Puukkojen kanto kylillä

joe-the-columbo

Paljon näkyy olevan noita teräaseiden kantajia tuos päivisin kylillä.Puukko lanteilla painetaan pitkin kauppoja,pankkeja yms liikkeitä vaikka laki kieltää teräaseiden kannon julkisesti.Pitääsköhän sitä ittekki laitta joku sapeli lanteille ihan nuon vaan ?

14

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöh

      Laita.

    • Yskit

      Kyllä mulla on aina glockin taisteluveitsi vyöllä. Koskaan ei tiedä jos joku sekopää rupeaa jonkun astalon kanssa uhittelemaan.

    • 338_LAPUA_MAGNUM

      Jos vois olla varma, ettei kellään olisi puukkoa, niin se olis ihan hyvä,
      mutta nykypäivänä kun sattuu joku monikulttuurinen keppostelu, niin ei oo haittaa jos saa vastata heti samalla mitalla.
      Turun torillakin olis ollu yhteiskunnalle edullista jos joku oikeasti sankari olis ollu puukko ojos ja Abderrahman Bouanane olis juossu siihen.

      • kerralla-selevää

        Paree vielä, jottei tarttisi ihtiänsä näitten kanssa tuhurata -sitärataa varustus.


    • Kotiryssä_Karjalasta

      Mistä johtuu että väki hilluu kylillä puukkojen ja puntarien ym. kättä pidemmän kanssa? Siksi koska kotonurkilla kyllä trossootaan, uhoootaan, lesooollahan ja ollahan niiin kovaa jätkää mutta siihen se sitten jääkin. Vapaaehtoisesti edes verraten rauhalliseen Libanoniin, Afgoista tai Irakista puhumattakaan ei kukaan näistä ole menossa, voipi mennä pupu pöksyyn.

      Jenkeissä sama homma. Rynkyt selässä lesoillaan ja räiskitään pitkin kylänraittia koska jokamiehen oikeus aseeseen ja alhainen ÄÖ. Siisitä leikkiä oikeilla aseilla, mutta sotilaaksi ei sentään haluta ryhtyä (lue: armeija ei hyväksy palvelukseen)

      Olen myös pannut merkille pohjalaisten suuren maanpuolustahdon. Johtuisiko siitä että Pohjanmaa on kaikista kauimpana itärajasta niin täältä on hyvä huudella?

      • KannaksenPoikia

        Ainakin puolustusvoimien sivuston mukaan suurin maanpuolustustahto oli Etelä-Karjalassa, mittarina asevelvollisuuden suorittamisprosentti. Ja hyvä niin...


    • tyväline

      Rakennusmiehen vaikea tehdä töitä ilman työvälineitä.

      • MinäItte

        Rakennusmies pitää rakennuksilla ne puukot kun muka tekee sitä työtä .Laki kieltää esim puukon kannon mukanaan kun poistuu rakennuksilta .Puukot jää autoon tai sinne työmaalle.Ja Piste.


    • suhteellisuudentajua

      mee vaikka irakiin niin et hätkähdä asiaa

    • itsepetoosta-kaikki

      Tuolla pätkällä kun hakee voipi päätellä mitä tarvii itseään suojellakseen ...

      > Miesjoukko hyökkäsi Anne Kukkohovin päälle - "Sain apua viime tipassa! Mietin postaanko mitään, koska media..."
      Monikulttuuriseen tapaan "vaatteita revittiin pois, hiuksista vedettiin ja purtiin kaulaan" <

    • csqw

      vmp! Menkää pölöhöt takaisin nukkumaan !

      • Vanhakinjo

        Kannattais miettiä tyrkyttääkö ittiään joka lehteen vähä pukeisena


      • suunitelmallista

        Joo on se pirullisen juonia näitten hivutautuminen ja kulttuurien tuhoaminen yhtä huutoa ja pmpotelua esittäen.

        ja ruakaa lykätään vain etehen


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      267
      4819
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3267
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      40
      2945
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2543
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1398
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1007
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      102
      956
    Aihe