Vapaa-ajattelijain liitto ry:n pääsihteeri oli taannoin kokouksessa, jonka uskonnonopettajat olivat järjestäneet toimintansa tueksi. Kokouksessa ortodoksinen kirkko näytteli keskeistä osaa. Pääsihteeri siis pääsi tekemisiin ortodoksisen kirkon edustajien kanssa.
Kuten tiedetään, pääsihteeri on aiemmin avannut yhteistyökanavat lut. kirkon kanssa ja hän on jo julkaissut ensimmäisen artikkelinsa lut. kirkon julkaisussa. Hänelle maksettiin tuesta lut. kirkon julkaisulle.
Vielä ainakaan ei ole tihkunut mitään vastaavia tietoja ort. kirkon suunnasta. Tuliko pääsihteerille pakit? Onko hän käärmeissään ort. kirkolle? Reiluja kysymyksiä, ei mitään vihjailuja. Tuleeko reiluja vastauksia vai odotetaanko taas turhaan reiluutta vapareilta?
PS. Mikkelin ort. kirkossa oli viime yönä tulipalo: https://yle.fi/uutiset/3-10444611?origin=rss
Kuten tiedetään, pääsihteeri on aiemmin avannut yhteistyökanavat lut. kirkon kanssa ja hän on jo julkaissut ensimmäisen artikkelinsa lut. kirkon julkaisussa. Hänelle maksettiin tuesta lut. kirkon julkaisulle.
Vielä ainakaan ei ole tihkunut mitään vastaavia tietoja ort. kirkon suunnasta. Tuliko pääsihteerille pakit? Onko hän käärmeissään ort. kirkolle? Reiluja kysymyksiä, ei mitään vihjailuja. Tuleeko reiluja vastauksia vai odotetaanko taas turhaan reiluutta vapareilta?
PS. Mikkelin ort. kirkossa oli viime yönä tulipalo: https://yle.fi/uutiset/3-10444611?origin=rss
Vastaukset 23
Vanhimmat
Pakko nostaa hattua Esalle tuosta aiemmasta kirjoituksesta. Saa vapaa-ajattelijoiden kannan kirkon julkaisemaan kirjaan, ja kirkon maksamaan siitä! Tähän en ole itse pystynyt.
Kirkko hyötykäytti Esaa, kuten täällä on monta kertaa osoitettu. Ei vaan mene sulle jakeluun, kun olet sitä koulukuntaa, jonka mukaan keskuskomitea (= liiton johtoklikki) on aina oikeassa.
Kertaatko vielä. Vaihtoehdot: 1) uskonnottomien näkemys on mukana kirjassa Monien uskontojen ja katsomusten Suomi, tai 2) 1) uskonnottomien näkemys ei ole mukana kirjassa Monien uskontojen ja katsomusten Suomi.
Millä tavalla vaihtoehto 2 paremmin edistäisi uskonnoista vapaan maailmankuvan leviämistä, kirkon ja valtion erottamista jne?
Asiasta on tosiaan ollut täällä puhetta vaikka kuinka monta kertaa. Hassua, että yhä uudestaan ja uudestaan pitää samaa asiaa valaista. Ihan niin kuin olisi haluttomuutta ottaa infoa vastaan.
Okei, voidaan lähteä siitä, että kirkko maksaa ja julkaisee asioita, jotka hyödyttää sitä. Kirkkoa hyödyttää, että Ylikoski kirjoitti siihen kirjaan. Ylikoski hyödytti kirkkoa. MOT.
Siis sinulla ei ollut tästä mitään todellaista näyttöä.
Olet kertonut aiemmin, mutta just nyt et viitsinyt muistella mikä se juttu olikaan. Tai ihan varmasti täytyi kirkon hyötyä, vaikka et nyt keksikään miten.
Tuossa se on kerrottu. Ja miksi tuo päätelmä ei olisi pätevä? Vai väitätkö, että kirkko haluaa julkaista ja maksaa vaparikirjoittelusta?
Joku muinaisista paaveista sai ajettua läpi opinkappaleen, jonka mukaan paavi on erehtymätön ottaessaan kantaa opillisiin kysymyksiin. Ilmeisesti tämän innoittamana nimimerkki EroaVapareista on vakuuttunut siitä, että valtionkirkkomme ei voi erehtyä omaa etuaan ajaessaan. Ihailtavaa uskon lujuutta.
Et siis todellakaan pysty keksimään miten kirkko tuosta hyötyi, mutta silti väität niin.
Ensiksi "kirkko" ei ole yhtenäinen toimija. Päivi Räsänen on kirkon jäsen. Hyötyikö kirkko Homoillasta?
Toiseksi kirkko teki tuossa kannaltaan virheen. "Monien uskontojen Suomi" olisi ollut sen kannalta parempi vaihtoehto. Toki pikkuhiljaa se strategia alkaa olla huono, kun pian ei enää voi ohittaa uskonnottomien osuutta.
Hyvä että tätä Opetushalllituksen materiaaleihinkin päätynyttä artikkelia aina välillä noestetaan: http://sakasti.evl.fi/julkaisut.nsf/2AA37D11FA0613ACC22580B20038D68B/$FILE/Kirkkohallitus_MUKS julkaisu_verkkojulkaisu_17_04_24_B.pdf
Täsmennettäköön, että pääsihteeri esiintyi Joensuussa Uskonnonopettajien liiton koulutuspäivillä paneelissa, jonka aiheen oli katsomusaineiden opetuksen tulevaisuus. Näin keskusteluun tuli mukaan yhtäältä uskonnottomien oikeuksien ja samalla toisaalta elämänkatsoamustiedon kehittämisen nääkökulmia.
Näin pääsihteeri on taas kerran jallitettu palvelemaan kirkkojen intressejä.
Sanoo änkyrälahkolaiseksi tekeytyvä vaparien lakkauttamista halajava.
Kuten ylempänä on mallikelpoisella logiikalla osoitettu, Ylikoski on todellakin toiminut kirkon intressien mukaan. Kysymys kuuluu enää, tekikö hän sen tyhmyyttään vai tarkoituksella.
Tuommoisesta liitosta ei enää hyödy kuin kirkko.
Se onkin keskisiä ongelmia.
Saas nähdä. Esa voi vielä ilmestyä ort. kirkon kanssa framille. Ei yllättäisi mitenkään.
Aika erota vapareista!
Tai liittyä: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Uppoavasta ja mm. ort. kirkkoa tukevasta laivasta eli Vapariliitosta kannattaa lähteä pois.
Jännää, miten liitto on aivan viime vuosina uskonnollistunut. Samaan aikaan jankutetaan entisiä uskonnonvastaisia juttuja. Aivan sekoa touhua.
Heheee taas jäit valehtelusta kiinni.
Taas yksi esimerkki keksimästäsi väitteestä, jota et pysty perustelemaan ja josta et halua oikeasti keskustella vastapuolen kommentit huomioiden, Jauhat samaa väitettä uudelleen ja uudelleen välittämättä mistään faktoista tai tarkentavista kysmyksistä jotka ovat yhtään tätä mielikuvituksesi tuotosta vastaan. Aivan sekoa touhua.
Mitä yhteistyö ort. ja lut. kirkkojen kanssa on? Pääsihteeri jopa saanut maksun.
Pääsihteeri on pikaisesti erotettava tehtävistään. Hänen toimintansa on erittäin tuhoisaa liitolle.