oli jo siihen aikaan melko hidas Saksan liikenteeseen. Muut suikkaili ohi kunnes alkoi satamaan lunta ja saavuttiin noihin Kasselin mäkiin. Mersussa oli alla peltivanteilla vanhat talvirenkaat josta nastat oli tietenkin nypitty pois (tullessa alla jo aluvanteet ja hyvät renkaat). Oli aika leuhkaa ohitella 70 km/h mäessä kesärenkailla poikittain sutivia Porscheja ja muita voimavaunuja. Suomalaisella kun on melkein luonnostaan parempi tuntuma persuksissa kuin vaikka saksalaisella, muista puhumattakaan. Mäen jälkeen meni varmasti parikymmentä kilometriä jonka aikana takana oli tyhjää tietä eikä yksikään auto meitä ohittanut. Oli aika mieleenpainuva tapahtuma.


      • Minulla on samantapainen kokemus myös takavuosilta - 2006 - Opel Vectra C-farkulla
        Itävallan eteläosassa Italiaan menossa ja alla uudenkarheat pohjoismaiset kitkat.
        Lunta tuli taivaan täydeltä, mutta valot senkun vilkkuivat - meitä pidettiin hulluina - vaikka ohittelin vain sellaista 60-70:n vauhtia, jota en edes pitänyt erityisen turvattomana.
        Suhtautuminen lumeen muualla esim. Sveitsissä on aivan toisenlaista kuin täällä. Siihen ei ainakaan esim. kitkarenkain mitenkään varauduta, auto jätetään vain kotiin.
        En tosin tiedä, pääsevätkö ollenkaan töihin ja kouluihin, jos aura-autonkuljettaja ajattelee samoin.


    • alivieskanarska

      hyvin toimii suksi boksi katolla jos on tojota! kaiki saksan romu hajoaa paskaksi jos vähänkään yli kuormaa! tojota kestää nii!

    • samamilläajat

      Kokemus tapaus,kuljetimme Pontiac Trans Amilla kattotelineellä 80kg tavaraa,ja polttoaineen kulutus tuli mitattua vahingossa kun pihi muijani oli mukana. 3.8 moottorilla vei noin 11l tavallisesti,nyt ajoimme suuren osan vastatuuleen niin muija sanoi kulutuksen olleen 10.2l sadalle? Tarkistamaan ruettuamme ajoimme sivutuulessa joka veteli isoa autoa kun luoja kerjäläistä,tulos yli 13l satasella,ylivaihde päällä eli kierrokset ei juurikaan kovin kummoiset. Tuon katolta irtoamisen pitää olla kyllä laittajassa vika,meillä erilliset turvalukot olisi pitänyt katon revetä ja alla olevat teräskiskot,Boxsin ja katon väliin tuli ympäri tiukka kumi ettei lumi,jää päässyt kertymään. Uskon että mitä enemmän painoa ja tuota sivutuullta tulee kuluja vähän enemmän,mutta onse hyvä peli muija ei löytäny minun ja serkkupojan isoa FinlandiaVodkapulloa kamojen seasta,korkea auto pieni muija. Auton merkillä ei ole väliä sanoohan tuon maalaisjärkikin,ei luonnon lait kysy mikä peli.

    • mietinnässä

      Edelleen jos jollain olisi ihan oikeaa faktaa kyseisestä hommasta. En ole Trans Amia ostamassa joten ei ole oikein vertailukelpoinen.
      Sen vuoksi kyselen koska Auris yksi vaihtoehto. Aikoinaan Corolla 04 1,6 oli mutta sen katolle oli boxia turha laittaa. Eli jos jollain kokemusta niin olisi hyvä tietää.

      • seVaanOnHuojakkaPuhditon

        No usko jo, ihan yhtä onneton on Auris kuin Corollasi aikoinaan.


      • Ave-farkku-1.6_vm_2000

        Avensiksen katolla 520 litrainen Thule-boksi kalaretkellä pohjoiseen. Kun auto oli kattoa myöten täynnä ja suksiboksi myös, nopeudet olivat melko maltillisia Lapin pitkillä suorilla, todellinen 100 eli ei edes rike sakonsisällä. Kulutuksen maltillisuus oli hämmästyksen aihe, meni nimittäin aika ajoin alle 7l/100km.

        Todisteeksi voin esittää kuvan autosta ja kuormasta Norjalaisessa tunturimaisemassa .


      • eiköLöytynytkäänKuukkeli
        Ave-farkku-1.6_vm_2000 kirjoitti:

        Avensiksen katolla 520 litrainen Thule-boksi kalaretkellä pohjoiseen. Kun auto oli kattoa myöten täynnä ja suksiboksi myös, nopeudet olivat melko maltillisia Lapin pitkillä suorilla, todellinen 100 eli ei edes rike sakonsisällä. Kulutuksen maltillisuus oli hämmästyksen aihe, meni nimittäin aika ajoin alle 7l/100km.

        Todisteeksi voin esittää kuvan autosta ja kuormasta Norjalaisessa tunturimaisemassa .

        no laita se kuva.


    • Matkahuolto

      Toyo lussukassa ei riitä vääntöä, joutuu vinkuttaa punasella ylämäet!

    • meneeKasaan

      Toyotan kattokuormat on paljon pienemmät kuin laatuautoissa.

    • kikalaki

      Mitä kuksi katolla?

    • eivaikutapaljoa

      ei paljoakaan nouse kulutus, 4,5l/100km jos on tyhjillään ilman boxia kulutus niin ehkä sen 0,2l/100km nousee kulutus ollen siis 4,7l/100km. boxi toki täynnä tavaraa.

      • mietinnässä

        Ehdin viikossa ajaa 1286km ja kulutus oli 5,6 joten hankalaa tuohon 4,7 päästä kun painoa lisätään. Mietin tosiaan miten käy kulutuksen kun ladataan Kontti täyteen ja boxi vielä katolle.


      • Tojo_on_pihi
        mietinnässä kirjoitti:

        Ehdin viikossa ajaa 1286km ja kulutus oli 5,6 joten hankalaa tuohon 4,7 päästä kun painoa lisätään. Mietin tosiaan miten käy kulutuksen kun ladataan Kontti täyteen ja boxi vielä katolle.

        Pääsin tuohon samaan 5.6 l/100 km laina-Avensiksella matka-ajossa vaikka en ehkä osannutkaan ajaa säästeliäästi. Silti hyvä tulos johon oma auto ei yllä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1165
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1130
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      881
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      102
      848
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      222
      653
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      106
      652
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      650
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      648
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      269
      520
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      447
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      444
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    17. 33
      429
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      147
      395
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      385
    Aihe