Ennen kuin tiedettä voidaan edes tehdä, meidän täytyy olettaa että luonnossa on järkeä, sitä on mielekästä tutkia ja siellä on lainalaisuuksia, joista voidaan muodostaa ennustavia malleja.
Jos ennalta päättää että luonnossa ei ole lainalaisuuksia, niin miksi edes alkaa tehdä tiedettä?
C.S. Lewis totesi ''Men became scientific because they expected Law in Nature, and they expected Law in Nature because they believed in a Law Giver.''
Tiede alun perin lähti Jumala-uskon pohjalta. Koska olemme luotu tämän universumin luoneen Jumalan kuvaksi, niin meillä on hyvä syy olettaa että voimme ymmärtää tätä universumia. Ja koska universumin on luonut älyllinen olento, niin on hyvä syy olettaa että universumissa on älyä ja järkeä. Tästä kumpuaa myös että meille on jotain hyötyä universumin tutkimisesta ja siinä olevien lainalaisuuksia selvittämisestä.
Luonnonlakeja on olemassa
3
107
Vastaukset
- Mitä.haluat
Ainoa älyllinen OLENTO voi olla se luomus, joka on luonut itse itseään omien aistien ja havaintojen kautta. Tämä teoria vie teiltä uskon ulkopuoliseen älylliseen olentoon, eli uskontojen jumaliin. Kumpaa haluat, uskoa uskomattomaan tai uskoa järjelliseen teoriaan?
"Kumpaa haluat, uskoa uskomattomaan tai uskoa järjelliseen teoriaan?"
Jos teoria on järjellinen, niin silloin siihen kuulu usko elävään ja todelliseen Jumalaan.
Uskosta johonkin ei välttämättä seuraa uskon kohteen olemassaolo.
Muuten hukkuisimme keijuihin, tonttuihin, maahisiin, jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275